Pohdittavaa..

Elikkä vastatkaapa kysymykseen:

Mitkä ovat valokuvauksen tavoitteet kuvan tekemisen tapana?

Teen aiheesta pienimuotoista tutkimusta, ja haluaisin erilaisia näkökantoja ja ajatuksia.
6458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuva on hyvä, jos siitä tuntee, sano passikuvaaja. Siinä yksi tavoite.

Toisen lausui akateemikko Matti A Pitkänen: Ainoa hyvä kuva on myyty kuva. Ansiokas tavoite, monessakin mielessä.

Äänestä
  • Kuva on silloin hyvä jos se saa ihmisen ajattelemaan, pohtimaan, tai jos kuva tuottaa iloa ihmiselle. Vaikka kuva ei myisikään.

    Äänestä

  • " Kuva on hyvä, jos siitä tuntee, sano passikuvaaja. Siinä yksi tavoite."

    Passikuvaukseen ei enää päde tämä, pitää täyttää nää uudet tarkat kriteerit.

    Ennenvanhaan passikuvaan tulevat voivotteli että "musta ei saa koskaan hyvän näköistä passikuvaa". Nyt se on oikein pykälillä varmistettu että passikuvat eivät ole kauniita.

    Äänestä

Ymmärsin kysymyslauseen "Mitkä ovat valokuvauksen tavoitteet...." saakka, mutta "kuvan tekemisen tapana" jäi nyt vähän hämäräksi. Pyritäänkö kysymyksellä jotenkin rajaamaan, että minkälaisen kuvauksen tavoitteet vai käykö ihan mikä tahansa kuvaus?

Jos kysymyksellä tarkoitetaan valokuvauksen tavoitteita suhteessa muihin tapoihin tuottaa kuva, niin en osaa äkikseltään kyllä vastata. Tai no ehkä jos vertaa vaikkapa maisema maalaria ja maisemavalokuvajaa, niin maalari pyrkii tallentamaan avautuvan maiseman kankaalla lisäämällä siihen havaitsemiaan värejä ja muotoja. Maisema valokuvaaja taas pyrkii tallentamaan avautuvan näkymän valoherkälle medialle poistamalla (rajaamalla ja valisunhallinnalla) intentionsa kannalta epäolennaista sisältöä. Katsojan kannalta tästä seuraa, että maalausta katsoessaan katsoja tietää jokaisen maalauksen yksityiskohdan olevan tekijänsä intention heijastuma, kun taas valokuvaan on mahdollista tallentua sellaistakin, mitä kuvaaja ei havainnut jolloin kuvan tekijäkin on enemmän katsojan roolissa (hän ei yhtä itsestään selvästi ole vastuussa kaikesta mitä kuvassa on).

Jos kysymyksellä taas tarkoitettiin, että mikä on oman valokuvaamiseni päämäärä, niin vastaan tekeväni valokuvia keräilymielessä. Kuvani ovat henkilökohtaisia ja päiväkirjanomaisia enkä halua jakaa niitä toisten kanssa. Tallennan kuviini omaa ja perheeni juhlaa ja arkea. Otan osin sattumanvaraisestikin kuvia kaikenlaisesta näkemästäni (joskus vaikkapa maitopurkista tms.) ja säilytän niitä kuvia albumissa tuntematta erityistä halua esitellä niitä kenellekään. Suhtaudun kuviini hiukan kuin keräilijä vaikkapa postimerkkeilijä (paitsi etten metsästä harvinaisuuksia). Hyvä kuva on mielestäni sellainen joita on vain yksi ja huonoa kuvaa ei oikein olekaan.

Äänestä

paljastaa kysymyksenasettajan älyllisen köyhyyden tai todellisen nerouden.

Äänestä
  • tai tekemättömän koulutehtävän : )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mie.. kirjoitti:

Elikkä vastatkaapa kysymykseen:

Mitkä ovat valokuvauksen tavoitteet kuvan tekemisen tapana?

Teen aiheesta pienimuotoista tutkimusta, ja haluaisin erilaisia näkökantoja ja ajatuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu