Heips!
Kysyisin viisaiden mielipidettä seuraavasta objektiivista yleiskuvaukseen ja luontokuvaukseen.
CANON EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Lähden Keniaan matkalle ja tarvisin sinne suht edullisen yleiskuvausputken, jolla vois kuvata sekä ihmisiä että norsuja ja jellonia ;)
Kiitos!
Hyvä vai susi objektiivi?
4
1169
Vastaukset
- Hoko
Osta Sigman 70-300 APO, se on sinulle riittävän hyvä. Kaikki muu on pelkkää digihörhöjen reoluutiocharttipellejen juttuja.
- mieltä
Hoko kirjoitti:
Osta Sigman 70-300 APO, se on sinulle riittävän hyvä. Kaikki muu on pelkkää digihörhöjen reoluutiocharttipellejen juttuja.
Sigman putki on ihan edullinen ja hyvä ronsujen yms lefanttien kuvaamiseen ja afriikassa on valoa sano.
- Miika S
Valovoimaa saisi olla enemmän, mutta kokonsa puolesta tämä on ollut mulle hyvä kompromissi. Lyhyempi telepää on kuvanlaadultaan mainio, pitemmillä polttoväleillä vähän suttuisempi, mutta ei paha. Käsitarkennus on vähän löysä ja tunnoton, mutta automaatti on hyvä. Istuu hyvin käteen. Vakain on mainio.
Testi: http://www.photozone.de/8Reviews/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869