aven kolina

Avensiksen takapää kolahtelee ajettaessa töyssyihin/ pieniin monttuihin. koiranluu vaihdettu eikä kolahtelu loppunut missä lie vika?
51810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olisko se sitten iskari tai kallistuksenvakaajan kumet menny..

Äänestä

Kestävän Avensiksiksen alustan (tyyppivika vissiin muidenkin Tojon mallien kohdalla) selvä "kukkanen" on takavakaajatangon kiinnitys. Omassa kolisee jo toistamiseen em. tanko.

Eli ko. tanko menee pohjaa myötäillen ja on kiinni korissa parilla "klemmari&kumi" kiinnikkeellä. Kun kiinnikkeen kumi väljistyy, tanko alkaa kolajamaan auton pohjaan.

Vika ei aiheuta ongelmia esim. katsastuksessa tai vaikuta ajo-omituisuuksiin, mutta harmittaa tietysti muuten hiljaisessa autossa.

Korjausosat maksavat pari kymppiä, mutta ovat pahassa paikassa ja kohtuu vaikeat vaihtaa kotikonstein. Näppäriltä onistuu kuitenkin.....

Äänestä
  • Näin sanottiin minullekin Toyotan merkkihuollossa. Huolto ei kuulemma ole kallis, mutten ole saanut aikaiseksi korjauttaa koska ei siitä mitään haittaa ole, vaikka ikävähän sitä on kuunnella.

    Äänestä

  • Olet kirjoitti:

    Näin sanottiin minullekin Toyotan merkkihuollossa. Huolto ei kuulemma ole kallis, mutten ole saanut aikaiseksi korjauttaa koska ei siitä mitään haittaa ole, vaikka ikävähän sitä on kuunnella.

    Minulla tuli samanlainen oire noin 5v kohdalla Avensikseen, ensin ääni kuului kovalla pakkasella, kumi ilmeisesti oli kovempaa tällöin. Kumien vaihdolla hävisi kolina.

    Äänestä

itellä tuli sama homma ku madalsin pirssini mutta onneks täältä löyty tieto :D tänks

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mmsa kirjoitti:

Avensiksen takapää kolahtelee ajettaessa töyssyihin/ pieniin monttuihin. koiranluu vaihdettu eikä kolahtelu loppunut missä lie vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu