Olen varmaan aivan urpoksi valmistuva maisteri, mutta kertokaapa mulle mitä publiikissa tapahtuu? Annetaanko siellä vain todistus hanskaan ja heivataan yliopistosta pihalle? Kuinka kauan tilaisuus kestää? Mä ajattelin ilmottautua lokakuun publiikkiin kun on kerta kaikki hommat hoidettu ja opinnot viimeinkin rekisteröity kokonaisuuksiksi. En aio juhlia vielä valmistumistani, mutta kuuluuko se edes publiikkipäivään? Minulla olisi menoa samaisen päivän iltana - publiikki alkaa klo 15, mutta ehdinköhän laisinkaan menoilleni vai pyhitänkö päivän pubbailuun??
PUBLIIKKI
4
4174
Vastaukset
- turbo*
Niin minkä valtakunnan/yliopiston/tiedekunnan maisteri mahdat olla? Taitaa olla käytännöt erilaisia eri puolilla.
t. yksi todistuksen postista saanut
vaihtoehtona olisi ollut käydä toimistosta hakemassa- urpolainen
helsinkiläinen humanisti...
- musta mansikki
Meillä publiikkiin mennään pukeutuneena siististi. Siellä sitten jaetaan todistukset eximian ja laudaturin gradut mainiten ja skoolataan lasillisella samppajuomaa. En muista onko muuta ohjelmaa (tiedot tapahtuman luonteesta on ilmoitettu jossain opiskelijoita koskevassa vuosittain jaettavassa vihkosessa). Paikalle saa tuoda pari läheistä, mutta ei kaikkia vieraita jos niitä on enemmänkin. Jotkut eivät tuo ketään, kun ei kuitenkaan ole pakko ;)
Toinen vaihtoehto on pyytää tiedekunnalta paperit postissa. - Diplomaatti-insinööri
Oulun teknisessä tiedekunnassa publiikki oli omakohtaisen kokemuksen mukaan positiivinen tilaisuus. Paikalla piti olla siististi pukeutuneen (etukäteen sai pukeutumisohjeet). Käytin releisiin 800€. On sitten siisti puku kenkineen muuhunkin. Tilaisuus kesti noin 1,5 tuntia, sisältäen dekaanin puhetta, teekkaritorvea, todistusten jakoa, samppanjaa, kakkukahvit sekä valmistuneiden yhdistysaktiivien muistamista. Suosittelen menemään paikalle. Mielestäni valmistusjuhlat on tapana pitää myöhemmin sopivana aikana. Publiikit yleensä arkipäivänä, joten valmistumisjuhliin voi olla vaikea saada vieraita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077716
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085901- 835157
- 1394526
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552957
- 582908
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562036