Meillä on sakemanni tyttö, joka näyttää kauheen pieneltä ikäisekseen, säkä 47cm, painoa 20kg. Onkos muiden sakut ollut näin pieniä???
sakemannit 6kk
säkä???
3364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
5kk on n.60cm painosta en osaa sanoa kun ei omisteta vaakaa..säkäkin mitattu ihan vaan raksamitalla jottei pidä paikkaansa varmaan ihan justiinsa..
narttu puolivuotiaana säkä 50 cm, painoa ei mitattu, mut siinä n. 20 kg arvioisin.
ihan hyvä kun ei ole vielä tuossa vaiheessa suuri. Suurin osa sakemanneista on ylisuuria, mikä ei tee rodulle ainakaan hyvää. Sakunhan tulisi olla keskikokoinen koira. Pysyy paremmin ehjänä, on ketterämpi ja tietty rotumääritelmän mukainen. Valitettaa on ettei edes rodun erikoisnäyttelyissä kiinnitetä asiaan enempää arvostelussa huomiota. Kennelliiton näyttelyissä tuomarit ovat tarkempia ja mittaavat suuren näköisiä koiria. Liian isolle ei sinistä nauhaa enempää heru.