rupisammakot

nasut

Siis ovatko muut törmänneet näihin ällötyksiin useammin kuin yleensä lähiaikoina?

Mistä ne ovat yht'äkkiä tulleet? Me ollaan koiran kanssa 2 päivän aikana löydetty jo 3...
Mulla on vielä kamala kammo niitä kohtaan koiran takia, kun kaverin koira kuoli puraistuaan tälläistä.

Eilen jo soitin paniikissa eläinlääkärille, että mitäs nyt kun en tiedä mitä koira sille oli jo ehtinyt tehdä kun koira oli irti pihalla ja en seurannut tarkkaan mitä puuhailee ja löysin sitten tutkimasta rupisammakkoa, joka oli jo kuollut.
No, ei ollut tainnut koskea kun mitään ei tullut, ONNEKSI!!

tänään taas törmättiin lenkillä jopa kahteen eri yksilöön ja taas koira oli menossa tutkimaan... YÄK!!

Siis en ole moneen vuoteen törmännyt yhteenkään ja nyt niitä satelee kuin sieniä sateella, MIKSI?

17

12269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä meijänkin pihalla on sammakoita ollut koko kesän. Hmm..en ole ennen kuullutkaan et ovat koirille vaarallisia, ei kai noi meijän koirat ole sitte mitään niille sammakoille tehneet, kun ovat hengissä ja terveitä...
      Miten se kaverisi koira kuoli, tuliko ensin jotenkin sairaaksi... ??

      • FAU

        sammakot oo mitenkään vaarallisia, mutta rupikonnat on myrkyllisiä, jos niitä menee pureksimaan.
        Noita konnia nyt kyllä onneksi on aika harvassa, kun tavallisiin sammakoihin vertaa ja varmasti tunnistaa kyllä, kun semmoisen näkee.


      • FAU kirjoitti:

        sammakot oo mitenkään vaarallisia, mutta rupikonnat on myrkyllisiä, jos niitä menee pureksimaan.
        Noita konnia nyt kyllä onneksi on aika harvassa, kun tavallisiin sammakoihin vertaa ja varmasti tunnistaa kyllä, kun semmoisen näkee.

        Täytyypä googlettaa ja katsoa sitä rupikonnaa,
        miltä se näyttää..


      • FAU kirjoitti:

        sammakot oo mitenkään vaarallisia, mutta rupikonnat on myrkyllisiä, jos niitä menee pureksimaan.
        Noita konnia nyt kyllä onneksi on aika harvassa, kun tavallisiin sammakoihin vertaa ja varmasti tunnistaa kyllä, kun semmoisen näkee.

        kuinka,eivät ole koskaan koiria kiinnostaneet muuta kuin seuraavat sitä etenemistä,eivät sytytä viettiä,vaikka koira olisi perässä niin verkkaisesti loikkivat,tai siis kävelevät oikeastaan.Nöffi vaan hyppi sen yhden linttaraan mutta ei muita haavereita.


      • davalyan kirjoitti:

        kuinka,eivät ole koskaan koiria kiinnostaneet muuta kuin seuraavat sitä etenemistä,eivät sytytä viettiä,vaikka koira olisi perässä niin verkkaisesti loikkivat,tai siis kävelevät oikeastaan.Nöffi vaan hyppi sen yhden linttaraan mutta ei muita haavereita.

        luin kaikki järkevän oloiset linkit niin myrkyllisyydestä en suomalaisten rupikonnien osalta löytänyt mitään mainintaa?


      • davalyan kirjoitti:

        luin kaikki järkevän oloiset linkit niin myrkyllisyydestä en suomalaisten rupikonnien osalta löytänyt mitään mainintaa?

        sen kun koira kolkkaa ja syö tulee kipeäksi.


      • umalehtinen kirjoitti:

        sen kun koira kolkkaa ja syö tulee kipeäksi.

        ettei siitä mainita mitään?Ei noita kyllä tosiaan ole kiinnostanut edes nuolaista niitä,ihan erilaisia ovat kohdatessaan tavallisen sammakon,ne kiinnostaa paljon enemmän..


      • nasut
        davalyan kirjoitti:

        ettei siitä mainita mitään?Ei noita kyllä tosiaan ole kiinnostanut edes nuolaista niitä,ihan erilaisia ovat kohdatessaan tavallisen sammakon,ne kiinnostaa paljon enemmän..

        Muistaakseni se rupisammakon maha on se myrkyllinen. Mutta myrkyllisiä ne kyllä ovat!
        Periaatteessa kyllä kumma, että siitä puhutaan aika vähän. Minäkään en tietäisi ilman tätä kaverini koiran kuolemaa.


      • nasut

        Nyt en muista ihan tarkkaan, mutta jotenkin näin se meni. Koira puraisi rupisammakkoa kun se meinasi tulla heidän terassilleen. Taisi ensin voida ihan hyvin, mutta sitten ihan yllättäen vain kuoli, olisiko oksennellut ensin, mutta kaverini ei siis tajunnut että mitään vakavaa oli. Sitten vasta myöhemmin jo koiran kuoltua löysivät tuon purrun rupisammakon terassiltaan.

        Sen jälkeen olen pelännyt, että tuo meidän koira menee tutkimaan sellaista kun on kuitenkin irti pihalla... Onneksi ei löydy mitään metsästysviettiä, mutta vartiointiviettiä sitäkin enemmän ja saattaisi käydä sammakon kimppuun jos se tunkeutuisi liian lähelle meidän kotia...

        Eläinlääkäri, jolle sunnuntaina soitin sanoi kyllä että koira yleensä varoo näitä.


      • nasut
        Sikra kirjoitti:

        Täytyypä googlettaa ja katsoa sitä rupikonnaa,
        miltä se näyttää..

        on niin älyttömän ruma ja iso!


    • paivansadeko

      ja tosi huono tuuri. Ei voi muuta sanoa.

      Rupikonnan myrkky ei ole kuitenkaan kovin vahvaa. Onhan se konna mm kärpän mieliruokaa. Aiheuttaa yleensä limakalvoilla ärsytystä. Joillakin herkillä ihmisillä voi aiheuttaa lievää ihon punoitusta.

    • majorica1961

      http://www.snf.se/verksamhet/djur-natur/fauna-grodor-paddor.htm#

      tuo "pilgiftgroda"- nuolimyrkky sammakko on tosi vaarallinen. elää kylläki etelä-keski ameriikassa. muista ei ole mainintoja että olisi myrkyllisiä. mutta voipi ne olla. jos joku sammakkolaji on tappavan myrkyllinen niin miksi ei joku muu voisi olla myrkyllinen.

    • rupinen konna

      Tuskin se koira siihen on kuollut. Meillä koira "leikki" rupikonnan kanssa ja puras tätä, niin sillä tuli vähänaikaa vaahtoa suusta (ne rupikonnan nystyrät kai erittää jotain pahanmakuista ainetta), mutta se loppui parin minuutin kuluessa ja koira oli taas ihan normaali.

    • Joku on näköjään aamulla nostannut tämän vanhan ketjun. Mutta mukulana kun meillä oli sekarotuinen keskikokoinen koira, niin meni syömään ulkoolta löytämäni suuren ja ruman rupisammakon, ei mitään oireita tullut koiralle.

      Eihän oraviakaan muumuassa viime vuonna paljoakaan ollut vaikka oli ravintoa oraville yllin kyllin, mutta tänä vuonna oravia on jokapaikassa vipeltämässä, elikäs joinakin vuosina on sairaudet mahdollisesti saatannut rokottaa kantaa sammakoissakin.

      • oletko käynyt koulua

        Rupikonna ei ole SAMMAKKO!etkö sen vertaa tiedä....


      • oletko käynyt koulua kirjoitti:

        Rupikonna ei ole SAMMAKKO!etkö sen vertaa tiedä....

        Rupikonnahan on oikea virallinen nimi, itse käytän kansainomaista rupisammakko kuin myöskin aloittaja.

        Kun tässä ketjussa on myrkyistäkin kirjoitellaan, niin kannattaa kattoa mitä koirat ulkona suuhunsa laittavat, erään koira hiljakkoin kuoli kirroosiin, mitä sitten suuhunsa laittannut, ei se ole kivaa koirat menhtyy rotanmyrkkyihin tai joihinkin muihin myrkkyihin mitä syövät ulkona tai jopa kotona.

        Tämän YANNIN kappaleen laitoin erääseen videoon , viimeinen video erään ihmisen rakkaimasta koirasta, onneksi löytyy puhelimestani hänen koirastaan kuvaamani videonpätkä, pakko oli äänet peittä musiikilla. Jokaisen ihmisen koira ystäville tulee aika lähteä, muisto jää.

        https://www.youtube.com/watch?v=FnLgjMumca0


    • Anonyymi

      Onhan se sammakko. Koira ei sitä syö , se sylkee sen pois kun se puolustautuu . Ei tiedetä yhtään joka ois kuollu Rupikonnan myrkkyyn, koira oksentaa ja kuolaa mut ei sitä syö. Turha sanoa yök , ei me ihmisetkään kaikki niin kauniita olla ,enemmän ihmiset pahaa tekee kun luonnon elukat . kaikkien ei tarvi niistä tykätä ,eihän kaikki
      ihmisetkää toisistaan pidä , täällä vaan kaikki koitetaan elää ja hyvä niin. Puolustan kaikkia luonnon elukoita, nytkin olin ruokinta ohjeita hakemassa täältä mut en löytäny ja muitakin ohjeita . Suojeltuhan se on ,meilläpäin kaivetaan viemäreitä ja tehdään teitä ammutaan kalliota ym ym. Luonnon elukat eivät enää tiedä mihin paeta ja mistä uuden kotikolon löytäsivät , ihminen vallottaa kaikki , muista ei välitetä kun itsellä ois vaan lokosat olot.

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4371
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2380
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1941
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1530
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1483
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      921
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      65
      778
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      777
    Aihe