Mitä ihmettä pitäisi vuoden ikäisen beaglen koppiin pehmukkeiksi laittaa, kun koira repii kaiken kopistaan ulos ja riekaleiksi! Kokeiltu on mm. petaria ja peittoa, mutta jo viikon sisällä on sellaista muussia pitkin pihamaata! Koira on päivän ulkona ja yöt sisällä. Sisällä repimistä ei ole ollut kuin ihan pienenä pentuna.
Vastaukset 6
- ++++
Käytän kuiviaheiniä , koppi on vuorattu tyroksilla . Minulla on pentukoira 15 viikkoa vanha .Pentu tykkää peuhtoa kuivissaheinissä ladossa . Joudun pitään kiinni välillä kun on ajokoiran luonto pennulla , eli ei meinaa pysyy kotona .Navetta aikaan vain kiinni .
- eelis
karkeat oljet tai kuivat heinät ovat parhaat. Runsaasti ja välillä pitää vaihtaa, kostuvat talvella.
Ohran olkia ei kannata käyttää, sisältävät vihneitä, joka tarttuu turkkiin.
- koiralikka
rautakaupoista saa paaleissa puhdasta kutterinpurua. Edullista ja hyvää koirankopin pehmustetta. On myös koirankoppeihin tarkoitettua "rouhetta", mutta maksaa 25€/25 kg:n paali eli on aika kallista.
- kopinpehmike
on pitkää mäntykuitua. On lämmintä, imee kosteutta ja tuoksuukin hyvältä. Paalille tosiaan tulee hintaa, mutta toisaalta siitä riittää varmaan moneksi talveksi. Myy k-maatalouskaupat ja agrimarketit.
- Hätänumero
Kokeilepas purua tai heiniä. :)
- ruti-rexiä
Suosittelen myös Ruti-Rexiä. Ei pölyä, ei silmävaivoja, imee kosteutta hyvin, pitää koiran lämpimänä, yms.. Kokeile ihmeessä. Itsekin uteliaisuudestani kokeilin ja hyväksi havaitsin :) Säkki saattaa tuntua hintavalta, mutta on riittoisaa. Ja ehdottomasti hintansa väärti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91024Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109949
- 55919
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85822Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.43769Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev159723Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711- 64687
- 70586
- 95561
- 37555
- 60524
- 52521
- 22506
- 35497
- 26490
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31453Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408