APUA-välivuosi

ja peruskoulu

Hei!

Auttakaa,nyt en tiedä mitä pitäisi tehdä..
Peruskoulu on ohi,menin opiskelemaan kympille,koska ajattelin korottaa kolme-neljä numeroa paremmaksi..Nyt tuntuu,ettei jaksaa,ei vaan onnistu ja tuntuu olevan ihan väärä paikka mulle,ei ole minkäälaista motivaatiota korottaa ne numerot..Onko vaarallista pitää välivuosi heti peruskoulun jälkeen?Mitä tehdä välivuotena?Ilmoittautua työkkäriin ja hakea jonkunlaista kiinnostavaa työharjoittelupaikkaa tai vaikkapa lähteä au-pairiksi joksikin aikaa?
On ollut nyt turhia poissaoloja,koska ei jaksa opiskella siellä,ainoa hyvä asia on se että siellä on tosi mahtavat opettajat,luokka ei sitten niin mahtava oo..
kertokaa mitä teidän mielestänne tässä tilanteessa pitäisi tehdä?Asiallisia vastauksia,kiitos!:)

2

948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksivaaan

      Jos ei lukeminen kiinnosta niin hyvä vaihtoehtoehto on jokin toiminnallinen ammattikoulututkinto esim. kampaaja, puuseppä, lähihoitaja jne. Jos myöhemmin lukuintoa tulee lisää niin mikään ei estä jatkamasta opintoja myöhemmällä iällä. Esim yliopisto on täynnä 30-vuotiaita. Ammattitutkinnoilla tehdään nykyään kaiken lisäksi vielä hyvin rahaa!

    • ..................

      ei välivuosi oo vaarallinen, jos sul on selkärankaa. itse olin vuoden yläasteen jälkeen kansanopistossa, joka oli tavallaan välivuosi ja mulle se teki vaan hyvää! opiskelumotivaatio kasvoi paljon! jos ei koulu nappaa ni lähe töihin tai ulkomaille, tosin toi alaikäisyys on aika iso pulma :( mut kantsii ehkä tutustuu kaikkiin nuorisovaihto ym.ohjelmiin vaikka(esim.lions-club tai allianssi), jos sieltä löytyis jotain..
      kantsii kuiteski miettii, et mihin sun tän hetkisen tokarin numerot riittää, et saat välivuoden jälkeen sen koulupaikan, jonka haluut..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4989
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      189
      3901
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      194
      3784
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3359
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      3019
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2014
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2004
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      188
      1888
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      99
      1447
    Aihe