Lämpöpatterin maalaus

Mitä maalia olette käyttäneet (vesikiertoisiin) lämpöpattereihin? Minulle suositeltiin rautakaupasta Tikkurilan Pesto alkydimaalia, mutta vasta kotona huomasin, että etiketissä huomautetaan vaaleiden sävyjen kellastumisesta lämmön vaikutuksesta. Tämä vähän harmittaa kun oli tarkoitus maalata patterit himmeäksi valkoisella.
Toisaalta sain myös sellaisen neuvon, että myös vesiohenteista maalia (esim. Remontti-Ässä) voisi käyttää. Kestää kuulemma ihan hyvin, vaikka joidenkin mielestä pehmenee mössöksi lämmön vaikutuksesta.

Käyttökokemuksia? Mihin maaliin olette olleet tyytyväisiä?
1026509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Samoja maaleja mitä kattoihin seiniin esim siro vesiliukoisia ja mattapintaisia tietenkin,pesee soodalla patterit ennen maalausta.Olikohan siroplast millä viime rempassa maalasin patterit.

Äänestä
  • Eli pilasit patterit.

    Äänestä

maalasin kuin seinätkin (keittiö: remontti-ässä/ makuuhuone: joker). Tosi hyvät tuli, unohda kaiken maailman alkydimaalihömpötykset.

Muista ottaa patteri pois päältä ennen maalaamista ;)

Äänestä

Kaikkea ne laittavat, mutta minun kokemukseni on, että kyllä se Pesto sittenkin
on paaaaaljon kestävämpi kuin lateksit.
Mahdollinen kellastuminen on niin pikkunyanssijuttuja, että en siitä
kovasti huolta kantaisi.

Laita jo lähdössä karvan verran sävytetty maali, niin värin muutos ei näy senkään vertaa.

Äänestä
  • täältä kanssa suosittelen, muissa seinä yms. maaleissa ei kyseistä "varoitusta" ole, koska eivät ole tarkoitettu metallipintojen maalaukseen...
    Eli pestoa, pestoa...

    Äänestä

Minä maalasin patterit vesiohenteisella kalustemaalilla. Teknoksen maalipurkin kyljessä sanotaan selvästi että sopii myös lämpöpatterien maalaukseen.
Hyvin on ainakin vuoden kestänyt eikä ole valkoinen väri väriä pahemmin muutellut. Tein maalauksen kesällä lämmityskauden ulkopuolella joten ei tarvinnut venttiileja sulkea.
Muistaakseni Tikkurilan vastaava tuote on nimeltään Helmi.

Äänestä

Miksi joku maalaa patterit seinämaalilla, kun se ei ole siihen tarkoitukseen tarkoitettu!? (entinen asukas oli maalannut patterit käsittääkseni remonttiässällä tai jokerilla, ei kestänyt kiinni, kun pinttynyttä likaa pestiin pois)

Jos purkissa lukee, että saattaa kellastua, niin kannattaako ottaa riskiä!? Minä etsisin sellaisen tuotteen, jossa ei moista varoitusta ole. Tai etsisin sellaisen maalia myyvän liikkeen, jossa saa asianmukaista palvelua, täällä keskustelupalstalla on niin helppo antaa asiantuntevia ohjeita, ilman vastuuta. Kuten tuo yksi, joka tarjoaa kattomaalia pattereihin. Himmeä kattomaali on siitä "mukava", ettei sillä juurikaan ole kulutuskestävyyttä ja lika tarttuu hyvin kiinni.

Äänestä
  • Hioin tänään patterit ja päätin siirtää maalauksen ensi kesään kun kaikki talonyhtiön patterit ja lämmitysputket on suljettu. Täältä saadut vinkit on toisaalta tervetulleita, mutta kokemuksia on yhtä monta kuin on tekijääkin. Enkä viitsi ottaa sitä riskiä, että joudun maalaamaan patterit uudestaan huonon / väärän maalin takia. Täytynee etsiä asiantuntevampi maalikauppias.

    Äänestä

  • Niksu27 kirjoitti:

    Hioin tänään patterit ja päätin siirtää maalauksen ensi kesään kun kaikki talonyhtiön patterit ja lämmitysputket on suljettu. Täältä saadut vinkit on toisaalta tervetulleita, mutta kokemuksia on yhtä monta kuin on tekijääkin. Enkä viitsi ottaa sitä riskiä, että joudun maalaamaan patterit uudestaan huonon / väärän maalin takia. Täytynee etsiä asiantuntevampi maalikauppias.

    Itse tehtiin näin: hiottiin hiekkapaperilla, pestiin soodavedelläx1 ja vedellä monet kerrat, sitten otex (otepohja) maalia väliin ja sen kuivuttua vielä kalustemaalia pintaan (futura 15 esim. tms.)

    Äänestä

Haittaako maali lämmön siirtymistä. Toimiiko se eristeenä?

Maalaa spray pullolla, niin tulee ainakin ohuelti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niksu27 kirjoitti:

Mitä maalia olette käyttäneet (vesikiertoisiin) lämpöpattereihin? Minulle suositeltiin rautakaupasta Tikkurilan Pesto alkydimaalia, mutta vasta kotona huomasin, että etiketissä huomautetaan vaaleiden sävyjen kellastumisesta lämmön vaikutuksesta. Tämä vähän harmittaa kun oli tarkoitus maalata patterit himmeäksi valkoisella.
Toisaalta sain myös sellaisen neuvon, että myös vesiohenteista maalia (esim. Remontti-Ässä) voisi käyttää. Kestää kuulemma ihan hyvin, vaikka joidenkin mielestä pehmenee mössöksi lämmön vaikutuksesta.

Käyttökokemuksia? Mihin maaliin olette olleet tyytyväisiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu