Onko normaalia että kuukautiset ovat vieläkin epäsäännölliset vaikka alkanee jo viisi vuotta sitten?
Viimeksi kierto oli 36päivää,site ennen 34, sitten 29...
Viimeksi kuukautiset alkoivat 17.9 ja kestivät 5 päivää ja nyt 6päivä alkoi ja kesti yhden päivän,oli sellaista ruskeaa,niukkaa vuotoa..???
Mikähän on vikana?
Viimeksi kierto oli 36päivää,site ennen 34, sitten 29...
Viimeksi kuukautiset alkoivat 17.9 ja kestivät 5 päivää ja nyt 6päivä alkoi ja kesti yhden päivän,oli sellaista ruskeaa,niukkaa vuotoa..???
Mikähän on vikana?
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin teehän varmuuden vuoksi raskaustesti JOS olet ollut yhdynnässä.
miten mahdollista että olisin raskaana? Olen kyllä ollut ärtynyt ja väsynyt...
núo viime menkat olisivat olleet ns. valemenkat.
en tiedä mahdollisuuksiasi, et kerro millaista e-keinoa käytät jne.
Ja aina pitää muistaa että mikään ehkäisykeino ei ole 100%:n varma, ei mikään.
Mun menkat alkoivat 12-vuotiaana ja seitsemän ensimmäisen vuoden ajan menkkani olivat juuri tuollaiset kuin sullakin. Joskus vuoto oli runsaampaa, joskus niukempaa, joskus kierto oli 20 päivää, joskus 40.. Ei ollu todellakaan kiva. Sitten hankin e-pillerit ja ne olivatkin pelastus tuohon tilanteeseen, mutta vuosien käytön jälkeen aiheuttivat veritulpan ja jouduin lopettamaan ne. Nyt ovat menkat yhtä epäsäännölliset ku ennen pillereitäkin. Joillakin kai vain on näin :( Itselläni on tosin tällä hetkellä niin vähän aikaa pillereiden lopettamisesta (5kk), että vielä elän toivossa, että ne säännöllistyisivät..
Olen 30v ja edelleen epäsäännölliset kuukautiset...