Lisää luonnonlaaduista

Neiti Karmanen

BG 18:30-35
"Oi Prthan poika, hyvyys hallitsee sellaista ymmärrystä, jonka avulla ihminen tietää, mitä pitää tehdä ja mitä jättää tekemättä, mitä tulee pelätä ja mitä ei tarvitse pelätä, mikä sitoo ja mikä vapauttaa.

Oi Prthan poika, intohimoisuus hallitsee sellaista ymmärrystä, joka ei auta ihmistä erottamaan toisistaan uskontoa ja uskonnottomuutta eikä auta päättämään, mitä pitäisi tehdä ja mitä jättää tekemättä.

Oi Partha, tietämättömyys hallitsee puolestaan sellaista ymmärrystä, joka saa ihmisen pitämään harhan ja pimeyden lumoissa uskonnottomuutta uskontona ja uskontoa uskonnottomuutena ja joka saa hänet ponnistelemaan aina väärään suuntaan.

Oi Prthan poika, murtumatonta päättäväisyyttä, jota vakaa joogan harjoittaminen tukee ja joka saa ihmisen hallitsemaan mielensä, elintoimintonsa ja aistinsa, kutsutaan hyvyyden hallitsemaksi luonnonlaaduksi.

Oi Arjuna, intohimoisuus taas hallitsee sellaista päättäväisyyttä, joka saa ihmisen lujasti kiintymään uskonnollisuuden, taloudellisen kehityksen ja aistityydytyksen hedelmällisiin tuloksiin.

Ja sellainen päättäväisyys, oi Prthan poika, joka ei yllä uneksimisen, pelokkuuden, valituksen, happamuuden ja harhan yläpuolelle, on pimeyden laadun vallassa."

1

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18368310/itamaisesta-filosofiasta-kiinnostuneille
      Itämaisesta filosofiasta kiinnostuneille.

      Nämä linkit voivat auttaa pääsemään niin sanotusti alkuun.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18273516/ihmisen-metafyysinen-rakenne
      Me kaikki tunnemme ihmisen anatomian, mutta entä metafyysinen rakenne?

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18274310/ihmisen-metafyysinen-rakenne--osa-2
      Toinen esimerkki. Tehdäkseni asian niin selväksi. Vertauskuvallisesti keho on auto. Sielu tämän hienojakoisen kehon kuoressa on tämän auton matkustaja. Jää vielä selvittämättä, kuka on tämän monimutkaisen koneen kuljettaja? Ilmeisesti ei sielu. Sillä jos me olisimme tämän kehon kuljettaja, kaikki tapahtuisi elämässämme täysin niin kuin olemme suunnitelleet. Ja niin ei aina tapahdu. Se tarkoittaa joitakin kohtalon käänteitä, joitakin olosuhteita, joita haluaisimme välttää, mutta meidän on pakko jäädä niihin. Eli sanomme: "Kohtalo on johtanut..." tai minulle on tapahtunut jotakin..... tai jokin kohtalon voima. Eli tiettyyn pisteeseen asti minulla on vapaus, menen näin tai näin, mutta siinä on myös välttämättä jokin ennakointielementti ja tunnemme, että elämässämme on jokin muu voima, jotkut olosuhteet tai kohtalo, joka saa meidät toimimaan toisin kuin haluaisimme.

      Nämä ovat siis vertauskuvallisia esimerkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8192
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5171
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      287
      5168
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      77
      3813
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2737
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe