Lisää luonnonlaaduista

Neiti Karmanen

BG 18:30-35
"Oi Prthan poika, hyvyys hallitsee sellaista ymmärrystä, jonka avulla ihminen tietää, mitä pitää tehdä ja mitä jättää tekemättä, mitä tulee pelätä ja mitä ei tarvitse pelätä, mikä sitoo ja mikä vapauttaa.

Oi Prthan poika, intohimoisuus hallitsee sellaista ymmärrystä, joka ei auta ihmistä erottamaan toisistaan uskontoa ja uskonnottomuutta eikä auta päättämään, mitä pitäisi tehdä ja mitä jättää tekemättä.

Oi Partha, tietämättömyys hallitsee puolestaan sellaista ymmärrystä, joka saa ihmisen pitämään harhan ja pimeyden lumoissa uskonnottomuutta uskontona ja uskontoa uskonnottomuutena ja joka saa hänet ponnistelemaan aina väärään suuntaan.

Oi Prthan poika, murtumatonta päättäväisyyttä, jota vakaa joogan harjoittaminen tukee ja joka saa ihmisen hallitsemaan mielensä, elintoimintonsa ja aistinsa, kutsutaan hyvyyden hallitsemaksi luonnonlaaduksi.

Oi Arjuna, intohimoisuus taas hallitsee sellaista päättäväisyyttä, joka saa ihmisen lujasti kiintymään uskonnollisuuden, taloudellisen kehityksen ja aistityydytyksen hedelmällisiin tuloksiin.

Ja sellainen päättäväisyys, oi Prthan poika, joka ei yllä uneksimisen, pelokkuuden, valituksen, happamuuden ja harhan yläpuolelle, on pimeyden laadun vallassa."

0

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        98
        6138
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        349
        5607
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        52
        2649
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        104
        2056
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        107
        1768
      6. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        124
        1717
      7. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        19
        1613
      8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        180
        1267
      9. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        73
        1187
      10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        33
        998
      Aihe