Uusi corolla tulossa

Moi, uuden corollan muotoilu hakkaa focuksen. Uusi focus oli minulle todellinen pettymys, focus I:n sporttisuus ja lennokkuus kadotettiin ja tilalle tuli harmaavarpunen. Linkissä kuvia uudesta corollasta, ainakin minusta tyylikkäämpi kuin nykyinen focus, myyntimenestys jatkunee toyotalla.

http://www.autobytel-japan.com/special/corolla/photo.cfm
192280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tjaa, tjaa. Jos ajettavuus kunnossa, tota voisi harkita fokkerin tilalle. ;x)

Äänestä

että osaa olla ruma mutta samalla persoonaton auto tuo uusi Corolla. Eihän tuota ole edes muotoiltu, vaan siitä on vain tullut tuollainen. Vitsiksi kai kirjoituksesi oli tarkoitettukin.

Uusi Focus on todella tyylikäs auto ja persoonallisuuttakin siitä löytyy hiukan. Itse en aja Fordilla mutta kyllä Focus ja Mondeo ovat tyylikkäitä autoja.

Äänestä
  • Niin et varmaan ajakkaan............

    Äänestä

  • fjoorvani kirjoitti:

    Niin et varmaan ajakkaan............

    Fordilla. 80- ja 90-luvuilla ajoin paljon Fordeilla ja Ford voi olla seuraava auto perheessämme. Isälläni on kyllä Ford.

    Voin kehua sellaisiakin automerkkejä mitä en itse omista.

    Äänestä

silmäsi päällä. Tämä Corolla on kyllä arkisuudessaan aivan ylivoimainen. Jatkukoon siis menestys.

Äänestä

Grande Punto, vai sen turkkilainen sisarmalli ?

Äänestä
  • provo

    Äänestä

Ei siinä mitään.
Vaihto lähellä.

Äänestä

Huomaa kyllä että Focusta pidetään kuitenkin Toyota-leirissäkin ykköskinginä. Ei kai muuten tarvitsisi uhitella ja kirjoittaa Focus-sivulle Corolla-juttuja.

Äänestä

Tulee noista kuvista lähinnä Kia mieleen.

Äänestä

Ettei olisi samanlainen leija moottoritiellä kuin edeltäjänsä?
Kaupungissa tuntui ihan hyvältä mutta sitten kun ajoi yli 100km/h alkoi urat huojuttamaan ja muttamaan suuntaa itsekseen. Muuten täytyy sanoa että kyllä oli jo aikakin tulla uutta tyyliä vanhan tilalle. Jos nyt voi tyylistä puhua corollan ollessa kyseessä?

Äänestä

Focus II ulkomuoto oli minullekin pettymys. Vanha oli pirtemmän näköinen ja erottuu muilta merkeistä edukseen.

Mutta eri mieltä olen uuden Corollan ulkomuodoista! Nehän on kopio Kian malleista! Jopa nokka luulee Kia-merkiksi kun Toyotan merkki on saanuut uuden muodon maskissa

Äänestä

eihän corollaa kohta enää olekaan kun tilalle tulee Nauris, tai siis Auris.

Äänestä
  • Suomessa sen japanilaisen auton malli nimi on kuulemma Cyrpis.

    Äänestä

  • A2.1 kirjoitti:

    Suomessa sen japanilaisen auton malli nimi on kuulemma Cyrpis.

    Tai Suomalaisittain Toyota Jorma!

    Äänestä

Mulla oli FocusI, ja II oli iso pettymys ulkonäöltään, tekniikaltaan se ei voi olla ykköstä huonompi.
Mutta Corollasta, mitättömän näköiset autot kuvataan aina makuulta, siitä kulmasta sekin näyttää joltain. Ei autosta ainakaan tuosta kuvasta muotoilun hienouksia löydy.
Ajelen nyt Astralla, mutta kyllä täytyy sanoa että ranskalaiset osaa muotoilla auton, katsokaa vaikka Citikoita. Ostaa vain ei arvaa.

Äänestä

Mene tojotapalstalle puhumaan tämmösiä...

Äänestä

Toihan on selvä kopio skodasta,eikös se corollan valmistaminen kohta muutenkin lopu.

Äänestä

Pidetään nyt hieman hajurakoa itä ja länsi autoilla,ei samalle palstalle kiitos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kari M kirjoitti:

Moi, uuden corollan muotoilu hakkaa focuksen. Uusi focus oli minulle todellinen pettymys, focus I:n sporttisuus ja lennokkuus kadotettiin ja tilalle tuli harmaavarpunen. Linkissä kuvia uudesta corollasta, ainakin minusta tyylikkäämpi kuin nykyinen focus, myyntimenestys jatkunee toyotalla.

http://www.autobytel-japan.com/special/corolla/photo.cfm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu