ostinpa tuossa mondeon, aika kelpo peli ajella.
hintakin oli edukas. siksi ostinkin kin en voinut vastustaa kiusausta. edellinen auto oli bmw jonka myin ja mondeon hinta oli 1/4 osa siitä mitä bmw;stä sain myydessä.
joten jäi korjauksiinkin rahaa.(eipä silti piti sitä bmw:täkin korjata n.1000e vuodessa)
mutta jos mondeota osaisi korjailla itse paremmin, pitää yrittää.
no joitakin vikoja oli tässäkin mondeossa...
eli jos sais vähän vinkkejä.
-polttaine mittari näyttää vain puolta tankkia koko ajan , rippumatta polttoaineen määrästä
-lämmityslaitteen puhallin toimii vain asennoissa 2-ja-4 ja asennoissa 1-ja-3 puhallin on mykkä.
- jarrut vähän täristää( levyt vaihdettu alle 50000km sitten) mutta kannattaaako näitä alkaa vaihtaan , vaan meneekö kohta uudestaan kieroksi, vai löytyykö semmoisia levymerkkejä jotka ovat hyviä.
-diesellämmitin löytyy, minkähän merkkisiä ne fordeissa ovat yleensä, eberi?
ajastinta en osaa käyttää löytyiskö netistä semmoisia käyttö-ohjeita joista vähän taunompikin ymmärtäisi
jos joku jaksaa vastata niin kiitoksia.
enempää vikoja en ole löytänyt mutta hetikö löydän niin kysellään lisää ja harrastetaan fordin korjausta.
mondeo on aika huippu peli
5
958
Vastaukset
- Jyde
Puhaltimesta on varmaankin mennyt esivastus on yleinen vika mondeoissa.Osa on repsikan jalkatilassa vasemmalla "etuseinässä" valkoinen n. 3cmx8cm kokoinen ehdellä ruuvilla kiinni.Eli ota esivastukseen tuleva liitin irti ja ruuvi pois uusi osa paikalleen.Itse vaihdoin osa omaani viimeviikolla ja taas pelaa kaikki nopeudet puhaltimessa.Osa maksaa vähän yli 20 euroa.
- --------
Puhaltimen vika on joko edellä mainittu vastus laatikko tai sitten kytkin joka ainakin allekirjoittaneella oli vikana.
polttaine mittari vika todennäköisesti anturissa irti ja uusi tilalle.
Jarrulevyt jos vaihdat niin älä vaihda halpoihin vääntyvät jopa alle 10000 kilometrin jälkeen (esim motonet 29.00€ kpl saman firman ATE-PowerDisc 69.50€ kpl kuulemma kestää aika hyvin )- Anonyymi
Harkitsen Aten PowerDiscien laittamista BMW:hen. Hint aika kova, mutta sehän on kertapläjäys vain..
https://ppmarket.fi/jarrulevy-ate-24033001731 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harkitsen Aten PowerDiscien laittamista BMW:hen. Hint aika kova, mutta sehän on kertapläjäys vain..
https://ppmarket.fi/jarrulevy-ate-24033001731Hyvä valinta, sitten vielä sellaiset avonaiset vanteet että kaveritkin näkee sen levyn pintaan tehdyn kuvion. Muutenhan ne menee vähän hukkaan.
- Monzo
Mulla puhallin virkistyi kun vaihdoin tukkoisen raitisilmasuodattimen. Kannattaa tarkistaa. Tukkoinen suodatin voi hajottaa puhaltimen moottorin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059533
- 494681
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421951- 241650
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131401Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401319Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54927Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30913Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31912