Mistä saunan lauteiden runko?

J.R

Kannattaako ostaa sellainen metallinen valmis runko vai tehdä puusta itse? Meillä tulee sellainen L-mallinen saunan laude kylläkin ylälaude tulee vaan L sakaraan kun jalkalaude ei mahdu.

4

2457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pico

      Mielestäni ne metalliset rungot eivät ole käytössä ainakaan puisia parempia. Kiinnitykset ovat metallisissa yleensä vähän väljiä ja saattavat huojua ja kolista. Ylös nostettavat lauteet kyllä puoltavat paikkaansa siivouksen kannalta esimerkiksi mökkisaunassa, johon kulkeutuu roskaa untipyrähdyksistä ja polttopuista.

    • Vanhempi suunnittelija

      Vaikka et kysynyt niin totean seuraavaa. Lyhyt L-muoto ei sitten lisää istumapaikkoja. Polvet kolisee yhteen ja lopputulos on, jotta paremmin mahtuisi ilman L-muotoa. Meillä tehtiin juuri tuo L-muoto, mutta perusteena oli, jotta näkee ikkunasta myös ulos. Muuten olisi ollut selän takana ikkuna. Eli jos istumapaikkoja haet, niin mieti suoraa systeemiä.

      Teetin rungon ruostumattomasta. Kahdesta osasta ja pulteilla kasattava askelma, jotta sai rahdatuksi paikalleen. Onhan se ikuinen, mutta hiukan kolkko.

    • Sarkku

      .tehtiin meille, valmistu sauna just jouluks....ja on aika nätti ja kestää varmaan Aika kauan kuiten....ja irrotettavat istuinosat ni on helppo pestä....nii, jaloissa vaa on sellaset metalliputket ja muovitulpat, ettei se puu o Ihan kiinni lattiassa...runko ei o seinässä kiinni, mut ei heilu eikä natise..

    • Vanhempi suunnittelija

      Niin se varsinaisen idea siinä teräsrungossa oli, että saan puuosat laskea eräänlaisten kynsien päälle. Tasojen kehikko ottaa kiinni 40mmx25mm alalta neljästä kohtaa. Eli vesi ei makaa missään. Tasot voi nostaa ylös. Teräsrungon jaloissa on säätötassut.

      Yksinkertaisin rakenne on kiinnittää seinään, mutta tukirakenne pitää olla panelin alla etukäteen huomioituna. Ei paneliin saa kiinnittää lauteita eikä kiuasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      35
      3802
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3414
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      104
      3338
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3138
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      70
      3070
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2805
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2580
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2483
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2422
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2166
    Aihe