Kuulin..

Kanta on sairas

Kuulema Suomessa käytetään kennelliiton suostumuksella paitsi myös b-lonkkaisia,myös jopa c-lonkkaisiakin schäfereitä! Sitten ihmetellenkään kun "virallisilla" koirilla kanta niin heikko,korvat on lupat ja peppu laahaa maata..

Hänen kennelinsä kuulema on ainoa Suomessa joka käyttää vain terveitä koiria siitoksissa ja siksi heidän koiransa ovatkin parhaita.Hän ei kuulu kennelliittoon kuulema periaatteesta. Näin kuulin välikäden kautta..Onko tilanne todella näin huolestuttava?

8

1245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Virallisesti

      Suomessa saa ihan "virallisesti" käyttää b- ja c -lonkkaisia koiria.

      Jos terveiden koirien "tuottaminen" olisikin niin helppoa, kuin HÄN on sinulle kertonut niin ko. ongelmaa tuskin edes olisi.

      Minäkin haluaisin takuusti terveen seehverin, joten mikäs tämä kasvattaja on nimeltään, jotta voin ottaa yhteyttä häneen??

    • höpö höpö

      meneekö jollain pennut huonosti kaupaksi, kun pitää moista yrittää mainostaa. Ei tossa oo päätää ei häntää...
      Itse katson, että b=terve, se on joskus "katsojalla" niin pienestä kii.
      Ja vaikka kuinka yhdistät pelkkiä A:n lonkkia, niin jostain ne sairaat silti tulee, muualtakin kuin niistä C:n lonkista, geenit ratkaisee.
      Löytyyhän noilta huonompi lonkkaisiltakin A:n jälkeläisiä.
      Muistelen, et jalostustietokantaa selatessani oli EJ-reksiterissä pennut, joiden isä oli D-lonkkainen ja pennut silti A-lonkkaisia.

      • kaikkitietävä

        Koiria on kuvattu kymmeniä vuosia,eläinlääkäreiden kassoihin on kilahtanut satojatuhansia euroja, samoin Kennelliitto on siivunsa ottanut, mikä tulos?
        Muutosta huonompaan eikä parempaan suuntaan ole havaittavissa.
        Mitä opimme tästä?


      • Eikös B- lonkat ole terveet? Ja kuin moni tääl tietää noista lonkista muutakii kun kirjaimet? Ja C-lonkat ei vaikuta koiran elämään kuinkaa. Näin ainakii fiksummat sanonnu.


      • E.A
        silimat kirjoitti:

        Eikös B- lonkat ole terveet? Ja kuin moni tääl tietää noista lonkista muutakii kun kirjaimet? Ja C-lonkat ei vaikuta koiran elämään kuinkaa. Näin ainakii fiksummat sanonnu.

        Kanta itsessään on juuri sellainen millaiseksi meitä ennen kasvattaneet kasvattajat sen ovat aikoinaan muovanneet.

        Mitä taasen tulee siihen, että kanta juuri Suomessa olisi jotenkin ´sairaampaa´ en usko ollenkaan.

        Samoja koiriahan siellä taustalla on olipas ne mistä maasta tahansa.

        Suomessa hyvien kuvaustulosten saaminen on tiukempaa ei monikaan muualla A,ksi kuvattu saa samaa tulosta Suomesta.

        Olisin kriittisempi noiden kyynärien kohdalla sieltä ne vaikeudet koiralle tulee, jos on tullakseen.

        Katsele indeksejä (yli sadan) ne kertovat koiran tilanteesta enemmän kuin yksittäisen koiran lonkkakuvaustulokset.

        Miksi "kasvattaja" ei ole kennelliiton jäsen, jos HÄN vaan haluaa välttää vastuutaan rodusta.

        Sitäpaitsi voihan kennelliiton kurssit käyneet kasvattajatkin käyttää mitä koiraa tahtovat, jos vaan pysyvät Pevisa sääntöjen puitteissa ja nämä säännöt on luotu juuri siksi, ettei huonoja koiria käytettäisi.

        Epäilyttävää olisi ainakin itsestäni noin pennunostajan asemessa, jos ei kasvattajaa olisi edes hyväksytty kennelliiton kasvattajaksi.

        Kasvattajatittelin menettää henkilöt jotka ovat syyllistyneet väärinkäytöksiin kuten rekisteröimättömät pentueet, sairaiden koirien käyttö, liian tiheä pennutus nartuilla, pentutehtailu ja siihen liittyvä koirien huono pito ja "kasvattaja" menettää luottamuksensa kennelliiton silmissä eikä enää VOI olla jäsen, ei ole lainkaan kyse siitä, etteikö hän haluaisi tuota olla.

        Tietysti ne pentuset on sööttejä ja sitä tahtoo itselleen valehdella ja uskoa kaikki mahdolliset selitykset mitä joku rahanpuutteessaan vaan jaksaa suoltaa, mutta kalliiksi sekin "halpa" pentu tulee ajanmyötä.

        Koiraa tulee ja pitää katsoa muutoinkin kuin vaan tuijottamalla yhteen seikkaan.


      • nivelrikkoa
        silimat kirjoitti:

        Eikös B- lonkat ole terveet? Ja kuin moni tääl tietää noista lonkista muutakii kun kirjaimet? Ja C-lonkat ei vaikuta koiran elämään kuinkaa. Näin ainakii fiksummat sanonnu.

        ei kyl vaikuta D-n lonkatkaan, muualle kuin omistajien korvien väliin...


    • voi kun se olisikin

      noin helppoa, siis se genetiikka...

    • cirrus

      Lonkkien terveyteen ja kuntoon vaikuttavat useat geenit, se on niiden yhteispeliä ja siten hyvin pitkälti vaikea ennustaa minkälaisia lonkkia tulee pentueeseen vaikka vanhemmilla olisikin A-lonkat. Ja eihän vielä A-lonkkainen ja 0-kyynärpäät omaava koira ole satavarmasti terve! Koiraroduilla on monia muita ja mielestäni paljon huolestuttavampiakin sairauksia mitä pitäisi säännönmukaisesti tutkia ja karsia jalostuksella pois (epilepsia, silmäsairaudet, hemofilia A yms). Terveet lonkathan eivät mitenkään vielä sulje näitä pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      188
      4800
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3670
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2572
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2247
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1568
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1318
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1161
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1142
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1093
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1021
    Aihe