seefeld

sake

olemme ensi kesänä menossa itävaltaan patikoimaan
ns.päiväretkiä(yöt majapaikassa).onko kokemuksia esim.seefeldistä?mitä suosittelette?mikä ajankohta olisi paras?

2

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seefeld

      Olin elokuussa Seefeldissä elämäni ensimmäisellä vaelluksella. Lähdimme matkaan ennen puolta päivää ja olimme takaisin hotellilla illalla kuuden maissa. Alkutaival oli mäkistä metsäpolkua. Ensin nousimme Rosshüttelle 760m jossa söimme ja sieltä matkasimme kondolilla Härmelekopfille 2045m, josta jatkoimme vaeltaen Nördlinger Hüttelle jossa oli myös taukomahdollisuus. Tämä väli oli suht koht helppo kulkuista ja tasaista vaikka eri paikoilla kuolleiden muistomerkit hirvittivätkin (ne lienee tapahtuneet talvella?!?). Näköalat olivat jo Nördlinger Hüttelta upeat ja paikalla oli paljon lampaita.

      Tämä olisi jo riittänyt minulle ensikertalaisena ehdottomasti, mutta muu seurua halusi välttämättä jatkaa huipulle Reither Spitze 2373 m. Huippu näkyy jo Nördlinger Hütteltä. Tuo viimeisin väli oli mielestäni jo todella vaikeakulkuinen ainakin ensikertalaiselle, jolla ei ollut vaelluskenkiä. Siellä huipulla, ristillä oli kuitenkin hieno fiilis istua korppien keskellä ja ihailla aurinkoista Inn:in laaksoa. Alastulo oli sitten kaikkein vaikein. Emme tulleet alas aivan samaa reittiä, mutta paluumatkalla oli tikkaitakin välillä ja vaikeita kohtia. Liukastuin kaksi kertaa ja täytyy sanoa, että vähän pelotti. Onneksi oli vakaa käsi vieressä josta pitää kiinni. Liikkuviin pikkukiviin liukastui helposti, mutta uskon ettei näin olisi ollut jos minulla olisi ollut kunnon kengät.

      Vielä kasvillisuusvyöhykkeen alkaessakin alastulo oli raskasta jyrkkyytensä vuoksi ja olisin kaivannut vaellussauvoja joita suosittelen ehdottomasti.

      Vaikka olinkin illalla aivan poikki ja retki tuntui jaloissa vielä seuraavanakin päivänä, aion mennä vaeltamaan uudelleen ehdottomasti ja hankkia asianmukaiset varusteet. Muut paljon vaeltaneet kehuivat minua rohkeksi ja reippaaksi ja heitä oli kuulemma välillä vähän hirvittänytkin puolestani, mutta hyvinhän se meni. Olen sitä mieltä, että minulle olisi riittänyt lyhyempikin matka eka kerralla, mutta kyllä tuon kesti vaikka vaikeaa olikin. Ensi kerralla kuitenkin tyydyn lyhyempään. Tuo retki oli kuitenkin aivan ihana ja mahtava kokemus jota voin suositella lämpimästi!

      Seefeld oli paikkana mukava, vaikkakin keskustassa oli aika turistimeininki. Palvelut olivat myös asialliset ja matkamuistokaupatkin olivat laadukkaita. Elokuuta voin suositella ajankohtana. Aurinko paistoi lähes kokoajan. Seefeldin keskustasta lähdimme hevosajelulle. Kyyti ei ollut kallis Wienin hintoihin verrattuna, vain 30 euroa kahdelta ja se oli todella sen väärti. Ajelu kesti lähes tunnin ja kiersimme koko Seefeldin ajurin esitellessä paikkoja.

      Yövyimme Alpenkönig nimisessä neljän tähden hotellissa mikä olisi tuskin ollut muuten mahdollista, ellemme olisi saaneet matkaa lahjaksi. Hotelli oli käsittääkseni muuten kallis. Kyseiseen lahjakorttiin kuului myös buffet aamiaiset ja illalliset jotka olivat vertaansa vailla. Todella maukasta ja ystävällinen palvelu! Oli tennis, squash ym. mahdollisuuksia, altaat, poreammeet, saunoja jne. Muista hotelleista en osaa sanoa, mutta paljon niitä kylällä oli eli varmasti löytyy jokaiselle jotain!

      Innsbruckiin ei ole kovin pitkä matka ja suosittelen käymään sielläkin kuten myös muualla Tirolissa. Sieltä löytyy myös vähemmän turistien valtaamia paikkoja. Mutta jokapuolella on kaunista ja suomalais-silmälle henkeäsalpaavan kaunista!

      Menkää ihmeessä! Suositteluni!

      Jos on jotain kysyttävää, käyn palstalla silloin tällöin.

    • tätykkä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      180
      2207
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      87
      1580
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1454
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1294
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      44
      1114
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1092
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      45
      997
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      98
      909
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      845
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      815
    Aihe