Vesannon kunta alkaa periä uudelleen koiraveroa tauon jälkeen. Kunnanisät kertovat lehdessä, että veroa aletaan periä vanhusten hoidon rahoittamiseksi.
Eikö härskillä rahastamisella ole mitään rajaa?? Yksittäistä kansanosaa rahastetaan ja koiraveron nimikkeellä, kuitenkin avoimesti myönnetään rahan menevän johonkin ihan muuhun!!
Että kehdataankin kunnan vanhustenhoidon rahoitusta kaataa noin rivolla tavalla koiranomistajien niskaan. Eikös se tulisi olla kaikkien ihmisten yhdessä kustannettava asia, tämä vanhusten hoito? Nyt yksittäinen kansanosa maksaa ylimääräistä.
TODELLA TÖRKEÄÄ!!
Härskin rahastuksen huippu Vesannolla
12
1294
Vastaukset
- ne rahat ei
todellakaan mene vanhuksille vaan päättäjien saunailtoihin ja muuhun turhaan.
- On rakentaneet
tämän maan ja sen hyvinvoinnin. Ihmisillä joilla on varaa pitää koiraa on myös varaa huolehtia niistä, jotka tämän hyvinvoinnin (ja koiranpidon) ovat tehneet mahdolliseksi. Maksakaa pois vaan.
- periä
ylimääräistä eikä vain koira ihmisiltä?
- Mörkölä
Eiköhän vanhukset rakentaneet tämän maan ihan kaikille, joten aika härskiä rahastaa vain marginaalista kansanosaa. Kaikille kunnan asukkaille sitten vaan postiin maksulappu!!! Tasapuolinen kohtelu on valttia.
- höpö maksuja
Että koiraihmiset vastaavat vanhusten huollosta tai hoidosta? Aika suvereeni tapa toimia kunnanisisltä. Haha, jos minulle ja minun kahdelle koiralleni kaadettaisiin parin vanhuksen huolto "lahjaksi" niin nauraisin kyllä. Hulluhan on se joka maksaa....eikö siellä ole lehmien omistajia, hevosien omistajia....hiirien, marsujen, kissojen, papukaijojen, ym ym omistajia jotka maksavat. Herttijuudelisentään, pistäkää koirat nirhimään pallit pinoon päättäjiltä.
- tuo vero
Siis koiraveroahan peritään siksi, että koirien aiheuttamia tuhoja korjataan sillä rahalla ja koirien ulkoilumahdollisuuksia (esim puistoja jne) rakennetaan.
Älä nyt hyvä ihminen mene maksamaan sitä veroa,
jolla kustannetaan vanhusten hoito.
Vahusten hoito kustannetaan sillä verolla, joka peritään ihan KAIKILTA, sillä joka ikinen voi vanhetessaan joutua vanhainkotiin!
Törkeää tuo tuollainen.
- ex-vesantolainen
jos tuolla taktiikalla hommat siellä edelleenkin hoidetaan,niin voisi määrätä kaikki kissojen omistajat maksamaan kissaveroa!
Vesannolla ei ole mitään tulevaisuutta muutoinkaan, koulut on myyty ja ihmiset katoavat loputkin sieltä; saa siellä sitten järjestää Vesanto viikkoja ja viini-festifaaleja sekä mokomia oopperoita; jotka menee kunnanlaskuun/ joita sitten teillä onnettomilla yrittävät maksattaa! Älkää hyvät ihmiset maksako koiraveroa kun kohde ei ole koirien hyvinvointi eikä siellä järjestetä koirille mitään vastinetta omistajista puhumattakaan! - Nyt ei yhtään...
Historiani aikana minulla on ollut kuusi koiraa, ja koskaan en ole maksanut koiraveroa euroakaan (enkä markkaakaan). En tiedä, pitääkö nykyisin koiraveroa edes maksaa paikkakunnallani. Koskaan ei ole tullut laskua postiluukusta. Ilmeisesti, jos vero pitää maksaa, ei se päättäjiä näytä haittaavan.
Mutta että vanhustenhoitoon pitäisi maksaa koiraveroa!? Törkeyden huippu! En ole vanhusten hoitoa vastaan, mutta kyllä koiraveroa on pitänyt maksaa muuhun tarkoitukseen. - väärä tieto
näin ei tule tapahtumaan tarkoitus kyllä oli mutta karahti karille
- Enigma_x
Koiraveroahan on alettu keräämään siitä syystä, kun koirien kakat on aiheuttaneet enemmän siivoustöitä.
Mutta täällä Hgin on aika vähän katusiivojia keräämässä koiranpaskoja pois ja varsin moni omistaja kerää ne itse.
Koiraverojen menoja on sijaan selitelty sillä, että niillä pidetään yllä kaupunkin koiratarhoja. Juuri jossain mainittiin, että yhdenkin tarhan MAALAUSKULUT maksoivat jotain 10000e. Siis mitä!? Minkä taidemaalarin ne oikein ovat hommanneet ja miksi niitä ei hoideta talkootyönä siten, että maali haetaan kaupungin sopimusliikkeestä ja halukkaat saavat osallistua maalaukseen.
Kovin kalliita nuo kaupungin menot. Kuulostaa aikamoiselta välistä vetämiseltä.
Saakos koirasta alennusta, kun on perheessä elätettävä? Ei saa, mutta veroja saa maksaa.- tyhjästä maksan
Niin just joo. Meillä on koiravero 50 euroa ja kerään kyllä aina itse kakat enkä koskaan käytä koirapuistoja joten mistä minä maksan? Meidän koira ei viihdy postimerkin kokoisissa aitauksissa. Kerran käytiin ja se katsoi hölmön näköisenä minua että mitä me täällä tehdään.
Aivan naurettaa että maksaisin jonkun aitauksen maalauksesta. Meidän uuden talonkaan maalaus ei maksanut 10.000 euroa?! Naurettava summa, on ollut todella kalliit maalit ja pensselit.
Kuinka isoja aitauksia siellä Helsingissä on kun on noin paljon maalattavaa? :)
Pitäisi säätää laki joka kieltäisi koiraveron!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2047043
- 594652
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s384298- 733272
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161955Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271706- 171680
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401573- 341459
- 1431237