Muuttoaikeissa?

Haluaisin kuulla manner-Suomesta Ahvenanmaalle muuttaneiden kokemuksia. Minua kiinnostaisi tietää kaikesta mahdollisesta, joka liittyy siellä elämiseen.

Itse olen jo jonkin aikaa suunnitellut muuttoa Maarianhaminaan, mutta ruotsinkielentaito, asunnon löytäminen ja työnhaku mietityttävät vielä...

Kiitoskaunis kaikille jotka vastaatte viestiini:-)
7955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Asunnon löytäminen melko vaikeaa. Töitä löytää, jos vain on itse aktiivinen niitä etsimään. Ihan mihin tahansa töihin ei kyllä pääse, jos ei ruotsin kieltä hallitse. Mutta esimerkiksi ravintolaalan ja siivousalan töitä taitaa olla melko helppo (?) saada. Kieliongelmia on aluksi varmasti, mutta siitä ei kannata harmistua. Kyllä sen kielen vähitellen oppii. Jos olet yksin muuttamassa, voi saarella olo tulla yksinäiseksi, jos ei siellä ole ketään kenen kanssa voisi omalla äidinkielellään jutella.

Täällä netissä on törmännyt juttuihin, että suomalaisia kohtaan oltaisiin jotenkin vihamielisiä, turisteja kohtaan ehkäpä ollaankin, mutta itseäni ei ole koskaan negatiivisesti kohdeltu. Ja vaikka sitä ruotsia huonosti puhuisikin, niin ei siellä kukaan sulle naura. Jos tulee mieleen kysymyksiä, niin voin vastailla.

Äänestä
  • Minä olen saanut käsityksen jostain että Ahvenanmaa on osa Suomea? niin kai omassa maassa pitäisi omalla kielellä pärjätä??? ulkomaat ovat sitten asia erikseen.

    Äänestä

  • kieliongelmia? kirjoitti:

    Minä olen saanut käsityksen jostain että Ahvenanmaa on osa Suomea? niin kai omassa maassa pitäisi omalla kielellä pärjätä??? ulkomaat ovat sitten asia erikseen.

    Ahvenanmaan ainoa virallinen kieli on ruotsi. Ahvenanmaa kuuluu kyllä Suomeen, mutta Suomi taasen on virallisesti kaksikielinen.

    Äänestä

  • siskotar kirjoitti:

    Ahvenanmaan ainoa virallinen kieli on ruotsi. Ahvenanmaa kuuluu kyllä Suomeen, mutta Suomi taasen on virallisesti kaksikielinen.

    Rasistimaa kumpi vain muttei ahvenanmaa....

    Äänestä

Olen itse muuttanut Ahvenanmaalle mantereelta eikä tämä yhtään sen kummallisempi paikka ole kuin muualla Suomessa.
Totta on että asunnon löytäminen saattaa olla hankalaa mutta uusia vuokrataloja on rakenteilla joten vuoden sisällä tulee n. 60 uutta vuokra-asuntoa Maarianhaminaan.
Työpaikkoja on reilusti riippuen alasta, ainakin äsken oli yli 70 vapaata työpaikkaa eri aloilta.
Voit seurata typaikkatilannetta osoitteesta:
http://www.ams.ax/arbete/paaland.pbs

Äänestä

Punkkeja on liikaa siellä ja borrelioosi tartunta
ilmeinen.

Äänestä

Luin tuosta että olisit muuttanut Maarianhaminaan? Miten olet viihtynyt?
Itsellänikin olisi muutto edessä Maarianhaminaan joten olisi kiva kuulla siellä asumisen mielipiteitä sinulta :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peppi kirjoitti:

Haluaisin kuulla manner-Suomesta Ahvenanmaalle muuttaneiden kokemuksia. Minua kiinnostaisi tietää kaikesta mahdollisesta, joka liittyy siellä elämiseen.

Itse olen jo jonkin aikaa suunnitellut muuttoa Maarianhaminaan, mutta ruotsinkielentaito, asunnon löytäminen ja työnhaku mietityttävät vielä...

Kiitoskaunis kaikille jotka vastaatte viestiini:-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu