Kyllä ottaa päähän lukea sekarotuisten palstalta näitä kansanluuloviisauksia! "Sekarotuiset ovat terveempiä kuin rotukoirat." Ja millähän perusteella? Siksikö että niiltä ei tutkita perinnöllisiä sairauksia? Vai siksikö että ne usein joutuvat ihmisille jotka eivät viitsi viedä niitä eläinlääkäriin, se kun maksaa?! Olipa siellä myös immeisiä jotka sanoivat ostaneensa seropin vain siksi ettei ollut varaa rotukoiraan! Mitenkähän näitä "köyhien" koiria sitten mahdetaan hoitaa, koiran hankintahinta kun on kaikista PIENIN menoerä koiran elinaikana! Ja moni tuntuu etsivän sulhoa seropi nartulleen. Minkä ihmeen vuoksi pitää teettää lisää seropeja maailmaan? Kun kaikille rotukoirillekaan ei löydy hyvää kotia!
VOI H###########TI
SENTÄÄN!!!
842492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 84
Vanhimmat
rasisti."Minkä ihmeen vuoksi pitää teettää lisää seropeja maailmaan?"
Mutta kun tosiasia on että useimmiten juuri seropeilla on vaara joutua huonoihin käsiin. Vai miten selität sen että koiratarhoilla on juuri pääasiassa näitä seropeja?! Niitä kun saa halvalla, jopa ilmaiseksi, niin pennun ottamisen kynnys madaltuu niilläkin jotka eivät sovellu koiranomistajaksi! Ikävää, mutta tosiasia!
myös tavallaan tuon viimeisen kommentin. minä olen aina ajatellut, että seropit ovat "vahinkoja" ei silti huonompia kuin rotukoirat. Mutta en ymmärrä miksi pitäisi "sekoittaa" vielä lisää.
Usein kuulee koirapuistossa, kun rotua kyselee, että äiti on puoliksi se ja se ja isän roduista ei tietoa. hienoa varmasti.
minä maksan mielelläni vähän enemmän siitä, että tiedän koirani sukupuun ja tiedän, että se ja sen vanhemmat on asianmukaisesti hoidettu ja tarkastettu.
vihamielisyys sekarotuisia kohtaan joillakin rotukoiraomistajilla. Taitavat olla aika nuorta porukkaa.... Itselleni sekarotuisen omistaminen ei ole koskaan ollut rahakysymys, enkä myös puhdasrotuisia kadehdi.
Tietenkin oma koirani on se maailman paras, eikä sillä todellakaan ole mitään tekemistä sen kanssa onko perinnöllisiä sairauksia vai ei, pitäisin siitä huolta yhtä hyvin riippumatta.
Ehkä sinun ei sitä sekarotuisten palstaa kannata lukea, jos niin kovasti ärsyttää!
http://www.koiranjalostus.fi/sekarotu.html
kohdan; Michell 1999? siinä nimenomaan sanottiin että useat koirarodut elivät seropeja pidempään. Eiköhän se seropin terveys ole kiinni siitä mitä rotuja siinä on!? Suomessa seropeissa on yleensä paljon jotain suomalaista pystykorvaa, ja ne roduthan ovat tunnetusti aika terveitä. Ja onhan paljon sairauksia jotka eivät välttämättä näy päälle päin esim. lonkkavika. Siitä vaan kaikki ne seropien omistajat joiden koirassa on esim. sakemannia tai noutajaa, kuvauttamaan lonkkia1 Sittenhän nähdään kuinka terveitä sen tyyppiset seropit ovat...
On resessiivisiä ominaisuuksia ja on muunlaisia. Kun kaksi täysin toisilleen vierasta kantaa (eri rotuiset) laitetaan yhteen, todennäköisemmin huonot geenit väistyvät.
Lonkkaviasta- rotukoiria käytetään jalostukseen lonkkavioista huolimatta. Monen rodun geenipooli on niin suppea, että d-lonkkaisakin käytetään. Lisäksi käytetään vielä sukusiitosta. Siinä sulle terveyttä, ei ne tutkimalla paremmiksi mene, kun ihminen tahallaan pilaa.
Ikä taas riippuu monesta asiasta- koosta, massavuudesta, ruokavaliosta, ympäristöstä, elämänlaadusta ja niin edelleen.
jonkun pilalle jalostetun rotukoiran.
valinnanvaraa! Eivät läheskään kaikki rodut ole pilalle jalostettuja! Esim. terriereissä ja vinttikoirissa löytyy paljon todella terveitä ja pitkäikäisiä rotuja! Mutta Suomihan on vapaa maa, jos joku seropin haluaa, hän sen myös hankkikoon minun puolestani.
Ilmeisesti pistät rotukoirat etusijalle, onneksi läheskään kaikki eivät ajattele näin mustavalkoisesti.
Olkoon koira mikä koira, sillä EI SAA teettää pentuja maailmalle ilman jalostusmenetelmää. Ei näin: "On hauskaa kun mun koira saa pentuja" -tyylillä.
Miksikän muuten KOIRIIN liitytään näin paljon? KISSAT saavat aivan varmasti lähes yhtä paljon sekarotuisia pentuja.
Ei minkään
Jos kerta rotukoirillekaan ei löydy kotia NYKYÄÄN, jos ihmiset ajattelisivat hieman järkevämmin, koirien suuri lukumäärä alkaisi vähentyä, koska vain jalostuskelpoiset koirat saisivat pentuja.
seropitkin. Ei se rotukoirista parempia tee
että niillä on joku hiton rekisteripaperi
Lukisit viestin, jossa on vähän enemmän tekstiä, KIITOS.
Olen enemmän sekarotukoira-ihminen, usko pois. Pidän seropeista paljon enemmän, kuin rotukoirista. Toisaalta tämähän on yksilöllistä, tiedän muutaman sellaisen jotka ovat ihania ja mukavia. Tuskin tulen rotukoiraa koskaan ottamaankaan.
Sinällään vastustan sekarotuisilla koirilla pentujen teettämistä. Sitten on suht ok, jos koiralle on suoritettu perusteellinen tarkistus, samanlainen kuin rotukoirillekin ja pennuttamisella on järkevä tarkoitus, eikä vain "mun koiraa saa pentuja!"
tiesin aivan varmasti millaisen koiran sain ulkonäöllisesti. Ja kun ostin sen rotukoiran hyvin tuntemaltani VASTUULLISELTA kasvattajalta joka on testannut koiransa niin näyttelyissä, kokeissa kuin sairauksien varalta, tiesin että sain terveen, hyväluonteisen koiran. tiesin myös koiran vanhemmat sukupolvien takaa. Tiesin että pentuni on saanut hyvän alun elämälleen. Tämä mahdollisuus on jos ostaa rotukoiran, mahdollisuus hankkia juuri sellaisista vanhemmista ja sellaiselta kasvattajalta kuin haluaa. Seropeista ei voi sanoa samaa. Vai onko täällä seropien omistajia jotka voivat sanoa että heidän koiransa vanhemmat on esim. lonkka- tai silmäkuvattu???
huhheijaa.. mistä sitten johtuu että seropit ovat terveempiä kuin rotukoirat?
terveystutkimustilastoja? Esim. lonkkakuvaus, silmäkuvaus, muut perinnöllisten sairauksien testaukset seropeilla? Ei koiraa voi tulkita terveeksi vain jos sitä ei ole viitsitty viedä eläinlääkäriin.
Miksi ne on silmäpeiolattu? Siksi, koska rodussa on perinnöllisenä sairautena silmäsairauksia. Sekarotuisilla harvemmin on. Sekarotuiset vaan ovat terveempiä, eivät ne rotukoirat siitä parane, että tutkitaan, kun ensin sairaita yksilöitä, d-lonkkaisia ja sukusiitosta käytetään jalostukseen. Ja yhtä urosta kaikille nartuille, niin sitä geenipoolia pienennetään. Josta seuraa, että on pakko käyttää myös huonompia (esim. niitä d-lonkkia), koska geenipoolia ei kertakaikkiaan ole!
jos olet niin oletko käynyt lääkärissä tutkimuksissa ja sulla on todistus siitä?
Lue linkin tutkimus. Kennelliiton teettämiä tutkimuksia on muitakin kuin se. Tuleepa ainakin viralliselta taholta. Tutki itse, jos olet pätevämpi?!
http://www.koiranjalostus.fi/sekarotu.html
mutta siinä kerrottiin esim. vakuutusyhtiöiden tutkimuksesta. Seropien piilevistä vioista ei ole mitään tutkimuksia! Esim. jos risteytetään edelleen kaksi seropia joilla on esim. C-lonkat mutta sitä ei tiedetä koska niitä ei ole tutkittu, niin tuskin tästä yhdistelmästä kovin hyviä pentuja tulee! Vai voitko väittää muuta?! Kuten edellä on mainittu, vieköön jokainen seropin omistaja koiransa tutkimuksiin, sittenpä nähdään...
lääkärissä huvin vuoksi?
vähä mitä sormillas näppäimistöltäs päästät.oletko kuullut milloinkaan pevisan raja-arvoista?
Villakoira X collie = sekarotuinen. Kummallakin resessiivisesti periytyvä silmäsairaus, olisivatkohan pennut kuinka terveitä?
välttämättä vaivaa! Mutta kun yhdistetään C x C-lonkat niin tulos ei voi olla kovin hyvä. Kyse ei olekaan vaivoista vaan sairauksien tutkimisesta!
c-lonkkaisikin?
monta seropin omistajaa jotka eivät vie koiraansa kovinkaan helposti, jos ollenkaan, eläinlääkäriin koska eivät halua käyttää rahojaan halpaan sekarotuiseen!
sekarotuisia ei ole silmäpeilattu koska ei katsota siihen olevan mitään syytä. Silmäpeilaus rotukoirilla ei tarkoita että kerran viedään ja silmät todetaan OK. Täytyy viedä tietyin välein. vasta kun koira on veteraanina saanut puhtaat paperit silmistä voidaan todeta kaiken olevan silmien osalta OK.
Mistä kummasta seropeilla kun ne vanhenevat tulee selvästi havaittavia samentumia silmiin??? Katsokaas kun perinnöllinen kaihi eli HC ilmenee vasta iäkkäillä koirilla. Et silleen.
Niiltä kun ei lonkkiakaan tutkita! Esim. vahinkopentue C-lonkkainen sakemanni X C-lonkkainen kultsu= sekarotuinen (C-E-lonkkainen?)
asiasta heille? ja siksi seropien hintaa pitäisikin nostaa jos asia noin on
ASIAA!!!
ei esim monilla vaikkapa palveluskoirilla ole mitään tuloksia ja silti käytetään jalostukseen?
Eipä ollutkaan, vaan tutkija on nimeltään Katariina Mäki, joka on mm. MMM:n tutkija, Kennelliiton jalostustieteellisen toimikunnan tutkija ja niin edelleen. Sinäkö tiedät asian paremmin, kuin hän? Luepa linkki vielä uudelleen, jospa sitten menisi perille. Tässä avuksi ensimmäiset lauseet:
"Usein väitetään sekarotuisten koirien olevan puhdasrotuisia terveempiä. Pitääkö tämä paikkansa?
Kyllä se pitää paikkansa. On muistettava, että yksittäisellä koiralla saattaa kuitenkin olla vaikka mitä ongelmia. Katsottaessa suurempaa joukkoa, tämä sekarotuisten terveys näkyy."
Tajusitko jo?
on tutkimuksella, jos c- ja d-lonkkaiset silti astutetaan? Mitä se tutkimus asiaa parantaa? Aivan sama vaikkei olisi tutkittukaan.
Lemmikin hoitaminen ei ole kiinni eläimen hinnasta, vaan omistajasta. Tiedäthän myös sen, kuinka paljon täysin ilmaisia maatiaiskissoja käy vuosittain eläinlääkäreissä? Milläs sen selität?
raja-arvoilla, jos c-d-lonkkaisen astutus on ok?
MMM.n tutkijalle ja Kennelliiton jalostustoimikunnan tutkijalle, Katariina Mäelle, joka on tuon tutkimuksen tehnyt (ja monta muuta), ja todennut, että kyllä, sekarotuiset ovat terveempiä. Ihmettele sitä. Vai oletko kenties tietäväisempi kuin hän?
Mikä olikaan pointtisi? Kukaan ei kai väitä, etteikö sekarotuisilla olisi mitään sairauksia. Mutta, rotukoiria terveempiä ne ovat.
Joku voi aivan hyvin sanoa, että hänen seropinsa vanhemmat ovat lonkka- ja silmäkuvattuja.
Tässä piirissä sellaista henkilöä ei välttämättä tietenkään ole, mutta entäs nämä netittömät ihmiset jotka eivät itseään pääse tänne ilmaisemaan...
ASTUTETAAN "VAHINGOSSA"! Tulee ns. vahinkopentuja, niitä seropeja!
sä oot tosi tyhmä
että et ymmärrä ny yhtään mitään ja kyl suosittelisin sun lukemaan eri rotujen pevisamääräykse,raja-arvot ja kans ne rekisteröintiehdot.puhu sit vasta ko sul on jotaki järjkeenkäypää asiaa aiheesta!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kesykissa
Rotukoiraa EI OLE pakko hankkia jos ei sellaista halua.
Älä valita, kyllähän monet sairaat ihmisetkin siirtävät sairauksiaan kakaroilleen.
pitäisi miettiä omaa jalostustaan
vaikka niitäkin on jo riittävästi.
se on vaan on niin että pitää olla valinnan varaa
Jeps, totta on.
Josta on myös tutkimuksia, joista yksi tässä:
http://www.koiranjalostus.fi/sekarotu.html
---------
Ei näy kaikille menneen perille
???
Oli kyllä toisen henkilön se linkki, vaan eipä tuo haittaa, tuleepa tietoon edes joillekin torville, jotka eivät jalostuksesta ja perimästä mitään ymmärrä. Useat rodut ovat menossa täysin pilalle ihmisen jalostuksen takia. Käytetään d-lonkkaisia jalostukseen, käytetään sukulaisia, linjataan ja linjataan, lasketaan sukusiitosprosentteja, käytetään yhtä urosta kaikille nartuille jne jne. Ei ne siitä tutkimalla parane, jos tahallaan ihminen käyttää sairaita yksilöitä ja sukurutsausta.
aamen
joka menisi sinulle perille muu kuin itsesi jatkuva toistaminen ja häiriköinti eri ketjuissa?
rupeaa jalostuksesta puhumaan,niin kannattaisi kyllä ensin ottaa asioista kunnolla selvää
Ole hyvä ja kerro missä oli vikaa, ja mitä vikaa. Ei näy itseltäsi kovin paljoa tietoa tuosta viestistäsi löytyvän?
Onko se häiriköintiä, että tuo julki tutkimustuloksia? Taitaa vaan harmittaa, että asia tosiaan on niin, että sekarotuiset ovat terveempiä. Kuule, se ei ole minun vikani, vaan kasvattajien, jotka käyttävät liian kapeaa jalostuspohjaa ja sairaita sekä sukusiittoisia koiria jalostukseen. Kerro tympääntymisesi heille!
ei tullu
Kirjoittanut: selväksi 12.10.2006 klo 18.17
mitenkään.ei riitä vaan se että käytetään mahollisimman paljo sitä koiraa lekurilla ja eläinlääkäri katsoo päälle ja totee,et kyllähän se terveeltä näyttää.katohan kun niitä perinnöllisiä vikoja/sairauksia ei pelkillä silmillä pystytä toteamaan,vaa täytyy tehä ne kunnolliset tutkimukset niitten lekurien luona,joilla on kennelliiton myöntämät oikeudet niin peilauksiin ku myös lonkka- polvi- kyynärä jne.kuvauksiin.ja ku noien perusteella kennelliitto totee koiran virallisesti terveeks,ni vasta sit voidaan oikeesti sanoo sen koiran olevan niiltä osin terve.voihan kuitenki olla niinki et vaik ois miten terve silmiltään,lonkiltaan,polvintaan ni voi olla muuta häikkää ja toistepäin eli tosi sökö em.mut muuten ihan terve.teiän kantsis nyt kyllä oppii jo erottamaan se terveys terveydestä ja hehkuttaa sit vasta!
mistä tämä puhdasrotuisten valtava "ihannointi" on edes tullut? Tosiaan kun nykyään oikeasti monet kysyvät kuten tämän ketjun aloittaja: miksi niitä sekarotuisia pitää teettää, kun ei kaikille puhdasrotuisillekaan löydy hyvää kotia?
Miksei voida yhtä hyvin kysyä toisinpäin?
"Tiukka puhdasrotuisuuteen ja ulkonäön perusteella suoritettuun valintaan pohjautuva jalostus on melko uusi kehityssuunta, ja sitä pidetään yhtenä syynä monella rodulla lyhyessä ajassa esiin tulleisiin perinnöllisiin ongelmiin: erilaisiin vikoihin ja sairauksiin.
Sekarotuiset koirat ovat kahden tai useamman rodun risteytyksiä. Monet sekarotuiset syntyvät suunnittelematta niin sanottuina vahinkopentuina. Sekarotuisen pennun ulkonäköä, luonnetta tai käyttäytymistä ei voi ennustaa yhtä varmasti kuin puhdasrotuisen koiranpennun. Sekarotuiset koirat hyötyvät usein sisäsiitoksen purkautumisesta ja elinvoiman lisääntymisestä verrattuna usein sisäsiitettyihin rotukoiriin, mutta myös sekarotuisilla koirilla esiintyy rotukoirilla tavattavia sairauksia kuten lonkkanivelen kasvuhäiriötä eli lonkkadysplasiaa."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Koira
Kun niin kiihkeästi seropien omistajat/ kannattajat väittävät että seropit ovat terveitä! Minunkin koirani ovat terveitä vaikka ovatkin niitä "pilalle jalostettuja" rotukoiria!
On täällä sentäs yritetty jotain tutkimuslinkkiäkin laittaa, ei tuo väite "seropit ovat terveempiä kuin puhdasrotuiset" ole ihan kokonaan tuulesta temmattu, vaan perusteitakin sille on! Laitas nyt itse jotain todistetta omille sanoillesi, ja todisteeksi ei riitä, että sulla on terve rotukoira! On mullakin terve rotukoira, JA todella terve sekarotuinen (sillä on jo ikää, mutta se ei ole ikinä ollut sairas).
Jokainen ymmärtää että tilastollisista keskiarvoista on koko ajan kyse, ei yksittäisistä koirista.
http://www.koiranjalostus.fi/sekarotu.html
miten voit väittää että olisi sairaampia?
on terveempiä kuin seropit?
että onko esim. sulla esittää seropien lonkka-, kyynär- tai muita lausuntoja? Onhan se maalaisjärjellä ajatellen selvä että sairas rotu X sairas rotu = sairas seropi, terve rotu X terve rotu = terve seropi, sairas seropi x terve seropi = mahdollisesti sairas seropi. Meniköhän jo jakeluun? En ole väittänyt että rotukoirat olisivat terveempiä kuin seropit! Väitän vain että eivät seropit ole sen terveempiä kuin rotukoiratkaan!
on tutkimuskin. Onko sulla sitten tutkimusta ettei olisi seropit terveempiä?
vapaa maa! Jokainen saa ostaa ihan niin terveen/ sairaan rotukoiran/ seropin kuin haluaa. Siitä vaan. Minä en rotujani seropeihin vaihtaisi.
väittämäsi
Ei pelkkä vaahtoaminen vakuuta ketään joka ajattelee omalla järjellä. Ainut perustelu sulta on ollut se että sulla on terve rotukoira. #-/ Ei varmaan mun rotukoirakaan ole sinun mielestä terve, kun en ole sitä kiikuttanut joka välissä eläinlääkäriin tarkistuttamassa sitä sun tätä sun tuota. En itekään käy jatkuvasti lääkärillä siinä toivossa että jos silleen tulisin vielä vähän terveemmäksi! Ei se tutkimusten määrä mitään ratkaise, vaan se miten terveitä koirat oikeesti on.
rotukoirat. Nn ikinään osta rotukoiraa sen takia
Olen lukenut monesta paikkaa (koiran hoito kirjoista lähinnä)lauseen "sekarotuiset terveempiä"...Emma on seropi ja ei kovin terve ole ollut tän lyhyen elämänsä aikana..lukuisia silmä ja korva tulehduksia, kohtu tulehdus heti ekojen juoksujen jälkeen, ihottumaa...ja en mitenkään kokeneena lonkka eksperttinä voin todeta että emman lonkat eivät mitkään A:t ole..etc...Sattumaa tai ei..tiedä siitä sitten. Mutta ikävää että silti suolletaan todennäköisesti täyttä potaskaa koira kirjoissa...ja ajatelkaa että joku joka vasta opiskelee koirista jotakin lukee edellä mainitun lauseen ja vetää johto päätöksen. Ja sitten kun vielä rotukoirien kohdalla kerrotaan runsaista perinnöllisistä sairauksista.
Samaa mieltä olen kyllä että on sitten seropi tai rotu koira niin yhtä rakas se on ja varmasti toivottu.
Yritäs nyt käsittää että et voi tehdä yhden koiran perusteella mitään johtopäätöksiä onko rotu terve vai ei. Olet siis sitä mieltä että koska oma seropisi on sairas, niin tuhannet muutkin ovat. Koska Emma on sairas niin koirakirjatkin pitäisi kirjoittaa sentakia uusiksi, ihme logiikka sulla.
Se on mun logiikkaa...mutta tiedän monen monta seropia ja nekin ovat sairasteleet...ihan yhtälailla kuin puhdas rotuset.
Mutta ihan oikeesti kun sekarotusia ei niin syynätä kun näitä puhtaita....eli kuka hitto voi väittää että sekarotuset ovat terveempiä kuin puhtaat...et ainakaan sinä.
on terveempiä kuin rotukoirat PISTE
se sellanen tutkimus on? Ei varmasti ainakaan yhtä laaja kuin puhdas rotusten terveys tarkastus ja niiden tilastointi? piste piste ja lukko lukko...
Jos KAIKKI seropit koottaisiin yhteen, ja kaikki rotukoirat koottaisiin yhteen = seropit ovat terveempiä.
Terveyttä ei välttämättä voi sanoa, jos verrataan yhtä tai kahta yksilöä, mutta joukoittain se on mahdollista.
kyse terveysTARKASTUKSISTA. Siinä on kyse koirien TERVEYDESTÄ. Siinä ei siis ole tutkittu, mitä koiria tarkastetaan määrällisesti enemmän ja useammin, vaan mitkä koirat ovat terveitä! Siinä tutkimuksessa ei siis saa plussapisteitä se joka käyttää koiraansa usein eläinlääkärillä. Koirien terveys ratkaisee. Tulix selväx?
joukkoa siinä on tutkittu. Se on sen tutkimuksen kannalta ihan yhdentekevää, miten paljon jotakin koiraa / koirarotua on testattu ja juoksutettu lääkärissä. Siinä on tutkittu koirien todellista terveyttä.
SEROPI EI OLE ROTU!!!!
vaikka voissa paistais
kun nimenomaan niistä seropeista EI OLE esim. lonkkakuvaustilastoja!?!? Tai silmäpeilaustilastoja!?! Tai muita tilastoja esim. perinnöllisten sairauksien! Vai väitätkö ettei seropi voi periyttää perinnöllistä sairautta vain siksi että on sekarotuinen???
mitenkään.ei riitä vaan se että käytetään mahollisimman paljo sitä koiraa lekurilla ja eläinlääkäri katsoo päälle ja totee,et kyllähän se terveeltä näyttää.katohan kun niitä perinnöllisiä vikoja/sairauksia ei pelkillä silmillä pystytä toteamaan,vaa täytyy tehä ne kunnolliset tutkimukset niitten lekurien luona,joilla on kennelliiton myöntämät oikeudet niin peilauksiin ku myös lonkka- polvi- kyynärä jne.kuvauksiin.ja ku noien perusteella kennelliitto totee koiran virallisesti terveeks,ni vasta sit voidaan oikeesti sanoo sen koiran olevan niiltä osin terve.voihan kuitenki olla niinki et vaik ois miten terve silmiltään,lonkiltaan,polvintaan ni voi olla muuta häikkää ja toistepäin eli tosi sökö em.mut muuten ihan terve.teiän kantsis nyt kyllä oppii jo erottamaan se terveys terveydestä ja hehkuttaa sit vasta!
voida silmämääräsesti todeta,eikö se ny jo mee perille?
...osa mielenkiintoista, osa ei.
http://www.student.oulu.fi/~ktikkane/koiraj.html
Olen muuten miettinyt mm. sitä mikä tuollakin mainittiin, että mahtaako tämä puhdasrotuisista koirista "vaahtoaminen" olla hyvinkin tavallista maailmalla, vai ollaanko Pohjoismaissa jotenkin erityisen puhdasrotuista ihannoivaa kansaa? Meillä on täällä TODELLA PALJON puhdasrotuisia koiria! No tuolla se sanottiinkin, että meidän koirakulttuurimme on erilaista kuin esim. Keski-Euroopassa, jossa suurin osa kotikoirista on sekarotuisia. Pohjoismaissa puhdasrotuisella on jonkinlainen "statussymboli", muualla koira on niin luonnollinen osa jokapäiväistä elämää että sillä ei statusta haeta.
Ne koirat, joissa on todella monta rotua (ne joista kukaan ei tiedä, mitä kaikkea niissä on) muistuttavat minusta usein jotain villikoiria. Näyttää vähän siltä että kun tarpeeksi sekoittaa, niin luonto hoitaa tavallaan tehtävänsä; koirasta tulee taas "koiran näköinen". Siis siinä mielessä että se palautuu takaisin jollekin alkuperäisemmälle tasolle. Terveydestä minulla ei ole parempaa tietoa kuin nuo jo annetut linkit, mutta se suht kapea omakohtainen kokemukseni on, että rehellisesti sanoen kaikkein fiksuimmat ja terveimmät tuntemani koirat ovat olleet sekarotuisia. Minulle rakkaimmat koirat ovat olleet saksanpaimenkoiria, kun niitä ympärilläni oli, samoin olen hurjan ihastunut belgianpaimenkoiriin, nyttemmin valkoisiin paimenkoiriin, ja olen ihanan puhdasrotuisen kaikin puolin terveen hirvikoiranartun omistaja tällä hetkellä. Mutta jos tunteilu jätetään sikseen, niin nämä puhtaat eivät pärjää henkisessä eivätkä fyysisessä terveydessä eräille elämässäni vastaantulleille sekarotuisille yksilöille. :) Olen ehdottomasti sitä mieltä, että rotujen sekoittuminen sinänsä ei ole "luonnotonta". Liiallinen jalostus ja kaiken yli menevä puhtauden ihannointi on.
No se on vain minun mielipide, hyvää yötä!
aluksi, kun googletat sanan "heteroosi"
Siitä on hyvä aloittaa.