Miksi merimiehet

Miksi vanhat merimiehet kutsuvat ahvenanmaalaisten varustamoiden rahtilaivoja "kongolaisiksi" ? Mistä sanonta tulle, kuulin sen jo 60-luvulla ?
42162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ahvenanmaata verrattiin Kongoon koska myös se oli siirtomaa,en nyt enää muista oliko ranskalle kuuluva.Ahvenanmaa on siis suomen siirtomaata.

Äänestä
  • Miten tapahtuu ympärileikkaus ahvenanmaalla?
    vastaus: Potkaistaa siskoa leukaan.

    Äänestä

Luin hesarin kuukausiliitteen jutusta että suomalaisia merimiehiä oli kongossa hommissa 1900-luvun alussa...

Olisko sitten laivat ahvenanmaalaisia tai ahvenanmaalaisten laivat kuin kongolaisia??

Tuollainen asiayhteys tuli vaan mieleen...

Äänestä

että Ahvenanmaa on ihan kuin Kongo: kaikki tietää että se on siellä jossain, mutta ketään ei kiinnosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


merenkulkija kirjoitti:

Miksi vanhat merimiehet kutsuvat ahvenanmaalaisten varustamoiden rahtilaivoja "kongolaisiksi" ? Mistä sanonta tulle, kuulin sen jo 60-luvulla ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu