Peliohjelmoija

Mitä siinä tehdään? Onko hyvä palkka?
82124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mulle maksetaan 3k / kk, ja mun mielestä se on hanurista. 3500 e / kk ois kohtuullinen.

Äänestä

ja tee hittipeli ni ei tarvii sen jälkeen töitä tehdä...

b-luokan pelejä väsää jo 500 eri pelifirmaa ja niitä on "Anttilan" hyllyt vääränään.
muutama kuukaus menee ja ne on alelaarissa (eikä niitä sieltäkään ketään osta).

Muuten on peliohjelmoijien jne. työpaikat Suomes aika vähissä...

Äänestä

Mitähän peliohjelmoija oikein tekee? Hei haloo?

Äänestä

Peliohjelmoija suunnittelee, koodailee, testailee ja pelaa pelejä. Ilmeisesti suurin osa Suomen peliohjelmoijista ovat myöskin osakkaana firmassa, joten se mitä jää viivan alle riippuu tuloksesta. Palkkaa maksetaan kun pystytään, joskus enemmän, joskus vähemmän. Osingoista se tulo muodostuu.

Äänestä
  • mä ymmärsin että pelitiimeillä on omat suunnittelijansa ja firmoilla omat testiryhmänsä ja koodarit vääntää vaan koodia... eikös ne pelitiimit ole monikymmenhenkisiä missä jokaisella tarkoin määrätty funktio?

    Äänestä

  • dududuh kirjoitti:

    mä ymmärsin että pelitiimeillä on omat suunnittelijansa ja firmoilla omat testiryhmänsä ja koodarit vääntää vaan koodia... eikös ne pelitiimit ole monikymmenhenkisiä missä jokaisella tarkoin määrätty funktio?

    Varmaan ideaalitilanteessa noin...enpä usko että Suomessa...en todella tiedä, kunhan arvailen.

    Luulis että täällä yksikin koodari tekee vähän kaikkea.

    Äänestä

  • duduh kirjoitti:

    Varmaan ideaalitilanteessa noin...enpä usko että Suomessa...en todella tiedä, kunhan arvailen.

    Luulis että täällä yksikin koodari tekee vähän kaikkea.

    ja siis Suomessahan on about 2 firmaa jotka noita pelejä noin niinkuin tekee...

    Äänestä

  • lissääää kirjoitti:

    ja siis Suomessahan on about 2 firmaa jotka noita pelejä noin niinkuin tekee...

    Suomessa on lähes 40 toimivaa pelifirmaa. Iso osa on tosin erikoistunu kännypeleihin, joita kaikki ei miellä oikeiksi pelitaloiksi, mutta tekeepähän ne pelejä kuitenkin. Lisää voit lukea alla olevasta linkistä:

    http://www.neogames.fi/fingames/Finnish Game Companies 06.pdf

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


3 modeller kirjoitti:

Mitä siinä tehdään? Onko hyvä palkka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu