olemme pari vkon päästä menossa hakemaan uutta perheenjäsentämme, mutta ongelmana se, että pennun koti n. 400km päässä ja joudumme matkustamaan junalla.
Nyt kyselisin siis, mikä olisi pennulle paras mahdollinen tapa matkustaa junassa?? Kuinka ruokinta/pissaus ym matkan aikana?? Matka kestää kuitenkin n. 4h.
Entä maksaako koiran matkustaminen junassa jtn? ilmeisesti eläinvaunuun täytyy kuitenkin varata lippu..
Olen meistä se kokematon osapuoli koirien kanssa, siksi kovasti kyselen tietäväisten apua. :)
Nyt kyselisin siis, mikä olisi pennulle paras mahdollinen tapa matkustaa junassa?? Kuinka ruokinta/pissaus ym matkan aikana?? Matka kestää kuitenkin n. 4h.
Entä maksaako koiran matkustaminen junassa jtn? ilmeisesti eläinvaunuun täytyy kuitenkin varata lippu..
Olen meistä se kokematon osapuoli koirien kanssa, siksi kovasti kyselen tietäväisten apua. :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa pissattaa pentu ennen junaan menoa ja ottaa varalta paperia/sanomalehtiä mukaan jos pentu sattuu asioimaan matkan aikana. Jos juna pysähtyy jollain asemalla pidempään, voi pennun käyttää ulkona siinä välissä.
Koiranlippu maksaa matkasta riippumatta 5e niin pikajunassa, kuin IC:ssäkin. Ruokaa en antaisi pennulle matkan aikana, ettei tule matkapahoinvointia. Vettä kannattaa ottaa mukaan pulloon (junan vessasta ei saa ottaa juomavettä!) ja kuppi koiralle. Ota junaan joku viltti tms pennulle jonka päällä se voi nukkua. Paras paikka on sylissäsi jos koira siinä viihtyy. Itse menen hakemaan autolla pentua viikon päästä 600km:n päästä, joten melkeen samassa tilanteessa kanssasi :).
Kuljetusboksin voi ottaa mukaan, mutta koska pentunen on nyt erossa lämpimistä ja pehmeistä sisaruksistaan ja emosta, niin sylissä lohduttavien ihmiskäsien seurassa on paras paikka. Liri voi tulla vaatteillekin, joten vaikka pyyhe syliin siltä varalta. Tarkkana on oltava, ettei pentu koskaan pääse tippumaan sylistä. Se menee rikki ja sitä sattuu. Istuma-alusta myös ihmiselle voi olla paikallaan, niin voi tavaravaunussa olla lattialla istumassa hänen kanssaan. Onnea yhteiseen elämäänne:)
matkapahoinvointi tabletteja. ihan samoja mitä ihmisetki syö.
apteekissa osaavat kertoa oikean annostuksen. ja anna se koiralle vaikka noin tunti- puol tuntia ennen lähtöä. estää pahanolon ja koira on paljon rauhallisempi elämänsä ekalla junareissulla =) (ja ku reissusta ei jää huonoja kokemuksia, seuraavat reissut on paljon helpompia)