Marokko ja sisustus

minna_

Hei,

Olen ajatellut matkaa Marokon Agadiriin. Tältä palstalta olen saanut hyvää tietoa Marokosta, mutta haluaisin vielä kysyä minkälainen Marokko on ostosmaana. Itse olen kiinnostunut sisustamisesta ja haluaisin tietää saako Marokosta kauniita puusta/metallista tehtyjä esineitä/huonekaluja? Onko Marrakeshin basaarialueella hyviä sisustus/käsityöläismyymälöitä? Entä minkälainen yleisesti on hintataso?

Suuret kiitokset kaikille vastaajille!

3

935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt taidan kyllä kirjoittaa asioista joista en kovin paljon ymmärrä, mutta joitakin hajatietoja.
      Ainakin Agadirissä on useita liikkeitä joissa myydän huonekalukankaita. Ne poikkeavat kuosiltaan ja väreiltään tietysti meikäläisistä. Omasta mielestäni ne ovat hyvin kauniita. Marokkolaiset huonekalut ovat raskaan tuntuisia.Väri on tumman ruskeaa. Hyvin taidokkaan koristeellisia pöytiä, kaappeja ja vuoteita.Agadirin keskustassa on Kaupallisessa keskuksessa on ollut melkein joka vuosi huonekalunäyttely.Tuo mainittu paikka on aivan kaupungin keskustassa Hassan II- ja kävelykadun kulmauksessa.Hinnat ovat olleet varsin kohtuullisia meikäläisittäin. Mutta toinen kysymys on sitten se miten jonkun raskaan nojatuolin tai kaapin saisi esim. kotosuomeen. Erilaisia metallista tehtyjä lyhtyjä on monenlaisia.Agadirissa on myöskin Taljbortin kaupunginosassa käsityöläiskeskus. Siellä kannattaa käydä tutustumassa. Agadirin basaarialueella kannattaa myös käydä katselemassa. Mitä sieltä ei löydy niin sitä ei tarvita. Hyvin kaunniita on myöskin tuijapuusta tehdyt kipot ja koristeet. Marrakechin souk eli basaarialue on suurempi kuin Agadirin. Hintataso on yleisesti meille edullinen. Basaarialueella pitää kuitenkin muistaa tinkiä.Siellä kauppiaan vaatima hinta saattaa olla melkein mitä vaan.Aikaisemmin mainitsemiani huonekalu ja -kangasliikkeitä löytyy mm Taljbortissa ja esim Rue du Marrakech kadulta. Viimeksimainittu katu on lähellä pääpoliisiasemaa.Turistialueelta (ranta-alueelta) ei näitä liikkeitä löydy. Taitaa olla sentään yksi eli 20 Ayot -kadulla suunnilleen vastapäätä Hotelli Mabrukia on ollut lahjatavaraliike.Se oli ainakin vielä tämän vuoden maalis-huhtikuussa.Ei muuta kuin mukavaa löytöretkeilyä.

      • Liisi

        Agadirista saa aivan ihania puisia esineitä esim.korulippaita,eläimiä joita voi myös käyttää sisutuksessa.
        Kangaskauppoja löytää paikallisalueelta, jossa myös on sisustus liikkeitä.
        Jos haluaa esim.ompeluttaa verhoja,tyynyjä ym.
        Kannattaa tehdä paikanpäällä, kaikkea on tarjolla.
        Hinnat erittäin edullisia suomeen verrattuna.
        Niinkuin Kalevi kirjoitti huonekalut ovat usein muhkeita ja painavia.
        Myös metalliesineitä saa edullisesti jos niitä haluaa käyttää sisustuksessa.
        Nahka on myös edullista.
        Käy rohkeasti joka paikassa katsomassa, ei kannata kiertää kaukaa jos kauppa näyttää vähän ränsistyneeltä vaan sisään katsomaan.
        Mattoja kannattaa tuoda tullessa ja teettää niitä.


    • Zakaria

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2847
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      208
      1121
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      75
      1033
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      947
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      66
      868
    6. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      822
    7. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      93
      723
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      676
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      65
      665
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      578
    Aihe