Mulla poliorokotus ei ole enää voimassa. Kannattaako siis ottaa poliorokotus? Kiitoksia vastauksista!
Tarviiko poliorokotuksen
14
6885
Vastaukset
- suositellaan
tältä sivulta löytyy lisää tietoa:
http://www.rokote.fi/matkaajanrokoteopas/maat/egypti.html
Suosittelen kysymään terveysasemalta. - egyptx
Poliorokotus on ihan hyvä ottaa sinne matkustettaessa. Saat rokotuksen ilmaiseksi terveyskeskuksesta ja rokotus on voimassa 5 v. Itse otin poliorokotuksen, jäykkäkouristuksen ja havrixin vuosi sitten.
- negativismia
Egyptiin ei tarvita mitään rokotuksia koska siellä paistaa aurinko ja on ihana maa. Merkillistä katkeraa puhetta tuollainen rokotuksista kyseleminen.
- Miksi ei
negativismia kirjoitti:
Egyptiin ei tarvita mitään rokotuksia koska siellä paistaa aurinko ja on ihana maa. Merkillistä katkeraa puhetta tuollainen rokotuksista kyseleminen.
Eikös polio ole niiden rokotusten joukossa jota Suomessa suositellaan aina voimassaolevaksi vaikka ei olisi ulkomaille menossa. Nykyään suositellaan vielä A-hepatiittirokotusta useimpiin maihin matkailijoille.
- liikkeellä
negativismia kirjoitti:
Egyptiin ei tarvita mitään rokotuksia koska siellä paistaa aurinko ja on ihana maa. Merkillistä katkeraa puhetta tuollainen rokotuksista kyseleminen.
Älkää välittäkö edellisestä saivartelusta. Kirjoittaja lienee sama katkeroitunut Hurghadan-kävijä, jonka oma reissu on mennyt pilalle ripulin takia, ja nyt hän häiriköi täällä tavallisten matkailijoiden keskusteluissa.
Tämä on niitä vapaan nettikeskustelun väistämättöämiä varjopuolia. - edelliseen
liikkeellä kirjoitti:
Älkää välittäkö edellisestä saivartelusta. Kirjoittaja lienee sama katkeroitunut Hurghadan-kävijä, jonka oma reissu on mennyt pilalle ripulin takia, ja nyt hän häiriköi täällä tavallisten matkailijoiden keskusteluissa.
Tämä on niitä vapaan nettikeskustelun väistämättöämiä varjopuolia.Tarkoitin siis häirikköviestillä sitä, joka on postattu tänään, 12.10 klo 7:11.
Kellonaika erään toisen viestin kanssa paljastaa, että sama onneton luuseri on kyseessä.
- Egyptiin lähdössä
Minulle ainakin terveydenhoitaja suositteli polio-rokotuksen ottamissta! Ja ei kai siitä ainakaan haittaa voi olla... :)
- asiallinen_tuntija
Vaikka Suomessa ei poliota olekaan, on sitä muualla maailmassa - Afrikan mantereella varsinkin - vielä yllin kyllin...
- ------
Egypti on yksi niistä harvoista maista joissa poliota vielä esiintyy, siksi kannattaa se rokotus ottaan ennen sinne matkustamista.
- tk:sta kysytty
polion rotusta on harvennettu. Se annetaan, jos on menossa sellaiselle aluelle, jossa on polioriski olemassa mm. Afganistan.
- fjdksö
Mulla oli viimeksi poliorokotus samassa jäykkäkouristuksen kanssa.
- lääkäri
kyllä suomessakin vielä valitettavasti poliota on
- dfhfdhfdhh
minulla oli 1.5 vuotta sitten polio potilas, että suomessakin on kyllä ollut sitä se on kyllä todella harvinaista..
t: 23 vuotta lääkärinä turun suunnalla. - hankkikaa tietoa
miksette hae tietoa rokotteista netistä, THL kertoo mitä rokotteita suositellaan ulkomaille matkustaessa.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/ktl.mat?p_artikkeli=mat00055
tai
Matkailijan rokoteopas (GlaxoSmithKlinen sponssaama sivusto tosin)
http://www.rokote.fi/200/Matkailijan-rokoteopas.aspx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601044
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön200815- 36719