Päiväkumpu

joo-o..

Onkos täältä kukaan menossa ensi kesänä sinne? Itse olen ilmottautunut sinne, saas nähä pääsenkö.

Vituttaa kyllä aikalailla mennä riparille kun en ole mikään leiri-ihminen, ja kun kyse on vielä RIPPIleiristä. Mielellään jättäisin väliin nuo uskohömpät, ohan tässä ateistina eletty niin kauan kuin musitikuvaa riittää. Ja kaiken tämän päälle olen niin epäsosiaalinen ihminen etten kenelläkkaan osaa edes puhua, että miten ihmeessä tulen toimeen siellä? Kaikki sanoo, että riparilta saa kavereita, mutta ei muuten saa, en ainakaan minä. Ei löydy yhtäkään kaveria muutenkaan, ei mulla ole mitään tietoa miten olla ja jutella ihmisten kanssa. Niin käy, että taas istun luultavasti yksin jossain nurkassa kun muut pitävät hauskaa(en tarkoita oppitunteja, ne eivät ole hauskoja). Näin käy aina, enkä voi syyttä muita kuin itseäni siitä. Perkele. Että jos teidän ryhmäänne kuuluu semmoinen tylsä ja hiljainen tyttö, niin se olen sitten minä.

7

1669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hienoa!

      mä olin tänä kesänä kummussa riparilla ja oli tosi kivaa! Ja sieltä saa kavereita ihan varmasti, oli sitten millanen ihminen tahansa! Mun muutama kaverikin on hakenu sinne tänä vuonna riparille.
      Oi että se on sitten ihana paikka! Mutta toivottavasti pääset sinne leirille! hyvää jatkoa sulle!!

    • Nimetön

      Rippileirille ja ripille ei ole pakko mennä. Ripillähän tunnustetaan usko. Jos ei usko kaikkivaltiaaseen taivaan ja maan luojaan eikä neitsyt maariasta syntyneeseen poikaan ja pyhään henkeen eikä elävien ja kuolleiden tuomitsemiseen, ei pidä mennä ripille.

      Eivätköhän vanhempasi sen ymmärtävät. Lisäksi voi jo pyytää vanhemmilta myös lupaa erota kirkosta, jos on ajatusmaailmaltaan ateisti. Jos tulisitkin vielä uskoon, voisit sitten taas liittyä. Joten eroa nyt.

      Voit myös mennä prometheus-leirille, oletpa jo eronnut kirkosta tai kuulutpa vielä. Ensi kesän leireille voi jo ilmoittautua.

      Eronneena pääset lisäksi ET-opetukseen koulussa; kirkon jäsenten Suomen laki ei nyt salli mennä elämänkatsomustietoon.. sillä voisi saada muutakin kuin kristillistä "oman uskonnnon" opetusta..

    • Rehellinen M

      Sinun ei ole mikään pakko mennä riparille aivopestäväksi. On olemassa muitakin leirejä josta saa kavereita, eikä tarvitse kuunnella jonninjoutavia jeesus satuja.

      • minä vaan

        Meitsi haluu mennä jollekin ateistileirille ja kuulla satuja Setä Leninistä ja Setä Maosta! *hyräilee: orjat sorron yöstä nouskaa*


    • pieni vinkki

      Tässä tulee sulle pieni vinkki. ET sä ainakaan tolla asenteella saa mitää kavereita. Sama se on, oli kyseessä ripari tai protu. JOs asenne on etukäteen kielteinen ja tavallaan "kieltäytyy" saamasta kavereita jo ennen leirin alkua, niin ei niitä kyllä sitten ainakaan saa.

      Riparia ei siis ole pakko käydä. Mutta jos sen käy sinne ei ole pakko mennä asenteella "MÄhän en ainakaan kuuntele enkä ainakaan usko" Ei oo pakko uskoo niitä asiota joista siellä kerrotaan. Voit vaan olla... Asioita ei ole edes pakko kuunnella, kunhan ei häiritse muita. Pääasia että on sen verran mukana että läpi pääsee. Eikä se yleensä vaikeaa ole.

      Mene riparille (kosksee myös protua ym leirejä) ennakkoluulottomalla asenteella ja ole vastaanottavainen. Tämä "vastaanottavainen" ei siis tarkoita että ottaisit kaiken leirillä sanotun totena. menet sinne vain pitämään hauskaa.

      Iloista leirimieltä Sinulle.

    • rous92

      mä ilmottauduin kans eka päiväkumpuun. mut oltiin kaverin kanssa sovittu menevämme samalle leirille, ja kun se ei päässykkää sinne niin mennään ryttylään. mut päiväkumpu on ihan mahtava paikka! ja kaverit ketä siä on ollu riparilla on tykänny tosi paljon. tsemppiä sulle, ja kyllä sä niitä kavereita ihan varmasti saat! :) elä sulkeudu ja mee sinne positiivisella asenteella.

    • Anonyymi

      Tiiän et joku 15-vuotta vanha keskustelu :D mut onks kukaan menossa päiväkumpuun riparille 2021??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2196
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1634
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1318
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1283
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      59
      1059
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      60
      1034
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1007
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      942
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      814
    Aihe