Olen vasta löytänyt tämän palstan. Oletan että esittämäni kysymys on käyty läpi ennenkin täällä. Mutta kertokaa silti mikä on mielestänne Helsingin kaunein rakennus ja miksi.
Aloittajana aloitan: kaunein on... (pitkät pohdiskelut.. siis nimenomaan kaunein... purettuja ei lasketa... hmmm...) on... on mielestäni.. joo... kyllä se on Engelin Yliopiston Kirjasto ei siitä mihinkään pääse. Mutta tämä on tunneperäinen vastaus. Eikä kai muuta lähtökohtaa kauneudelle olekaan.
Helsingin kaunein rakennus?
15
2713
Vastaukset
- ollut...
varmaan Aleksanterin teatteri ennen kuin se maalattiin vaaleanpunaiseksi. Muuta ei tule mieleen juuri nyt, paitsi sama kuin aloittajan...
- vastarannan silli
Kaikki ovat haukkuneet Enso-Gutzeitin taloa niin kauan kuin muistan. Paikalta purettu Norrmenin talo oli kuulemma niiiiin kaunis että...
Olen eri mieltä molemmissa asioissa. Norrmenin talo oli synkkä mörskä, Enso sensijaan miellyttävä ja detaljeja myöten silmäähivelevä. Maisemaa häiritsee vain se Uspenskin kirkko siinä vastapäätä.- raggar
TUo on lähinnä poliittinen argumentti tai surkea provokaatioyritys.
- Anonyymi
Norrménin talon tilalle rakennettu Enso-Gutzeitin pääkonttori on ihan sokerikuution näköinen ja muutenkin tylsän tavallinen.
- Rraikku
Mannerheimintien Eteläpäässä Ruotsalaisen teatterin vieressä oleva julkinen WC ja parkkitalon sisäänkäynti joka menee maan alle.
On meinaan Aallon ensimmäinen työ Hesassa ja hakkaa Enso-Gutzeitin talon mennen tullen.- Rraikku
No, jos oikein tunteellisiksi ryhdytään, niin ehkä Esplanaadin kappeli? Tai joku Korkeasaaren vanhoista rakennuksista?
- Jumma Kuttu
Ei tule kuin rumia mieleen:
- Makaratalo
- Presidentti-hotelli
- Hesarin uusi pääkonttori
- Nykytaiteen museo Kiasma
- ym ym ym
Ehkä "kaunis" on väärä sana rakennuksesta? "Onnistuneita" tai "tyylikkäitä" tai jopa "mestariluomuksia" voisin listata mutta "kaunis rakennus" on käsitteenä outo, ainakin minulle. - E.S.Teetikko
30-luku ja funkis ovat arkkitehtuurin vedenjakaja. Sitä ennen saatettiin tavoitella kauneutta mutta sen jälkeen ovat muut arvot olleet vallassa. Ei ihme että romantikkojen suosikkityyli on edelleen jugend.
Tai ompas siellä yksi poikkeus joka kylläkin katosi nopeasti: possu! so. postmoderni tyyli.
Joo. Mikä perkele tuossa kylmässä modernismissa oikein arkkitehtikunnan enemmistöä viehättää? Muistan että Ruusuvuori oli Ruusuvuori koska Alvar Aallolle tarvittiin vastapaino. Olisiko Oulun koulun pitänyt olla Otaniemen koulu että se olisi saanut elää? Vai ovatko arkkitehdit yksinkertaisesti tumppeja?
Kauneudella olisi tilausta mutta muoti on taas kerran toinen.- Basics
Suora viiva ei ole "kaunis".
Eikä suorakulma, ei ainakaan itseisarvoisesi.
Eikä mikään muukaan kulma.
Onko kauneus siis vain kaaressa? Kallistuisin ainakin juuri nyt sille kannalle. - naru+viivotin
Basics kirjoitti:
Suora viiva ei ole "kaunis".
Eikä suorakulma, ei ainakaan itseisarvoisesi.
Eikä mikään muukaan kulma.
Onko kauneus siis vain kaaressa? Kallistuisin ainakin juuri nyt sille kannalle.Rakennuksessa voi olla suhteiden kauneutta, harmooniset materiaalit ja värit, joku interiöörikin voi olla kaunis, kauniita yksityiskohtiakin löytyy, mutta rakennus kokonaisuutena ei ole enää vuosikymmeniin ollut "kaunis". Jugend minullekin tulee etsimättä mieleen niinkuin joku yllä sanoi.
Mutta sen olen usein pannut merkille että pienoismalli on kaunis, esim. vaikkapa Espoon kulttuurikeskuksen pienoismalli oli suorastaan söpö (terveiset Arto Sipiselle).
Ja vielä toinen esimerkki. Finlandiatalon Mannerheimintien puoleinen julkisivu kattoineen on kaunis, siis minun mielestäni, mutta koko rakennus ei vaikka onkin sieltä parhaasta päästä.
- mmm
Kasvitieteellisen puutarhan rakennukset Kaisaniemessä, tai Lastenlinnan sairaala...
- Kallion kundi
Stadin kaunein rakennus on As. Oy Ihantola Kalliossa, kirkon ja paloaseman vieressä.
- joka siis on
siinä Merikadun ja Huvilakadun kulmassa. Talolla lienee jokin muukin nimi kuin otsikossa mainittu, mutta Frenckelistä (ja siitä kauniista kotiapulaisesta... nimi?)talo muistetaan.
Joo! Taabe (Tabe?) Slioorhan se oli! Siis se kotiapulainen. - Linnan kundi vs. Linnaton ...
Suomenlinnan vanhat luonnonkivirakennukset kokonaisuudessaan edustavat ajatonata wanhaa aikaa joka kestää myrskyt ja tuiskut.
Ihmisiä tulee ja menee sukupolvi toisensa jälkeen ja maan poveen vaipuu maaksi muuttuu, eilen täällä huomena jo poissa, luonnonkivi jää. - Kaarevat kulmat on kauniita
aikoinaan Simonkentällä dösää odotellessa ajattelin, että jos joku nyt kysyisi mikä on Helsingin kaunein rakennus, niin sanoisin Sokos-tavaratalon ja Graniittitalon:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1311335Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373863Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1123043Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1252391Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812055Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961771Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.2991006Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17800Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143745- 53709