"peura-kaliberi"

Onko 30-06 liian raju kaliiberi peuralle? Mitä mieltä ollaan yleisesti Swiss Arms kivääreistä? Mikä olisi "rahanväärtti" kivääri ostos tänä päivänä, onko Sako 85:sta mihinkään, kun toiset sanoo että laatu on laskenut italialais omistuksen myötä? Entäs Tikka T3? Jos jollain on myynnissä hyvä käytetty, voisin olla kiinnostunut.
31038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ole yhtään liian raju peuralle tuo 30-06. Jenkkilässä varmana ammutaan pelkästään 30-06 enemmän valkohäntiä, kuin Suomessa yhteensä.

Tarkoittanet kai valkohäntäkaurista (entinen valkohäntäpeura)? Pilkun viilausta!

Sako 75:stä on kokemusta kyseisessä kaliiberissa ja asiansa on toistaiseksi ajanut hyvin.
Itse kyllä olen sitä koulukuntaa, jonka mielestä paras Sakon suurriistaluodikko oli Sako High Power. Ironiaa, kun kyseisessä aseessa on FN tekemä aktio.
Paras Sakon kokonaan itse valmistama suurriistaluodikko lienee ollut L61 R Finnbear. Sen jälkeen on muotiin tullut helppo, halpa ja nopea valmistus, niin ja muoviosien käyttö.

Suosittelisin Mauser M98, jos uskaltaisin, mutta kun sekin on hinnoiteltu nykyään piloille, niin sempä takia en uskalla.
Jos viitsii rahapussiaan nipistää vähän enempi (kukapa ei harrastuksistaan maksaisi?), niin kohtuu hintaisista Sauer 202 ja Mauser M03. Jos ei halua satsata niin suurta summaa, niin sitten Sako 75 tai 85 uutena, tai jos löytää hyvän käytetyn Finnbearin.

Toki on myös muitakin vaihtoehtoja kuten CZ 550 ja Tikka T3, mutta niistä ei minulla ole kokemusta. Kannattaa valita se mikä parhaalle tuntuu.

Äänestä
  • Mielestäni 243 ja 308 liian nopea luoti vetää paskaksi lavan. Haulikon täyteinen kuulemma hyvä.

    Äänestä

  • Sabomnim kirjoitti:

    Mielestäni 243 ja 308 liian nopea luoti vetää paskaksi lavan. Haulikon täyteinen kuulemma hyvä.

    lavalle?? keuhkolaukaus ei riko luita,ja tippuu varmasti.sano vanaha lannenhunttari.tere.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


romax2 kirjoitti:

Onko 30-06 liian raju kaliiberi peuralle? Mitä mieltä ollaan yleisesti Swiss Arms kivääreistä? Mikä olisi "rahanväärtti" kivääri ostos tänä päivänä, onko Sako 85:sta mihinkään, kun toiset sanoo että laatu on laskenut italialais omistuksen myötä? Entäs Tikka T3? Jos jollain on myynnissä hyvä käytetty, voisin olla kiinnostunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu