onko tuhnut koskaan kuulleet

minulla on valtion korkotukilaina, jossa valtio maksaa 80%(!!) kaikista yli 3,8% menevästä koroista

eli nyt kun korot alkavat nousta tänne tuntumaan, alkaa jo saamaan sitä tukea

sen lisäksi saan vielä verovähennystä itse maksamistani koroista 30%


kyllä mun kelpaa

aaah
3333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Äetsän hinnoilla onnistuu, sillä korkotukilainan maksimi on muistaakseni muutaman kymppitonnin luokkaa.

Äänestä

seköse onko

Äänestä

Jos valtio lopettaisi naurettavat asumistukiaisensa, niin hinnat olisivat vastaavaa summaa halvemmat. Nyt verovaroilla tuetaan lähinnä rakennusliikkeiden ja pankkien toimintaa. Tavallinen asuntovelallinen ei hyödy tästä tukiruljanssista mitään, mutta onhan se hyvä, että byrokraateille riittää töitä.
Talousviisaat ovat neuvoneet luopumaan näistä tukiaisista, mutta muutosta ei toistaiseksi tehdä, koska suuret ikäluokat maksettuine asuntoineen suuttuisivat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korkotuesta? kirjoitti:

minulla on valtion korkotukilaina, jossa valtio maksaa 80%(!!) kaikista yli 3,8% menevästä koroista

eli nyt kun korot alkavat nousta tänne tuntumaan, alkaa jo saamaan sitä tukea

sen lisäksi saan vielä verovähennystä itse maksamistani koroista 30%


kyllä mun kelpaa

aaah

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu