pakko kertoo sulle että nyt minulla on sitten kaksi villakoiraa. Apollo kun on sekoitus ja kun Lycky trimmattiin niin siitä tuli "puoliksi villakoira". hännässä ja tassuissa on turkkia ja myös päässä. muuten ihan lyhytkarvainen. trimmaajalla oli itsellä kolme villakoiraa. yksi kääpiö ja kaksi isoa. kehui kovasti suomen villakoirajalostusta. puhui myös punaisesta villakoirasta mikä on suomessa hyväksytty mutta ei täällä ruotsissa. en ole koskaan nähnyt punaista. luulin että tarkoitti aprikoosia mutta ei. äläkä nyt pahastu että sanoin näitä villakoiriksi, sekarotuahan ne on mutta uskon että sinulla on huumoria.
Hei Sikra
majorica1961
15944
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
No ..heh.. ONNEXIOLKOON "uusista" villakoiristasi!
Onko niissä ihan oikeesti villakoiraakin, sekoituksena ? Olis kiva nähdä kuvia noista "villiksistäsi".
Tuo punainen villakoira oli meilläkin kieletty, mutta nyt näyttää taas olevan sallittu. Punainen villakoira on punaruskea. (niinkuin oikeen tumma aprikoosi)
Onko tuo trimmaajasi kasvattaja, ja jos on niin tiedätkö millä kennelnimellä kasvattaa ?
hä?
Mitä pahaa tässä keskustelussa on,ainahan nämä viestit voi poikia lisääkin keskustelua...
Tämäkin aloitus olis ollut sinun todella helppo ohittaa, kun nimmarini oli tossa otsikossa, muttet malttanut olla kiukuttelematta.
Jotain apricot sävyä on, joka näyttää vaaleanpunaiselta, en tiedä hyväksytäänkö Suomessa,Venäjällä kyllä, sori että sekaannun juttuunne, mutta tulipahan vaan mieleen, kun olen kerran nähnyt...ja oli tosi kaunis.
en tiedä onko heillä kenneliä mutta ovat mukana useissa ohjelmissa telkkarissa ja muuallakin. nyt lauantaina tulee myös yksi ohjelma missä hän on mukana täällä ruotsin telkkarissa.(siis hän itse kertoi) hänen mielestä Apollossa ei näkynyt vähäistäkään Villakoirasta. mutta näin Apollon emän ja se on kääpiövillakoira. tämä mies myös trimmaa kaikenlaisia kuuluisuuskoiria. näyttelytoimintaa harrastavat ja nuo villikset olivat aivan upeita.
http://www.nackahundvard.se/pudel.htm
Juu tosi kauniita koiria on. Ja niin ihania
"sylikoiria " ;))
toi penkkikuva oli hieno. voitti jopa oman koirani penkkikuvan, mutta kyllä vaikka villakoirat ovat niitä joista tykkään(varsinkin isot valkoiset) oma koira on aina se joka sydämmen valloittaa. ;) niin, ihan tässä sivussa vain...
joo ja tässä tulee koko linkki. sorry.
http://www.nackahundvard.se/
http://i4.photobucket.com/albums/y115/majorica/PICT0066.jpg
tuo näyttää aivan minun koiraltani trimmauksen jälkeen, tosin paljon isommalta. mutta oikeesti ihan saman näköinen ja sama tyyli trimmauksessa käytetty. kaima löyty.. :) vähä kiva..
Hauska...no en minäkään tuosta löydä "villakoiraa", muusta kun korkeintaan hännästä..pää muistuttaa jonkun spanielin päätä...mutta kauniskoira.
tässä Lucky ennen trimmausta. ei Luckyssä ole villakoiraa ollenkaa. mun toisessa on. miksi Luckyä sanoin villakoiraksi kun se timmaus muistuttaa villakoiraa , tassuoihin jäi sen verran karvaa ja häntään. http://i4.photobucket.com/albums/y115/majorica/PICT0112.jpg
minkä rotuinen koira sinulla on? Lucky on Shitzun ja Cavaljer King Charles spanielin sekoitus. mutta on siinä jotain muutakin kun kasvoi noin isoksi.
siinä on maltankoiraa ja perhoskoiraa..:)
koirallani ei ole tuota ruskeaa noin tummana päässä, mutta aika kaima kummiski.. :)