Bensan- ja dieselin hinnat Lpr:ssa

kuningasvalittaja

Kun katselee asemien myyntihintoja, niin en ihmettele miksi en ole tankannut Lpr:ssa vuosiin. Venäjällä tankkaajatkaan eivät voi selittää korkeita polttoaineiden hintoja Lpr:ssa, (vrt. Hamina, Kotka, Kouvola, Luumäki yms.)
Kertokaapas parhaat kuullut selitykset hintapolitiikalle?

21

5833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko

      En enää voisi olla sun kanssa enempää samaa mieltä. Paljon ympäri suomea ajelevana. En ikinä tankkaa lappeenrannassa sillä bensa on paljon halvempaa jo muutaman kymmenen kilometrin päässä.
      Musta on aivan käsittämätöntä että kallista bensaa puolustellaan venäjän läheisyydellä. Jos se olisi lappeenrannassa huomattavasti halvempaa niin uskoisin ettei kukaan viitsisi lähteä jonottamaan venäjän paskaa bensaa.

    • Mr. Big

      Olen joskus kuullut seliteltävän bensan hintaa Lpr:ssa pitkähköllä kuljetusmatkalla Nesteen jalostamolta Lpr:an mutta tämä tuskin voi pitää paikkaansa koska bensa on halvempaa vielä kauempana jalostamolta esim. Parikkalassa ja Joensuussa.
      Kovasti koettavat lappeenrantalaiset huoltamoyrittäjät myös todistella ettei hintakartellia ole olemassakaan mutta oudosti bensa on samanhintaista lähes kaikilla asemilla.
      Toisaalta, eilen löysin Lappeenrannasta ns. kylmän aseman jossa 95 oktaaninen maksoi 0,9 €/l.
      Tankkasin oitis lähes 90 litraa.

    • Kiefer

      Tämä ei ole mikään selitys, vaan todennäköisin totuus: kilpailun puute. Lappeenrannan bensamarkkinat ovat lähes täysin Nesteen ja Shellin hallussa. Teboilin huoltamoita löytyy kaksi ja lisäksi kaupungissa on yksi Seo (jossa usein on halvin bensa). Mm. St1, Esso ja Jet loistavat poissaolollaan.

      Myös olemassaolevien asemien sijainti on kuluttajan kannalta huono. Asemat sijaitsevat etäällä toisistaan, jolloin kilpailua ei pääse syntymään samalla tavalla, kuin jos asemia olisi joissain paikoissa kaksi vierekkäin. Lisäksi Lappeenrannassa olevan 30 kilometrin pituisen kuutostienpätkän varrella ei ole ainuttakaan huoltamoa. Jos olisi, niin tämä/nämä huoltamo(t) kyllä vetäisivät koko Lappeenrannan hintoja alaspäin.

    • Ike

      muutenkaan. Täällä todellakin luullaan, että korkeilla hinnoilla ja huonolla asiakaspalvelulla tehdään kauppaa.
      Ei ihme, että seutu vajoaa päivä päivältä yhä alemmas. Onneksi olkoon vain itsekkäät ja omahyväiset ihmiset.
      Olisi jo korkea aika täälläkin tajuta miten kauppaa ja markkinointia yleensä hoidetaan.
      Muuttotappiota joa viime vuosi luulisi jo herättävän, mutta kun ...

      • Viki

        Älä nyt höpötä, kyllä sutkit karjalaiset kaupanteon osaa, kato vaikka miten lpr sijoittuu tax free myynnin tilastoissa.

        Paljon surkeampaa on täällä kymenlaaksossa, ei voi verrata karjalaiseen meininkiin. Mieluummin lähden Lappeenrantaan ostoksille kuin Kotkaan.

        Lappeenrannan bensakauppiaat on sitten kyllä asia erikseen, ei voi kuin ihmetellä miten ne jaksaa??? Lähes parikytä senttiä hintaeroa tänne...


      • Kiefer

        Lappeenranta on kasvanut tasaista tahtia jokainen vuosi ainakin 80-90 -lukujen vaihteesta lähtien (300-500 asukasta per vuosi). On hyvin mahdollista, ettei nykyinen Lappeenranta ole muuttotappiollista vuotta kokenut koskaan. Ei ainakaan viime aikoina.


      • Tiina
        Kiefer kirjoitti:

        Lappeenranta on kasvanut tasaista tahtia jokainen vuosi ainakin 80-90 -lukujen vaihteesta lähtien (300-500 asukasta per vuosi). On hyvin mahdollista, ettei nykyinen Lappeenranta ole muuttotappiollista vuotta kokenut koskaan. Ei ainakaan viime aikoina.

        eli missä se on se mainitsemasi muuttovoitto ja kun kuolleisuus on vuosi vuodelta vähenemään päin niin missä on se erotus muualla kuin Lappeenrannasta ulkona.
        Otahan poju laskutikku käteen!!!!!


      • Kiefer
        Tiina kirjoitti:

        eli missä se on se mainitsemasi muuttovoitto ja kun kuolleisuus on vuosi vuodelta vähenemään päin niin missä on se erotus muualla kuin Lappeenrannasta ulkona.
        Otahan poju laskutikku käteen!!!!!

        Tässä hieman tilastotietoja, jotka eivät kyllä puolla väitteitäsi.

        Vuonna 2001 Lappeenrannan muuttovoitto suhteessa muihin kuntiin oli 166 henkeä. Tämän verran enemmän ihmisiä muutti siis tänne kuin täältä pois. Syntyneitä oli 57 enemmän kuin kuolleita. Loput 360 ihmisen väestönlisäyksestä kyseisenä vuotena selittyy mm. siirtolaisilla.

        Vuoden 2002 tilastoja ei vielä ole käytettävissä. Väestönlisäys on kuitenkin aika tarkalleen samaa luokkaa kuin vuonna 2001, joten voisi kuvitella, että väestönlisäyksen rakennekin olisi samantyylinen.

        Lähde: Tilastokeskus


      • Kiefer
        Kiefer kirjoitti:

        Tässä hieman tilastotietoja, jotka eivät kyllä puolla väitteitäsi.

        Vuonna 2001 Lappeenrannan muuttovoitto suhteessa muihin kuntiin oli 166 henkeä. Tämän verran enemmän ihmisiä muutti siis tänne kuin täältä pois. Syntyneitä oli 57 enemmän kuin kuolleita. Loput 360 ihmisen väestönlisäyksestä kyseisenä vuotena selittyy mm. siirtolaisilla.

        Vuoden 2002 tilastoja ei vielä ole käytettävissä. Väestönlisäys on kuitenkin aika tarkalleen samaa luokkaa kuin vuonna 2001, joten voisi kuvitella, että väestönlisäyksen rakennekin olisi samantyylinen.

        Lähde: Tilastokeskus

        Vuonna 2000 muuttovoitto oli peräti 344 henkeä. Syntyneitä oli tuolloin vain 5 enemmän kuin kuolleita.


    • Roope

      pelkäävät että tulee liikaa asiakkaita ja joutuisi työllistämään lisää henkilöitä? Toisaalta tuleepahan nyt tuettua ympäristön kuntien taloutta sekä työllisyyttä, ehkäpä siellä eurojani tarvitaan enemmän? Bensan lisäksi tulee usein juotua pullakahvit, tehtyä lotot ja ostettua saunakaljat yms. Nyt rahani menevät muualle!

    • Tankkaa Rukalla

      Aivan älyttömät hinnat täällä. Simolantien Neste olisi varmaan aika korkealla Suomen kallein bensa - kisassa. Eipä tuo tosin ole paljon halvempaa muillakaan asemilla.

      Itse tankkaan aina Kotkassa tankin piripintaan, kun sinnepäin sattuu asiaa olemaan. 65 litraa * 0.2€ hintaero tekee jo 13€ säästöä. Myös Luumäellä kannattaa käydä melkein pelkästään bensanhaussa.

      • höplä

        lauritsassa räikkösellä törkeet hinnat


      • hakalin poika
        höplä kirjoitti:

        lauritsassa räikkösellä törkeet hinnat

        Höplälle tarkoitit kai Lauritsalaa


    • 20

      Viikonloppuna suoritin matkan LPR-Lahti-TRE. Polttoaine näytti muualla olevan kalliimpaa kuin LPR:ssä. Liekö harvinainen tilastopoikkeama sitten kyseessä.

    • Anonyymi

      Tänään Etelä -Saimaassa bensan hinta luettelo .
      Siinä on kuukauden sisällä valittu 4 päivää .
      Hinta on koko ajan noussut ,sanoo Harakka mitä vaan .
      Eli oli 1 73 - 1.86 välillä nousten tuohon yli 1.80 euroon jo jokaiselle aseman mittariin . Kannattaa lukea .
      Tosi on ,että kun ajelee tietä 18 tai jopa 6 tietä, hinnat putoaa koko ajan ,? Eikä edes monista Venäjän bensa .
      Koska Venäjä on roisto valtio kaikessa toimissa .
      Voin vain onnitella itseäni ,kun möin 190 hv tehoisen
      Veneen pois ja vaihdoin bensa Volvon sähkö Volvoon .
      Siihen suuntaan moni järkevä on menossa kulkuneuvojen osalta , .no aikansa kutakin .

    • Anonyymi

      Milloin bensa hinta on ollu euron luokkaa tai vähän yli tai alle ?

      • Anonyymi

        2003 95E 0,9€ litra tämän viestiketjun mukaan


    • Anonyymi

      Lauritsalan st1 on kallein

      • Anonyymi

        Yleesä on juu. Kun muut laski hintojaan muutama kk sitten niin Lauritsalassa pysyi sama kallis 2,25 €/ltr 98 bensa ainakin viikon ennen kuin laski.


      • Anonyymi

        Diesel 20c/l kalliimpaa! Se on vaan tyhmää maksaa liikaa!!


    • Anonyymi

      Kansa koitetaan pakottaa patteriautoiluun!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2313
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      236
      1739
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      307
      1267
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      959
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      925
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      834
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      825
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      35
      747
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      683
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      34
      666
    Aihe