Mistähän tuo alajuoksu kannattaisi tehdä? Kestopuun kanssa pitää olla ruostumattomasta tehdyt kiinnitysmateriaalit.
Onko kellään kokemuksia siperian lehtikuusesta?
alajuoksun materiaali
8
5584
Vastaukset
- oikein, mutta
onko kukaan oikeasti kiinnittänyt alajuoksua ruostumattomasta tehdyillä kiinnikkeillä? Pääsääntöisesti harkkosokkelin päällä näytetään käytettävän edelleen normaalia "mustaa" harjaterästä ja betonisokkelin päällä edellämainittua tai pikanauloja tai kiila-ankkureita.
- kädentaitaja
Jos talo rakennetaan niin että alajuoksu ei pääse kastumaan, siinä kestää kyllästämätön puu. Suomesta löytyy paljon taloja, joissa alajuoksu on tehty 50 vuotta sitten kyllästämättömästä puusta ja ne ovat edelleen aivan kunnossa.
Jos alajuoksu kastuu, kastuu kaikki siihen kiinnitetty puumateriaali.- materiaali
Siinähän se minusta onkin koko ajatuksen ristiriita laittaa alajuoksuun kestopuuta, jos ei se kastu niin tavallinen puu kyllä kestää. Eli herää kysymys, miksi siten alajuoksuun on laitettu kestopuuta?
Varmuudeksi? Huonoa rakentamista/suunnittelua paikkaamaan? - vasta rakentanut
materiaali kirjoitti:
Siinähän se minusta onkin koko ajatuksen ristiriita laittaa alajuoksuun kestopuuta, jos ei se kastu niin tavallinen puu kyllä kestää. Eli herää kysymys, miksi siten alajuoksuun on laitettu kestopuuta?
Varmuudeksi? Huonoa rakentamista/suunnittelua paikkaamaan?valvova mestari ei antanut laittaa kyllästettyä, koska vetosi samaan kuin edellisessä viestissä.
- pelti ja kivi
vasta rakentanut kirjoitti:
valvova mestari ei antanut laittaa kyllästettyä, koska vetosi samaan kuin edellisessä viestissä.
kattoihin pitää laittaa ne ns. muovit ruoteitten alle.
- siksi....
pelti ja kivi kirjoitti:
kattoihin pitää laittaa ne ns. muovit ruoteitten alle.
..että pelti- ja varsinkaan kivikaton eivät ole vesitiiviitä (Poislukien oikein tehty konesaumakatto). Eikä se aluskate niitä ruoteita suojaa vaan niitä villoja siellä yläpohjassa. Mineraalivilla kuivuu heikosto kastuttuaa ja alkaa homehtumaan.
ps. Suomesta löytyy pilvin pimein pientaloja joissa ei ole aluskatetta. - Anonyymi
50 vuotta sitten sai vielä puuta. Nyt saa höttöä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
50 vuotta sitten sai vielä puuta. Nyt saa höttöä.
Niin,lannoitteilla pikaisesti kasvatettua.
Karvasta ja kieroa sahatavaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637