Mistähän tuo alajuoksu kannattaisi tehdä? Kestopuun kanssa pitää olla ruostumattomasta tehdyt kiinnitysmateriaalit.
Onko kellään kokemuksia siperian lehtikuusesta?
alajuoksun materiaali
8
5326
Vastaukset
- oikein, mutta
onko kukaan oikeasti kiinnittänyt alajuoksua ruostumattomasta tehdyillä kiinnikkeillä? Pääsääntöisesti harkkosokkelin päällä näytetään käytettävän edelleen normaalia "mustaa" harjaterästä ja betonisokkelin päällä edellämainittua tai pikanauloja tai kiila-ankkureita.
- kädentaitaja
Jos talo rakennetaan niin että alajuoksu ei pääse kastumaan, siinä kestää kyllästämätön puu. Suomesta löytyy paljon taloja, joissa alajuoksu on tehty 50 vuotta sitten kyllästämättömästä puusta ja ne ovat edelleen aivan kunnossa.
Jos alajuoksu kastuu, kastuu kaikki siihen kiinnitetty puumateriaali.- materiaali
Siinähän se minusta onkin koko ajatuksen ristiriita laittaa alajuoksuun kestopuuta, jos ei se kastu niin tavallinen puu kyllä kestää. Eli herää kysymys, miksi siten alajuoksuun on laitettu kestopuuta?
Varmuudeksi? Huonoa rakentamista/suunnittelua paikkaamaan? - vasta rakentanut
materiaali kirjoitti:
Siinähän se minusta onkin koko ajatuksen ristiriita laittaa alajuoksuun kestopuuta, jos ei se kastu niin tavallinen puu kyllä kestää. Eli herää kysymys, miksi siten alajuoksuun on laitettu kestopuuta?
Varmuudeksi? Huonoa rakentamista/suunnittelua paikkaamaan?valvova mestari ei antanut laittaa kyllästettyä, koska vetosi samaan kuin edellisessä viestissä.
- pelti ja kivi
vasta rakentanut kirjoitti:
valvova mestari ei antanut laittaa kyllästettyä, koska vetosi samaan kuin edellisessä viestissä.
kattoihin pitää laittaa ne ns. muovit ruoteitten alle.
- siksi....
pelti ja kivi kirjoitti:
kattoihin pitää laittaa ne ns. muovit ruoteitten alle.
..että pelti- ja varsinkaan kivikaton eivät ole vesitiiviitä (Poislukien oikein tehty konesaumakatto). Eikä se aluskate niitä ruoteita suojaa vaan niitä villoja siellä yläpohjassa. Mineraalivilla kuivuu heikosto kastuttuaa ja alkaa homehtumaan.
ps. Suomesta löytyy pilvin pimein pientaloja joissa ei ole aluskatetta. - Anonyymi
50 vuotta sitten sai vielä puuta. Nyt saa höttöä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
50 vuotta sitten sai vielä puuta. Nyt saa höttöä.
Niin,lannoitteilla pikaisesti kasvatettua.
Karvasta ja kieroa sahatavaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453313Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592956Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,171985Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e631763Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131533- 1221476
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11404Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4751400