Vaatteita!

Eliasabeth

Larp.fi:n sivuilla on kyllä lista ties mistä rekvisiittaa kaupittelevista myymälöistä, mutta onko jollain tietoa muista? Hakusessa olisi eritoten keskiaikaista kaavaa noudattelevat mekot, takit ja paidat. Onko sellaista (suomalaista) nettimyymälää? Tai jokin mittatilaustyötä tekevä puoti on myös käypä, JOS valmistus ja toimitus on nopeampaa kuin esim. Rorasahilla, Old Ravenilla, Belle Modestella etc.

10

3363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaatteiden

      teko on loppujen lopuksi todella helppoa ihan itsekin.

      Jos tarkoitat jotain renesanssiajan vaatteita jotka ovat ihonmyötäisiä ja joissa on esimerkiksi kaarituet rintoja korostamaan tms, niin sitten asia on hieman ongelmallisempi ja sellaisten tekeminen vaatii jo osaamista.

      Keskiajan vaatteet ovat kuitenkin hyvin yksinkertaisia lähes yhdestä kangaskappaleesta tehdyt vaatteet muutamilla leikkauksilla. Kaavoja ja ohjeita niihin saat kirjastosta, mutta käy kaupunkisi kangasliikkeessä jossa varmasti ammattitaitoisen myyjän kanssa voit joko neuvotella joko vaatteen teosta, tai sitten siitä mistä saisit siihen kaavoja ja neuvoja. Se tulee huomattavasti halvemmaksi tehdä ne vaatteet itse kuin ostaa ne valmiina ammattilaiselta. Samalla niiden korjaaminen ja huolto on helpompaa ja vaatteesta tulee kerralla oma, vähän samalla tavalla kuin keskiajalla, jossa ainoastaan ylhäisöllä oli varaa muutamaan extra vaatteeseen.

      Sori kun en pysty auttamaan sinun kysymykseen suoraan, mutta kannattaa harkita tuota mainitsemaani vaihtoehtoa. Naamarit, kengät ja korut voit tehdä itse jos olet taitava käsistäsi, mutta itse en ole niihin vielä tutustunut, joten tiedot joudut etsimään itse.

      • vinkin

        Jos paikkakunnalla on esimerkiksi artesaani, tai muu käsityöalan koulu jossa opetetaan vaatteiden tekoa, tai jokin muu vaatetusalan koulu, sieltä kannattaa kysyä joko neuvoa, tai sitten neuvotella vaatteen tekemisestä.

        Halutunlaisen, aikakauteen sopivan, ja varmasti mittojen mukaan tehdyn vaatteen saa varmasti halvemmalla kuin jossain liikkeessä teetetyn vaatteen, koska oppilaat tekevät mieluusti tuollaisen työn harjoituksena.


      • Separdiaeu

        Oli pakko puuttua tähän keskiaikaisten vaatteiden yksinkertaisuus -aiheeseen. Tämä Charles de Bloisin takki on aika hyvä esimerkki tuollaisesta "hyvin yksinkertaisesta lähes yhdestä kangaskappaleesta tehdystä vaatteesta muutamalla leikkauksella" ;)

        http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carlson/cloth/blois.html


    • Vokkie

      Tulee vielä mieleen kansalaisopistojen kurssit. Joko normo vaatekurssit tai ainakin hämeenlinnan seudulla on ollut ihan keskiaika vaate kursseja. Tosin nämä kurssityöt saattavat valmistua vielä hitaammin, kuin nuo muutama ylityöllistetty tilaus toimittajan vaate :D

      Yksi tapa voisi olla hankkiutua mukaan esim. keskiaika seuran tai jonkin larp-seuran toimintaan ja mennä mukaan tilaisuuksiin joissa valmistetaan yhdessä vaatteita. tai järjestää sellainen itse. näin saa tietoa ystäviltä niistä asioista joita ei itse osaa.

      Mutta alkuperäiseen kysymykseesi joudun myöskin vastaamaan, etten tiedä noita mainitsemiasi enempää kaupallisia vaatteiden valmistajia.

      -Vokkie-

    • ideaa lapsille

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      126
      7130
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      90
      4937
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      73
      3791
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      3024
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      45
      2596
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      28
      1989
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1515
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1334
    9. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      167
      1133
    10. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      47
      1126
    Aihe