oon kuullu että hyvä talo. ei huueta ja kalusto olis tiptop. ja hyvä liksa.
mimmonen firma u. teräs
t.y.h. melin
1712673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
taitaa kyllä olla parhaimpia yrityksiä varsinais-suomessa, olen yrittänyt jo kauan päästä sisälle mutta isäntä sanoo aina vaan että tunkua riittää työnhakijoista eikä uudenkarheeta kalustoa anneta jokaiselle tallaajalle vaan kokemusta pitää olla ainakin 10v.
sanotaan et levänneet hevoset ja raittiit ajurit...
Turun Sanomissa ollut kuulemma joskus mainos:Kuljetuspalvelua jo 60 vuotta !
Joku vääräleuka lisännyt siihen,että samalla kalustolla...
...siellä näyttää olevan jopa viirusilmä Volvo(ja?), mutta on siellä vielä F-Volvoja.
Joku vanha nokka-Scania (110?) vl-autokin löytyy, niitä kuorma-autosta tehtyjä traktoreita en ole enää nähnyt ;)
On muuten ainoa firma minkä kuskina olen nähnyt tumma-ihoisen tyypin, onhan niitä linja-auton puikoissa, mutta ka:n/rekan ratissa en ole muita nähnyt.
Ennen oli kuulemma aamuisin koko Pansio sinisenä kun vehkeet lyötiin käyntiin, varsinainen legenda täälläpäin, A-teräs taitaa olla samaa luokkaa!
Useammankin tumman kuskin. Aholan/torpparin auton-, irtoperän/kontti auton- ja Auramaan torpparin auton ratissa.
tummaihoinen ajeli haanpään autoa muutama vuosi sitten vai olisko ollut torpparin mutta kuitenkin.
se se oli hauskan kuuloinen heppu tumma ja puhuu savoo
Tiedän yhden hyvin tumman kaverin joka tuuraili ainakin ennen yhdellä Auramaan torpparilla, ja ajaa ilmeisesti enimmäkseen Aholan lipun alla nykyään. Muutaman sanan vaihtanut joskus, sanonpa vain että jos puhelimessa juttelee hänen kanssaan, eikä tiedä ulkonäöstä, voi tavatessaan yllättyä. Puhuu varsin hyvää Turun murretta.
Kyllä siellä on kalusto nuorentunut, joitakin vanhojakin on kyllä jäljellä. Olen muuten pannut merkille, että se wanha Scania, taitaa olla ihan 111:nen, on nykyään varsin hienossa kunnossa.
On kuulkaas Teräksen kuljetusliike jo toistasataa vuotta vanha.Oli vanha kun aloitin ajohommat ammattikortin saatuani 21vuotiaana ja on vielä olemassa kun olen jo vanhuuseläkkeellä.Että sellainen talo!Ei prosenttiliksaa vaan sopimuksien mukaan kaikki lakia noudattaen.Kalusto ei ihan uutta mutta eipä kromikoristeet ole otettu kuskien tilipussista.
Ryhdikkäänä ja ylpenä kerron olevani sieltä lähtöisin kuljetus-alalle.
Ajokkina oli Scania,samanikäinen kuin minäkin.
Mitkään nykyiset koulut ja kurssit ei korvaa TERÄSTÄ.
U.teräs tunnetaan meillä nimellä kuljetusliike Juuri ja juuri, mikä kuvaa hyvin kaluston toimivuutta.
Tunnettu iskulause meilläpäin on: Kuorma-auton viimeinen väri on teräksen sininen.
Muuten vanha yritys, joka on toiminut vuosikymmeniä, hoitanut taloutensa järkevästi, eikä paljon lama heilutellut.
Laman aikana kaatui paljon hienommilla vehkeillä herrastelleet.
Tää taitaa olla trolli mutta vastaan silti. Olin ko. puljussa töissä 90-luvulla. Silloin kun ylityökorvaukset poistettiin kuskeilta kyselemättä. Autot romuja ja kärryt vielä huonommassa kunnossa. Isäntä puhekyvytön. Huutaa osasi kyllä. Kaiken kaikkiaan paskin (ja paskasin) pulju missä koskaan olen työskennelly.
Ja niitä paskapuljuja sulle on osunut kohdalle AINA!Käyhän se muovipussin kantaminenkin työstä talvipakkasilla ja kesä teltassa!
On hyvä virma ! Tässä on kuva virman uudesta autosta tosin käytettynä ostettu mutta katsastettu kylläkin!
http://gallery.kuukuna.net/gallery3/var/resizes/Raskaskalustoa-merkeitt_in/album34/Ter_ksen_Urhon_omaviritelma_kasipari_Volvosta.jpg?m=1307598512
kummatkin traktorit on liikenteessä......kumpikin on kyllä kokenu pienen face-liftin...on nykyisin f-mallin hyteillä varustettu.
U.teräs o luotettava kuljetus liike,jossa ei paljoo tartte ylitöitä tehrä.
Kalusto pelittää lähes AINA ja työt hoituu ajallaan.
Seppo Taalasmaakin Suosittelee! XD
Juurikin näin. Sitähän se on nimenomaan tuohon aikaan ollut.....