Megane Break 1.5 dCi

Onko kokemuksia pienemmästä 1.5 farkkudieselistä? Silloin kun tuo pikkunaku tuli pari vuotta siten Meganeen niin ajoin hatchback version. Piti ihan rekisteriotteesta tarkistaa että kyseessä oli 1.5 eikä 1.9. Tehot on tainneet kasvaakin viime versioissa (60->78 kW). Miten jaksaa farkku täydellä kuormalla kun on takapenkki täynnä mukuloita, koira rontissa ja boksi katolla? Onko toimitusajat olleet pitkiä viimeaikaisissa hankinnoissa?
72190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Myydään Renault Megane farmari diesel 1.5cdi 2004(elokuu), ajettu 53000km. Luistonesto,moottorilämmitin sisäpistoke, vetokoukku, ilmastoiti, radio-cd, musta helmiäisväri. ajettu maalla ei tupakoitu´, erittäin tilava kelpo farmari hyvässä kunnossa, autossa on renault sopimus eli huollettu renautlhuollossa.
myydään koska työmatka ajokilometrit vähentyneet.
hp 19.800. Autoon voi tutustua Sipoossa sopimuksen mukaan. puh. 050-5655714. perheen mielestä erittäin tilava ja mukava auto 1.5cdi riittää hyvin ja on taloudellinen keskihulotus kun ajelee maalla alle 5 (4,7). jos käytetty kiinostaa niin ota yhteyyttä..=)

Äänestä
  • Kiitos !!

    Äänestä

  • sivulle kirjoitti:

    Kiitos !!

    joka tuon hinnan pulittaa jostain käytetystä 2004 mekanosta pikkudieselillä.

    Tai kaupan jälkeen joo...

    Äänestä

ittellä ollu kohta 3vuotta 1,5dci (60kw) farkku ja kyllä sillä on ehtinyt riittävästi.Onhan se aika laiska,jos täyskaasukiihdytyksiä harrastaa,mutta tuntuu,et se on aika tunteeton kuormalle,onhan siinä kuitenkin vääntöä 185nm/2000r/min, joka vastaa 2,0 bensakoneen vääntöä.Eli jos ajaa enimmäkseen rauhallisesti,niin hyvinkin riittää.Se uudempi 78kw kone on sit asia erikseen,itte en edes harkitsis isompaa,koska pienempi kone on kuitenkin taloudellisempi ja edustaa uudempaa suunnittelua.Se 1870cc lohko on ollut käytössä jo ainakin 15 vuotta.

Äänestä
  • Ne 78kW/106hv tehot on 1.5 moottorin tehoja ilmeisesti vuodesta 2005 tai facelifitstä alkaen. En tiedä valmistetaanko yhä molempia mutta 106 hepoista tuodaan Suomeen. Olen sitä samaa mieltä että nuo kuutiot ja tehot riittää.

    Tuohon ylempään myyntitarjoukseen toteaisin, että ihan asiallinen juttu muttei mulle kun pitäisi vanha kiesi ensin hävittää eikä jaksa ruveta myymään yksityiselle.

    Äänestä

ja muutenkin asiallinen peli. Olen ajanut nyt 20000 km omallani ja kulutus on 5 l paikkeilla. Ei tarvitse jäädä jalkoihin ainakaan kulkemisen puolesta. Tilat on myös hyvät (3 lasta ja rojut mahtuu kohtuudella kyytiin). Vakionopeussäädin ja confort varustelu on hyvä lisä aika hyvään perusvarusteluun. Plussaa alhaisesta antaisin sisämelusta. Ainoa miinus on Kaivokselan Bilian heikko asiakaspalvelu huoltopuolella. Kun huoltosopimus loppuu, alan huollattaa muualla.

Äänestä
  • Itse ostin joku aika sitten sen 06 1.5 dci farkun ja olen ollut erittäin tyytyväinen autoon. Ajettavuus ja etenkin ajomukavuus on hintaluokassaan huippua ja pikkudiesel on yllättänyt odotukset moninkertaisesti!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sepetsi kirjoitti:

Onko kokemuksia pienemmästä 1.5 farkkudieselistä? Silloin kun tuo pikkunaku tuli pari vuotta siten Meganeen niin ajoin hatchback version. Piti ihan rekisteriotteesta tarkistaa että kyseessä oli 1.5 eikä 1.9. Tehot on tainneet kasvaakin viime versioissa (60->78 kW). Miten jaksaa farkku täydellä kuormalla kun on takapenkki täynnä mukuloita, koira rontissa ja boksi katolla? Onko toimitusajat olleet pitkiä viimeaikaisissa hankinnoissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu