Exel-taulukko

Siis kuinka tuon Exelin taulukon Baseen?
11735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos haluat vain käyttää Excel-taulukon tietoja tietokannassa, eikä tietokanta sisällä muita tauluja, voit tietokannan luonnissa valita "Muodosta yhteys olemassaolevaan tietokantaan" ja valita Laskentataulukko. Sitten vaan valitset Excel-taulukon, jota haluat käyttää. Huomaa, että tällöin tietokanta on kirjoitussuojattu, eli uusia tietoja ei voi syöttää muuta kuin muokkaamalla sitä Excel-taulukkoa, johon se yhteys on muodostettu.

Toinen tapa on avata Excel-taulukko OpenOfficessa (Calcissa) ja kopioida ja liittää taulukon tiedot johonkin olemassaolevaan tietokantaan. Tällöin, kunhan asettaa perusavaimen, tulee tauluista tavallisia tauluja, joita voi myös muokata. Tarkemmat ohjeet: http://fi.openoffice.org/vastauksia-base.html#base_1

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Baseen? kirjoitti:

Siis kuinka tuon Exelin taulukon Baseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu