Sigmoista

Niin, mitäs mieltä olette Sigman putkista, lähinnä nyt kiinnostaisi kuulla arvioita 17-100 väliltä olevista laajakulmazoom putkista ja siis niistä vähintään 2.8f valovoiman omaavista. Olen hannkkimassa ensimmäistä digijärjestelmää, läjä filmipuolen vehkeitä löytyy.
81474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hei!
Itsellä ollut
10-20mm laajakulma dc (hyvä)
50mm f2.8 makro dg (hyvä)
18-200mm dc (ihan ok, mutta pehmenee telepäätä kohti melko paljon).
28-70 f2.8 dg edelleen käytössä, ja omiin tarpeisiin erittäin miellyttävä optiikka
70-200mm f2.8 todella laadukas optiikka, painava mutta muuten ei mitää valitettavaa.
Tosta linkistä löytyy aika paljon käyttäjien arvioita.
http://www.fredmiranda.com/reviews/index.php?cat=46

Sigmalla on hyviä tuotteita, mutta myös paljon surkeita.
Varsinkin noita kahta jälkimmäistä voi suositella erittäin lämpimästi. Hinta laatu on lyömätön. Useimmat sigman optiikat ovat kyllä äännekkäämpiä kuin esim canonin tai nikonin vehkeet. Tosin 70-200mm on todella äänetön.

Äänestä

Suosittelen kuitenkin 24-70/2.8 zoomia, 28mm on liian suppea laajakulma yleiskuvaukseen.
( Ainakin pienempikennoisella digillä )

Jos välttämättä haluaa moitteita keksiä tuosta;
-hsm tarkennus olisi äänettömämpi
-Sigman outoon logiikkaan automaatti/manuaalitarkennuksen kytkemisessä on totuttelemista
-painava

Äänestä

18-200 mm. putkesta, jonka valovoima on toki eri huono kuin mainitsemassasi, ja jota mainitsemaasi putkea ei ole koskaan edes valmistettu. Niiin, kun sitten kokeilin Canonin vakaajaputkea meni Stigma vaihtoon välittömästi. Tuolta löytyy käyttäjien kommentsit Sigmoista : http://www.pbase.com/cameras/sigma

Äänestä

17-70/2,8-4,5
70-200/2,8
ja 30/1,4

näillä pärjää pitkälle

Äänestä

kiitokset asiallisista vastauksista, on tullut tutkittua linkkejä ja pähkäiltyä. No, nyt vielä kysyn että onko kellään kokemuksia kyseisestä kakkulasta: Sigma EX 18-50mm F/2.8 DC

Äänestä
  • Itsellä käytössä 24-60/2.8 ja 105/2.8. Molemmat erinomaisia EX-sarjan objektiiveja. Käsittääkseni tuo uusi 18-50 on sekin ihan laatukamaa (kuten myös Tamronin vastaava). Itsekin saatan vaihtaa tuon kaksnelosen hieman laajempaan, joten käyttökokemukset kiinnostavat täälläkin.

    Äänestä

  • kokemuksia. kirjoitti:

    Itsellä käytössä 24-60/2.8 ja 105/2.8. Molemmat erinomaisia EX-sarjan objektiiveja. Käsittääkseni tuo uusi 18-50 on sekin ihan laatukamaa (kuten myös Tamronin vastaava). Itsekin saatan vaihtaa tuon kaksnelosen hieman laajempaan, joten käyttökokemukset kiinnostavat täälläkin.

    Mulla oli Nikonin D100:ssa Sigman 15-30 EX. Tais johtua osaksi kamerasta se ettei kovin skarppia jälkeä tullut aikaiseksi. Iso mötikkä joka kelpasi filmikamerallekkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias..... kirjoitti:

Niin, mitäs mieltä olette Sigman putkista, lähinnä nyt kiinnostaisi kuulla arvioita 17-100 väliltä olevista laajakulmazoom putkista ja siis niistä vähintään 2.8f valovoiman omaavista. Olen hannkkimassa ensimmäistä digijärjestelmää, läjä filmipuolen vehkeitä löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu