Veljeni hankki itselleen MS Office Student version.
Saanko asentaa sen omalle koneelleni koska asun eri osoitteessa?
Mitä tarkoittaa tuotteen aktivointi?
Se on kai eri asia kuin tuotteen rekisteröinti?
Kun tuotteen aktivoi (ei toimi ilman sitä), tarkoittaako se että valmistaja saa tiedon netin kautta että mulle on asennettu samalla Product key:llä Office-paketti?
Siis tapahtuuko aktivointi netin kautta niin että mennään valmistajan sivulle?
Neuvokaa!
Saanko asentaa sen omalle koneelleni koska asun eri osoitteessa?
Mitä tarkoittaa tuotteen aktivointi?
Se on kai eri asia kuin tuotteen rekisteröinti?
Kun tuotteen aktivoi (ei toimi ilman sitä), tarkoittaako se että valmistaja saa tiedon netin kautta että mulle on asennettu samalla Product key:llä Office-paketti?
Siis tapahtuuko aktivointi netin kautta niin että mennään valmistajan sivulle?
Neuvokaa!
Vastaukset 11
Vanhimmat
tehdä sitä. Hyvin todennäköistä on, että se aktivoidaan netin kautta.
Sen lisenssi on vain yhteen koneeseen.
Vastaavan ilmaisen office-paketin saa osoitteesta http://fi.openoffice.org/
vain yhteen koneeseen, yhden lisensillä.
Aktivointi on sitä että, tuotteen omistajalle
ilmoitetaan että tätä tuotetta jossa on tämä
tunnus nyt käytetään ja omistajalta sillon saadaan
siihen käyttöön oikeuttava koodi.
En usko että se että asutte eri osoitteessa haittaa , mutta kolmelle koneelle sen voi asentaa, ei tossa lue missä asutte mitään, kunhan ollette suurinpiirtein samaa perhettä.
http://www.microsoft.com/finland/office2003/students/default.mspx
Näin siellä kelpoisuusvaatimuksissa lukee:
Voit asentaa ohjelmistopaketin enintään kolmeen
talouden tietokoneeseen.
konetta samassa taloudessa? Eli ei eri osoitteissa/liittymissä.
Ei siinä liittymästä puhuta mitään!
jos sisarukset asuu eri osoitteessa, miten asiaa tulkitaan?
Jep: Microsoft on juuri alkaneen talven kynnyksellä alkanut laittamaan tiheämpää seulaa juuri kysymääsi työhön kun Bill Gates tätä julisti pari kuukautta sitten.
Alkaen Win, Xp,professional ja kysymäsi Office ohjelma opiskelijoille sekä toimisto ohjelma.
Kaverini latasi Microsoft Office ohjelman viime kesänä ja nyt elokuussa yritti valmistaa automaattisen päivityksen niin koko ohjelma ei alkanut enää,,,ei syytä ilmoitettu mutta kysyin microsoft lisenssin omistavalta myyjältä niin sanoi että yksi laillisesti coodinumeroilla varustettu ohjelma asentuu ja toimii ainoastaan yhdessä koneessa,ja jos yrität niin samoilla numeroilla lADATEN ei toimi:(eikös ole viisas ja hieno ratkaisu tekijältä kun laitetaan automaattinen päivitys?)
NÄINHÄN SE BILL GATES'ISTA TULI MAAILMAN RIKKAIN MIES(VAIMONSA MUKAAN LUKIEN)...halusimme tai ei.
Korvike olisi ilmainen OpenOffice.
N.s. nörtti canadasta.
Kun mietit tarkemmin mitä tarkoittaa:product key(avain)...niin onhan se kuin avain taloon,ilman avainta et pääse nauttimaan tästä.
Registration code ja nimi sekä osoite ja maa,,ilman niitä se ei toimi ja silloin Microsoft'in ihmiset näkee koneistaan että Jussi Julkunen on tämän ohjelman omistaja ja pimeys tulee kun Matti Julkunen yrittää samalla coodilla...Hyvää Syksyä.
ja ohjeiden mukaan sen saa asentaa kolmeen koneeseen??