En löydä linuxista mitään virustorjuntaa. Onko ilmaisia?
Asensin Linuxin
Virustorjunta?
371656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Ei niihin tarvita mitään virustorjuntaa, olet
varmaan trolli!
Kyllähän kaikisssa ohjelmissa tarvitaan virustorjuntaa?
>Kyllähän kaikisssa ohjelmissa tarvitaan
virustorjuntaa? <
Ei ainakaan minulla ole ollut linuxissa
virustorjuntaa koskaan.
...mm. Avast. Tosin, asensin itselleni sellaisen, muutaman kerran olen skannannut. Turha softa linuxille, viruksia nolla.
-T
Muuten nuo 991 tuholaista loikkaa verkosta Linuxiin:
http://www.viruslist.com/en/viruslistfind?words=linux&search_mode=virus&search=Search
eikä se torju viruksia M$:n virusimureissakaan.
Yksikään noista 991:sta ei toimi.
Tämä on tyypillinen linux-hörhön vastaus:
Ensin väitetään ettei linuxille ole viruksia. Sitten joudutaan tosiasioiden vuoksi perääntymään. Seuraava on tietenkin:Linuxille on viruksia mutta ne eivät toimi!.
...viruslinkki, otan kaikki virukset vastaan. Ei tässä mitään pakittelua tarvita, näytä väitteesi toteen.
-T
Kyllä linux tarvitsee myös virustorjunnan:
http://www.f-secure.fi/f-secure/uutishuone/protected/protf-1-2004/14-275-1663.shtml
Älkää sentään kaikkeen kirjoitettuun sanaan uskoko.
...ne sitten mahtaa viivytellä, pari vuotta olen niitä odotellut. Kertoisitko, kun tunnut tietävän?
-T
Siinä taas järki harkossaan, tyypit mainostaa ihan pokkana että vaihtakaa varmempaan käyttöjärjestelmään kuin windows, "linuxissa ei ole viruksia", sitten kuitenkin sanotaan että linux tarvii virustorjunnan, voi vittu mitä paskaa, hypätkää jojoon saatanan linux nörtit, ette tajuu mistään mitään!!!
Olen odotellut niitä sinun mainostamia viruksia jo
viisi vuotta. Laita niitä minullekin jos sinulla on
vielä jaossa. Kiitos!
...kelpaa myös, laita tulemaan. Mulla on himassa 5 ja duunissa kolmisenkymmentä konetta odottamassa niitä...
Sinulla ei taida oikein järki riittää suodattamaan shaissea kaikesta kirjoitetusta.
-T
Linuxin viruksista ei välttämättä paljoa julkisuudessa puhuta koska linux-käyttäjät eivät suostu useinkaan käyttämään asianmukaista virustorjuntaa. Suurimpia linuxin tietoturvaongelmista on se että kuka tahansa pystyy muuttelemaan avointa koodia mieleisekseen. Ehkä omistat mutantti-linuxin?
on kehitetty siis myös Linuxille, luulin että se on "saatavana" vain Macille. Tämä versio on kyllä hieman toisenlainen: Mac-salaliittohan menee niin että maailman Mac-käyttäjät ovat yhdessä sopineet että Macin tietoturvaongelmista puhutaan vain salaisissa kokoontumisissa, ei lainkaan netissä...
Maceista on löydetty nykyään runsaasti aukkoja jotka macin käyttäjät ovat tuominneet perättömiksi.
...olla. Minulta löytyy SuSE, *buntu, Mandriva, RHEL. Kaikki muutkin top 10 distrot ja niiden parhaat variaatiot BSD:t on testattu. Ei yhtään tartuntaa. Nuo RHEL:lit ovat sitä paitsi tuotantoympäristössä, olleet jo neljä vuotta.
-T
noita tukittuja aukkoja sitten kutsua jotenkin perällisiksi? Mitä merkitystä niillä mielestäsi on?
Annahan linkki, jossa Mac-käyttäjät tuomitsevat _avoinna olevat aukot_ perättömiksi.
>"linuxissa ei ole viruksia"
maciin ei ole juurikaan virkuksa koska macceja on vähän, niitä ei käytetä juurikaan missään tärkeissä/kriittisissä järjestelmissä varsinkaan yritysmaailmassa.
Nykyisten virukirjoittajien motiivina on raha, liikesalaisuudet ja muu rahan arvoinen. Niitä ei pahemmin macellta löydy. Joten niille ei kannata viruksia tms kirjoitella.
Voroja ja vastaavia ei juurikaan kiinnosta itunesista imuroidut piisit.
yritysmaailmasta! Mitähän lähes kaikki graafisen alan yritykset mahtaa käyttää, otapas selvää.
Eka arvaus meni pieleen, ei ollut windows...
jos on linux asenettu samalle kiintolevylle winukan kanssa, siis että linuxista pääsee winukan osiolle niin onko edes teorissa mahdollisuus että linuxin kautta pöpö pääsee windowsiin? Sehän on selvä että linuxissa ei viruksilla ole mahiksia mutta voiko ne pomppia käyttikseltä toiselle.
Ilmaisista en tiedä mutta kaupalliset tietoturvayhtiöt suhtautuvat kylläkin vakavasti linuxin virusongelmaan. Tuskin ne olisivat kiinnostuneita jos virusongelmaa ei olisi.
Muiden käyttisten kuin Windowsin virustorjujat on tarkoitettu suodattamaan Windows-viruksia, jotta ne eivät vahingossa jatkaisi matkaansa onnettomien Windows-käyttäjien koneisiin. Yritysmaailmassa tämä on erittäin tärkeää, sellaisen firman kanssa kun ei haluta asioida jolta on kerrankin saatu virus.
Todella hämmästyttävää, jos olet _oikeasti_ niin pihalla että et tätä tiedä. Luulenkin että kyse on tahallisesta harhaanjohtamisesta.
...suhtaudumme vakavasti kaikkien käyttöjärjestelmien haittaohjelmiin.
Näiden mainittujen kanssa olemme päässeet aika helpolla.
Otan taas kerran suosikkivertaukseni: Mutsi 68 v. ei ymmärrä mistään mitään, hyvä kun saa koneen auki. Onnistui kuitenkin kymmenen vuoden aikana tusinoita kertoja saamaan koneensa viruksia ja muuta soossia täyteen. Puoleentoista vuoteen ei ole ollut minkäänlaisia ongelmia - arvaa miksi?
-T
...tarttua:
"Yritysmaailmassa tämä on erittäin tärkeää, sellaisen firman kanssa kun ei haluta asioida jolta on kerrankin saatu virus."
Voi kun vaan tietäisit...
-T
Hän kuoli?
Onnistuit tietysti linux-höpötykselläsi saamaan hänelle infarktin.
96,877 prosenttia yritysmailmasta käyttää Windowsia.
...tuolla tahdittomuuden tajulla olet varmaan todella suosittu nykyisen/tulevan siippasi vanhempien edessä.
-T
...joku luotettava lähde väitteesi perustaksi. Palvelinpuolella varsinkaan tuo on aivan huuhaata - ja tietääkseni yritysmaailmassakin käytetään palvelimia.
-T
varmaan, ja vaikka luku on koko ajan pienenemään päin se kertoo hyvin sen miksi tietoturvaan niinkin vakavasti suhtautuvat yritykset, että ne eivät enää käytä Windowsia, joutuvat syyttään paapomaan niitä muita.
mutta ovat tarpeettomia. Kymmenen pistettä hyvälle valinalle. Jatka vaan Linuxin käyttöä ja saat turvallista ja huoletonta netin käyttöä, ilman turhia resusseja syöviä tietoturvaohjelmia.
Edelleenkin ihmettelen kun about 15 vuotta on tuota linuxia hehkutettu, ja se ei edelleenkään ole yleistynyt millään tavalla vaikka sen ilmaiseksi saa, eikä siihen viruksiakaan ole olemassa. Todennäköisesti kukaan itseään arvossa pitävä hakkeri ei ole vaivautunut kyseiseen käyttöjärjestelmään edes virusta kehittämään, koska tietää että se on täysin turhaa, koska linux ei koskaan tule olemaan minkään enemmistön suosiossa. Kyseessä täytyy siis olla täysin susi käyttöjärjestelmä, jota kukaa ei halua edes ILMAISEKSI!
tiedä ihmisten käyttäytymisestä mitään. Valtaosa haluaa kotikoneeseensa saman käyttiksen kuin töissäkin jotta voivat pommittaa meitä atk-heppuja tyhmillä kysymyksillä päivät pitkät. Sama koskee myös kännyköitä. Halutaan sama kuin muillakin on, että ongelma tilanteissa voidaan kysyä apua. Hyvä esimerkki on kaverini. Omistaa viidennen nokiansa eikä osaa muuta merkkiä ostaa. Silti on haukkunut jokaisen nokialaisensa paskaksi vehkeeksi. Itse sain ensimmäisen nokialaiseni duunista eikä voi ihmetellä kuin sen käytön kankeutta. Jos joku kännykkämerkki on insinöörivetoinen, niin se on nokia. Tämä vain kertoo, että paskan myymiselläkin rikastuu ihan hyvin.
vaan siitä että joka helvetin markettimikrossa on XP valmiiksi asennettuna.Suurin osa näistä tolloista jotka tänne kirjoittelevat "viisauksiaan" eivät ole koskaan asentaneet MITÄÄN käyttöjärjestelmää.
...sinä tämän tietosi perustat? Työskenteletkö it-alalla? Hiukan epäilen. Juuri sinunkaltaisesi mistään tietämättömät amatöörit pitävät täällä suurinta ääntä.
-T