Joku kertoi,että jos koiralle antaa sille tarvittavan määrän liikuntaa,niin kynnet kuluvat eikä tarvi leikata.
Onko siis kynsisakset vain laiskoja ihmisiä varten,jotka eivät viitsi ulkoiluttaa koiraansa tarpeeksi ?
Onko siis kynsisakset vain laiskoja ihmisiä varten,jotka eivät viitsi ulkoiluttaa koiraansa tarpeeksi ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta lumisena talvena kynnet ei meinaa kulua millään.
Jos juoksutat asfaltilla, saattavat ne kuluakin tarpeeksi, jos koiraa juoksuttaa paljon, mutta pehmeällä alustalla kynnet eivät kulu. Riippuu myös koiran tai oikeammin kynsien koosta.
että takajalkojen kynnet kuluvat meillä ainakin eikä niitä tarvi leikata, mutta etutassujen kynnet eivät kulu yhtä nopeasti ja niitä joutuu leikkaamaan.
koirien paino ei yksinkertaisesti riitä kuluttamaan kynsiä tarpeeksi. kulkee sitten miten kovalla pinnalla tahansa ja päästeeleepä koiran kanssa millä vauhdilla tahansa.
Olisko sitten HUIPPULAISKA koiran omistaja
kun ei käytä edes kynsisaksia ??!!
Kyllä niin hirveitä kynsiä näkee myös pikkukoirilla .