Turkulainen katseli tamperelaisen musiikkiliikkeen ikkunaa ja halusi ostaa siinä olevan hanurin. Turkulainen meni sisään ja kysyi myyjältä asiaa. Tämä sanoi:
"Painuh helevettiin, me ei myyräm mitään turkulaisille."
Turkulainen lähti, mutta päätti kuitenkin saada himoitsemansa soittopelin. Hän naamioitui vanhaksi mummoksi ja yritti uudelleen.
Myyjä sanoi taas: "Painuh helevettiin, me ei myyräm mitään turkulaisille."
Aurajoen eläjä lähti ja päätti, että kyllä hän vielä sen vempeleen ostaa. Niinpä neuvokas turkulainen naamioitui ulkomaalaiseksi ja puhui "hoono soomi".
Myyjä karjaisi: "Eks sää nyj jo usko, että me ei myyräm mitään turkulaisille."
"Okei, okei. Mä on Turuust, mut mist sää se tiäsi?"
"No kun kukaam muu kun turkulainen ei tu ostaan lämpöpatteria hanurina."
Musiikkiliikkeessä
Tampereella
0
795
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656302Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932866Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921801Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 491035
- 12978
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23958Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75933- 66922