tyttäreni synnytti pienen pojan rv 35 5. pojalla kaikki hyvin mutta painoa vain 2430 grammaa. milloinkohan on toiveita kotiutumisesta?
miloinkohan
6
1648
Vastaukset
- lai-ne
moi!
itse sain pojan viikolla 36 0 ja painoa oli syntyessä 2840 mutta se laski siitä 2650 parissa päivässä. olimme sairaalassa silti vain viis päivää. oltaisiin päästy kotiin jo kahden päivän kuluttua synnytyksestä mutta minulta ei tullut maitoa niin en halunnut lähteä ennen kuin maito nousi. poikani ei jaksanut imeä kahteen viikkoon itse juuri mitään joten pumppasin ja syötin pullosta.
jos tyttäresi pojalla toimii hengitys, jaksaa syödä itse joko rinnasta tai pullosta, ei kellastu jne. he pääsevät kyllä ihan pian kotiin. painoa on hänellä sen verran että se ei ole este kotiutumiselle. paino tuntuu ehkä sinusta vähältä mutta kyllä niitä pienempipainoisiakin kotiutetaan, lähinnä on merkitystä sillä että syntymäpainosta ei menetä liikaa ja syöminen sujuu. mekin päästiin kotiin vaikka paino oli vain 2650. on normaalia että paino laskee jonkinverran syntymän jälkeen. viikossa - kahdessa pitää syntymäpaino saada takaisin.
onnea sinulle lapsenlapsesta!- poju..
syntyi rv 34 5 painoa 2kg.kotiin kahden viikon ikäisenä.vaatimus oli vain et kun nenämaha letkusta pääsee ja itse jaksaa syödä!muita ongelmia ei onneksi ollut,keskoskaapissa oli viikon. mutta kaikki yksilöllistä.tiedän toisen näillä viikoilla syntyneen joka oli kauemmin kun ei ollut vielä keuhkot kehityneet!paino ei ole este!meillä poika painoi kotiin lähtiessä vain sen 2kg
- ..........................
kaksoset syntyivät viikoilla 36 4. Painot 2350g ja 2450g. Sairalassa oltiin 6 päivää, neljäntenä oltaisiin päästy kotiin lasten voinnin vuoksi, mutta olin itse vielä tarkkailussa muutaman päivän.
Meidän toisella vauvalla oli hieman keltaisuutta ja hänen bilirubiiniarvoja seurailtiin pari päivää. Verensokereita seurasivat molemmista vaaveista muutaman päivän.
Onnea! - keskosen äiti
Poika painoi syntyessään 1780g, eli ihan pikkuinen kirppu. Mitään keskosuuden ongelmia ei hänellä ollut ja osasti syödäkin pullosta jo heti ekasta vuorokaudesta lähtien. Kotiuduimme 9 vrk:den päästä jolloin kotiinlähtöpaino oli 1790g. Hyvin kaikki meni, vaikka kovasti äitiä pelotti.
Onnea mummille sinne :)- ap.
Kiitos kaikille vastanneille.
Tytär ja poika pääsi kotiin viikon sairaalassa olon jälkeen. Kaikki hyvin ja odotellaan vaan että pojan paino nousisi nyt ensteks 3 kg jotta voisi aloittaa ulkoilunkin.
Mukavaa syksyä kaikille!
- Tuplamami VM.-99
Synnytin tytäreni rv:35 1.
A-vauvan paino oli 2400
B-vauvan paino = 2005
Saimme heidät kotiin kolmen viikon päästä.
Kaikki aikanaan, kuten varmasti elämäsi aikana olet huomannut.
PALJON ONNEA MUMMULLE !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101460Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041196Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104994Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74924- 59825
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52769Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,26718Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd99699