miloinkohan

iso-bertta

tyttäreni synnytti pienen pojan rv 35 5. pojalla kaikki hyvin mutta painoa vain 2430 grammaa. milloinkohan on toiveita kotiutumisesta?

6

1589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lai-ne

      moi!

      itse sain pojan viikolla 36 0 ja painoa oli syntyessä 2840 mutta se laski siitä 2650 parissa päivässä. olimme sairaalassa silti vain viis päivää. oltaisiin päästy kotiin jo kahden päivän kuluttua synnytyksestä mutta minulta ei tullut maitoa niin en halunnut lähteä ennen kuin maito nousi. poikani ei jaksanut imeä kahteen viikkoon itse juuri mitään joten pumppasin ja syötin pullosta.

      jos tyttäresi pojalla toimii hengitys, jaksaa syödä itse joko rinnasta tai pullosta, ei kellastu jne. he pääsevät kyllä ihan pian kotiin. painoa on hänellä sen verran että se ei ole este kotiutumiselle. paino tuntuu ehkä sinusta vähältä mutta kyllä niitä pienempipainoisiakin kotiutetaan, lähinnä on merkitystä sillä että syntymäpainosta ei menetä liikaa ja syöminen sujuu. mekin päästiin kotiin vaikka paino oli vain 2650. on normaalia että paino laskee jonkinverran syntymän jälkeen. viikossa - kahdessa pitää syntymäpaino saada takaisin.

      onnea sinulle lapsenlapsesta!

      • poju..

        syntyi rv 34 5 painoa 2kg.kotiin kahden viikon ikäisenä.vaatimus oli vain et kun nenämaha letkusta pääsee ja itse jaksaa syödä!muita ongelmia ei onneksi ollut,keskoskaapissa oli viikon. mutta kaikki yksilöllistä.tiedän toisen näillä viikoilla syntyneen joka oli kauemmin kun ei ollut vielä keuhkot kehityneet!paino ei ole este!meillä poika painoi kotiin lähtiessä vain sen 2kg


    • ..........................

      kaksoset syntyivät viikoilla 36 4. Painot 2350g ja 2450g. Sairalassa oltiin 6 päivää, neljäntenä oltaisiin päästy kotiin lasten voinnin vuoksi, mutta olin itse vielä tarkkailussa muutaman päivän.

      Meidän toisella vauvalla oli hieman keltaisuutta ja hänen bilirubiiniarvoja seurailtiin pari päivää. Verensokereita seurasivat molemmista vaaveista muutaman päivän.

      Onnea!

    • keskosen äiti

      Poika painoi syntyessään 1780g, eli ihan pikkuinen kirppu. Mitään keskosuuden ongelmia ei hänellä ollut ja osasti syödäkin pullosta jo heti ekasta vuorokaudesta lähtien. Kotiuduimme 9 vrk:den päästä jolloin kotiinlähtöpaino oli 1790g. Hyvin kaikki meni, vaikka kovasti äitiä pelotti.
      Onnea mummille sinne :)

      • ap.

        Kiitos kaikille vastanneille.

        Tytär ja poika pääsi kotiin viikon sairaalassa olon jälkeen. Kaikki hyvin ja odotellaan vaan että pojan paino nousisi nyt ensteks 3 kg jotta voisi aloittaa ulkoilunkin.

        Mukavaa syksyä kaikille!


    • Tuplamami VM.-99

      Synnytin tytäreni rv:35 1.
      A-vauvan paino oli 2400
      B-vauvan paino = 2005
      Saimme heidät kotiin kolmen viikon päästä.
      Kaikki aikanaan, kuten varmasti elämäsi aikana olet huomannut.
      PALJON ONNEA MUMMULLE !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6013
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2823
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe