miloinkohan

iso-bertta

tyttäreni synnytti pienen pojan rv 35 5. pojalla kaikki hyvin mutta painoa vain 2430 grammaa. milloinkohan on toiveita kotiutumisesta?

6

1682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lai-ne

      moi!

      itse sain pojan viikolla 36 0 ja painoa oli syntyessä 2840 mutta se laski siitä 2650 parissa päivässä. olimme sairaalassa silti vain viis päivää. oltaisiin päästy kotiin jo kahden päivän kuluttua synnytyksestä mutta minulta ei tullut maitoa niin en halunnut lähteä ennen kuin maito nousi. poikani ei jaksanut imeä kahteen viikkoon itse juuri mitään joten pumppasin ja syötin pullosta.

      jos tyttäresi pojalla toimii hengitys, jaksaa syödä itse joko rinnasta tai pullosta, ei kellastu jne. he pääsevät kyllä ihan pian kotiin. painoa on hänellä sen verran että se ei ole este kotiutumiselle. paino tuntuu ehkä sinusta vähältä mutta kyllä niitä pienempipainoisiakin kotiutetaan, lähinnä on merkitystä sillä että syntymäpainosta ei menetä liikaa ja syöminen sujuu. mekin päästiin kotiin vaikka paino oli vain 2650. on normaalia että paino laskee jonkinverran syntymän jälkeen. viikossa - kahdessa pitää syntymäpaino saada takaisin.

      onnea sinulle lapsenlapsesta!

      • poju..

        syntyi rv 34 5 painoa 2kg.kotiin kahden viikon ikäisenä.vaatimus oli vain et kun nenämaha letkusta pääsee ja itse jaksaa syödä!muita ongelmia ei onneksi ollut,keskoskaapissa oli viikon. mutta kaikki yksilöllistä.tiedän toisen näillä viikoilla syntyneen joka oli kauemmin kun ei ollut vielä keuhkot kehityneet!paino ei ole este!meillä poika painoi kotiin lähtiessä vain sen 2kg


    • ..........................

      kaksoset syntyivät viikoilla 36 4. Painot 2350g ja 2450g. Sairalassa oltiin 6 päivää, neljäntenä oltaisiin päästy kotiin lasten voinnin vuoksi, mutta olin itse vielä tarkkailussa muutaman päivän.

      Meidän toisella vauvalla oli hieman keltaisuutta ja hänen bilirubiiniarvoja seurailtiin pari päivää. Verensokereita seurasivat molemmista vaaveista muutaman päivän.

      Onnea!

    • keskosen äiti

      Poika painoi syntyessään 1780g, eli ihan pikkuinen kirppu. Mitään keskosuuden ongelmia ei hänellä ollut ja osasti syödäkin pullosta jo heti ekasta vuorokaudesta lähtien. Kotiuduimme 9 vrk:den päästä jolloin kotiinlähtöpaino oli 1790g. Hyvin kaikki meni, vaikka kovasti äitiä pelotti.
      Onnea mummille sinne :)

      • ap.

        Kiitos kaikille vastanneille.

        Tytär ja poika pääsi kotiin viikon sairaalassa olon jälkeen. Kaikki hyvin ja odotellaan vaan että pojan paino nousisi nyt ensteks 3 kg jotta voisi aloittaa ulkoilunkin.

        Mukavaa syksyä kaikille!


    • Tuplamami VM.-99

      Synnytin tytäreni rv:35 1.
      A-vauvan paino oli 2400
      B-vauvan paino = 2005
      Saimme heidät kotiin kolmen viikon päästä.
      Kaikki aikanaan, kuten varmasti elämäsi aikana olet huomannut.
      PALJON ONNEA MUMMULLE !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      39
      2000
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      49
      836
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      85
      834
    4. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      701
    5. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      691
    6. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      600
    7. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      63
      534
    8. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      43
      477
    9. Porukkaa ku pipoa

      Olipas iloinen yllätys kun kiertelin ja kaartekin autolla koko päivän pitkin ähtäriä joka paikassa väkeä, leirintäalueel
      Ähtäri
      28
      469
    10. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      78
      447
    Aihe