Tilattiin Kastelli

Mitä tulikaan tehtyä? Olisinpa lukenut aiemmin nämä tikkutalotarinat. Kuinkahan sitä rakennusurakasta selviää.. pitäiskö ottaa avioero jo valmiiksi niin ei sitten tarttisi kenenkään sanoa että noillekin tuli ero rakentamisen vuoksi.
62563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hyvän valinnan ootte tehneet. Täällä nämä avohoitopotilaat purkaa omaa mielipahaa. Kaikki täysjärkiset tajuaa mistä on kysymys. Keskustelun tasosta vois kyllä päätellä, että suljetuilla osastoillakin ois nykyään nettiyhtys käytössä..

Äänestä

Otit sitten säältä suojaan paketin ja budjetti 1000 eur/m2. No tota omaa työtä tossa riittää ja budjetti kusee huolella.

No kun kastellin pojat ovat saaneet rungon kasattua ja jäyksitäneet sen ulkoa kipsilevyillä voit aloitela oman työn osuutta. Varo vaan ettet kompastu sisällä oleviin tilapäisiin pystytystukiin jotka pitävät taloa kasassa.

No sitten vaan rautakauppaan ostamaan tarvittavat työkalut, 10.000 kpl kipsilevyruuveja, 5000 kpl nauloja.Kun sitten olet niistä kastellin tarvikkeista kyhänyt väliseinät, levyttänyt talon sisältä, naputellut mahdolliseen yläkertaan harvalaudoituksen ja naputellut ja maalannut ulkoverhouksen paikalleen olet jo samassa valmiusasteessa kuin elementti toimitus olisi ollut heti pystytyksen jälkeen tontilla. Siitä on hyvä jatkaa jos on vielä voimia jäljellä.

Kannattaa huomioida, että olisit saanut suurelementtipaketin jopa halvemmalla tai maksimissaan muutaman tonnin lisähintaan. Jälkeenpäin voit laskeskella kuinka toi oman työn osuus kannatti.

Äänestä
  • Ainakaan noilla valmiusasteilla

    Muutaman tonnin säästö katoaa siinä, että joutuu olemaan töistä poissa muutaman kuukauden ilman palkkaa.

    Jos haluaa säästää tekemällä töitä itse, mutta haluaa parhaan tuoton ajalleen, niin kannattaa satsata loppuvaiheen töihin. Sisutusvaiheen työt vaativat pikkutarkkuuta ja paljon aikaa, mutta ovat kohtuullisen helppoja ja kevyitäkin tehdä.

    Äänestä

  • asiaa! Mistähän johtuu että tilastojen mukaan
    n. 80% okt-rakentajista joutuvat hakemaan lisärahoitusta urakan jossain vaiheessa.
    Eiköhän syynä ole nämä tikkukauppiaat, jotka
    levittävät noita tonni per neliö-juttuja.
    p***e. Meinasin mennä halpaan, onneksi
    jo rakentanut naapuri suomensi mulle miten asia on!!
    Kiitos hänelle. Hänelle toimittamani konjakkipullon
    hinta tuli takaisin korkojen kanssa ziljoona kertaa.
    Ainakin.

    Äänestä

ei se ole niin vaikeaa ku sanotaan.muista rakennusalan perussääntö: rakennus muodostuu rakennusvirheistä. kopistelet vaan tuvan valmiiksi ja se on siinä.täällä keskustelu palstoilla näyttää olevan aika masentunut asenne raksahommia kohtaan.rahat ei riitä ,kaikki maksaa, ei kannata edes yrittää.tuossa naapuri asuin alueella yks jätkä kopisteli talopaketista itelleen talon vaikka istuu pyörätuolissa,ei hän varmaa ajatellu ettei voi mitään tehdä,asenne kysymys.

Äänestä
  • asennekysymys. Niin onkin, mutta miksi hukata omia
    rahoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi vit... kirjoitti:

Mitä tulikaan tehtyä? Olisinpa lukenut aiemmin nämä tikkutalotarinat. Kuinkahan sitä rakennusurakasta selviää.. pitäiskö ottaa avioero jo valmiiksi niin ei sitten tarttisi kenenkään sanoa että noillekin tuli ero rakentamisen vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu