Värin vähennys?

Onnistuuko?

Miten tämmösessä englanninkielisessä photarissa onnistuu värin vähennys? Tarkoituksenani olisi saada kuvista täysin kaksivärisiä!

6

836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • testaa..

      ostat pensselin ja paripurkkia maalia eiköhän sillä toimi..

    • tiettoa

      värinvähennys onnistuu kun haet fileestä;
      rasvaton jauheliha = minced meet
      sitten less saturation
      sitten fuck your mother
      sitten
      pain in the asss
      ja lopulta
      doolittle little do

    • ja miten se tehdään

      Image mode grayscale, sitten duotone

      tai

      Filter artistic cutout

      muitakin konsteja varmaan on kuten palettien tai värikäyrien rukkaaminen.

    • Ei-Hajuakaan

      Nuo pari ensimmäistä vastaajaa on näemmä järjen jättiläisiä. Hienot ohjeet. Riippuu minkä näköiseksi sen kuvan haluat. Kokeile näillä viidellä eri ohjeella nyt aluksi:

      1. Filter/Artistic/Cutout

      2. Image/Mode/Grayscale ja sitten Image/Mode/Duotone - saa sävykuvan valitsemillaan väreillä. Monotone - Väri valkoisesta valittuun väriin. Duotone, käyttää kahta väriä skaalauksessa, tritone kolmea jne...

      3. Image/Mode/Indexed color - File/Save For Web ja asetuksiin GIF, väreiksi 2 - tai montako haluaakaan ja tallentaa.

      4. Image/Mode/Grayscale ja sitten Image/Mode/Bitmap - saa puhtaan yksibittisen kuvan, eli tasan kaksi väriä - musta ja valkoinen. Sen jälkeen muuttaa kuvan vaikka Indexed color tai RGB ja tallentaa File/Save For Web puolelta GIF muodossa ja kun näkyy ne kaksi väriä siinä listassa, niin kaksoisosoittaa jompaa kumpaa, mustaa tai valkoista ja valitsee sitten sille haluamansa värin.

      5. Kai sen voi mustavalkoseksi muuttaa myös ku tiputtaa saturationin nollaan, mutta sitten ei voi käyttää duotonea sen jälkeen, kun kuva on vielä RGB, mutta värit ei näy.

    • saturaation vähennys

      värikylläisyyttä elis saturaatiota voit vähentää esim:
      image>adjustmets>hue/saturation>
      ja väännät saturaatiota pois
      tai
      image>adjustments>variations>saturation>less saturation
      SILLEI

      • sillei

        tossa vikassa painat aina sitä less saturationia uudestaan ja voit säätää potikasta enemmän goarselle niin ottaa ronskimmin värit vitolleen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      85
      7397
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      213
      7221
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5226
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      134
      4987
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      114
      4619
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4520
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4226
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      4004
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1640
    Aihe