Jarrupalojen

Mistä nuo haistelee jarrupalojen kuluneisuuden, kun tuli valo ja ilmoitus näyttöön.
Ulkoapäin katsoen näyttää silti olevan paloissa reilusti pintaa.
Olisisko mahdollista, että märkä keli tekisi tepposen?
2423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vai olisiko kyse jarrunesteen vähyydestä? Tarkastitko nesteet?

Äänestä

Joistain malleista jarrulevy kuluttaa sellaisen lenkin poikki, joka on jarrupalan sisällä. Volkkareissa on myös käytetty toisenlaista tapaa, eli kun jarrupala kuluu tarpeeksi, anturi osuu jarrulevyyn, joka maadoittaa sitten anturin. Ainakin LT:ssä on näin.

Jos on tuo kaksi-johtoinen malli, niin usein vika on myös katkenneessa anturin johdossa. Kannattaa tarkistaa johdot. Joissain autoissa anturi on esim vasemmassa etupyörässä ja oikeassa takapyörässä tai toisinpäin. Joissain sitten taas molemmissa. Aika helposti näkee, kun ottaa pyörän pois.. ei kannata sekoittaa ABS-n johtoon..:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


merkkivalot kirjoitti:

Mistä nuo haistelee jarrupalojen kuluneisuuden, kun tuli valo ja ilmoitus näyttöön.
Ulkoapäin katsoen näyttää silti olevan paloissa reilusti pintaa.
Olisisko mahdollista, että märkä keli tekisi tepposen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu