Fretit

Katselin frettejen kuvia netistä ja ihastuin sellaiseen. Onko kenelläkään frettiä lemmikkinä? Kertoisitko minulle millainen fretti on lemmikkinä yms.?
4157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jep, fretti on petoeläin näädän sukulainen itsekkin tahtoisin semmoisen mutta kun äitini ei anna lupaa...Fretti on myös aika agresiivinen eläin se voi purra jotakuta muuta kuin omistjaansa...

Äänestä

Frettihän on siis näätäeläin, joka on aikoinaan jalostettu auttamaan ihmisiä jyrsijöiden (muiden pieneläinten) ja kanien pyynnissä nykyisin pidetään ihmisten lemmikkinä mutta vieläkin frettiä käytetään pyynnin apuna.
Ruumiinmuotonsa takia fretti mahtuu pieniin koloihin ja on notkea.
* * * * * * * * *
Mulla on kolme frettiä eikä fretti tosiaankaan ole mikään jyrsijä vaan tämäkin aihe olisi kuulunut tonne muihin lemmikkeihin.
Fretti ei ole agressiivinen vaan erittäin kesy, leikkisä, utelias, nopea, notkea ja erittäin mukava lemmikki niille joille fretti sopii.
Fretin pystyy myöskin opettamaan ja vähentämään sitä puremista sillä meillä Selma, Viivi ja Miska eivätte todellakaan pure ketä tahansa agressiivisesti.
Toki eläimet puolustautuu siinä missä muutkin.
Ennekuin fretin hankkii pelkästään kuvien katselun perusteella, niin kannattaa käydä jollakin fretin omistajalla katsomassa frettiä ja kysellä freteistä kaikenlaista. Esim. fretin huonot ja hyvät puolet jne. ja samalla nuuhkaista sitä koska ei kannata ottaa mikäli fretin ominaishaju häiritsee. Ja toisekseen fretillekin voi olla myöskin allerginen.
Lisää freteistäni voin kertoa mailitse tai käy katsomassa nuo kotisivuni freteistäni
http://www.saunalahti.fi/~tuuliatt
[email protected]

Äänestä

Mutta tässä lisää tarinaa meidän freteistä ja tässä viimesin tempaus Selmalta.

Selma
Harmi vaan jäi hyvää livekuvaa ottamatta, kun Selma kiltisti menee avokin perässä.
Pysähtyy, kun avokki pysähtyy, kiertää ympäri ja jää viereen. Hakee peräti pingispallonkin, kun sen neitiä varten kauemmaksi heittää.
Vieläköhän jollakin mahtanee olla epäilyksiä siitä ettei frettiä voi muka opettaa, kun kerran noin kiltisti köpöttelee vieressä.
Pitäisiköhän lähteä viemään Selmaa johonkin koiranäyttelyyn??
Vielä, kun tassun antaminen sujuisi muitta mutkitta.
* * * * * * * * *
Selmassa on enemmän luonnetta kuin Viivissä. Antaa kelle tahansa selkään ja vie veikkaansa eli Miskaa, Tekee muutenkin kaikenlaista mukavaa eikä pahemmin pure.
Pahemmin ei ruokia piilottele toisin kuin Viivi.
Viivillä on taasen muutamia leikkejä joita neiti mielellään leikkii.
Putkiloleikit, pulloleikit ja lakanoissa pyöriminen.
Putkiloleikeissä mä meen toiseen päähän ja neiti toiseen päähän ja sitten vieritetään pingispalloa Viiville jolloinka neiti itse tönäisee pallon kuonollaan mulle takaisin
Välillä vaihdetaan puolia
Lakanoissa taasen mennään piilosta, hypitään, kun heitellään lakanoita ilmaan ja sen semmoista.
Ulkona taasen tykätään lumileikeistä ja kaivaudutaan lumihankeen.
Miska taasen on itsepäinen eikä väliin tottele mutta on niitä hetkiä jolloin ollaan niin mamman poikaa.
Poika tykkää olla tosi paljon ulkona ja on huomattavasti erilainen suhteessa Selmaan.
Miskalla riittää energiaa ja paljon eikä pahemmin nuku.
Selmakaan ei montaa tuntia yössä nuku ja rapistelee sitten pojan kanssa milloin missäkin nurkkauksessa, maton alla tai missä lie.
Pojalla riittää energiaa. Nuori, kun on. Sen kanssa voi leikkiä monta tuntia eikä ihan heti väsy.

Äänestä

Fretti on vaativa eläin ja vaatii sen opettamisen siinä missä muutkin eläimet.
Frettihän pitää viedä myös tietyin väliajoin ottamaan penikkatautirokote (distemink). Tämä on siis frettien oma rokote.
Fretille kuuluu myös omat tavaransa kuten häkki, ruokakipot, juomapullo, kuivamuonaa, kissan hiekka-astiat, kynsisakset, harja, shampoo, leluja jne.
Oppii tekemään tarpeensa astialle mutta silloin tällöin saattaa tulla vahinkoja.
Yllättäviäkin eläinlääkärikulujakin saattaa tulla silloin tällöin eli kaikkiin näihin kannattaa varautua, kun kerran fretti tosiaankin on utelias eläin, tai voi sairastua jne.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Marju kirjoitti:

Katselin frettejen kuvia netistä ja ihastuin sellaiseen. Onko kenelläkään frettiä lemmikkinä? Kertoisitko minulle millainen fretti on lemmikkinä yms.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu