kelan lääkärillä oikeus antaa tietoja asiakkaista? Meikäläisellä, perushoitajalla, on vaitiolovelv ollisuus. Entä lääkärillä?
Kysyn vain
onko
6457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kenelle se lekuri antoi sun tietojas?
Tiedän sen verran hyvin, että lääkärin vala velvoittaa aina enemmän kuin sairaanhoitajan. Kelalla jokainen joutuu allekirjoittamaan vaitiololupauksen.
että, jos asiasi vaatii toisen lääkärin konsultointia, tai aivan päättäjien konsultointia, vaikka jos haet sairaseläkettä esimerkiksi.
oikein lääkäriltä puhua pihalla kaikille jonkun mielenterveysongelmista? mulle se tuli yllätyksenä, kaikki tietää mun lääkityksestä, ja olen niin sanotusti "hullu". Aika kauan oon itekkin toiminut hoitajana vanhainkodilla, oli aika pommi päähän.
Sanoitko kelan lääkäri siinä alussa. No oli kuka oli, mutta se teki virkavirheen ja törkeän. Pyydä pari todistajaa ja laitatte siitä lääkäristä valituksen sinne mihin pitää valittaa. En tiedä. Ottakaa selvää. Toi on kyllä kaiken huippu sanon minä.
Enkä oikein usko, että sua pidetään hulluna. Sähän saat lääkityksen. Joka neljäs suomalainen jo syö masennuslääkkeitä, että älä pelkää suotta tollasta. Pidä nyt vain itsestäsi huolta ja laita valitus heti alkuun.
mieluummin.!Asiat eivat valttamatta ole niin selvia,etta valituksi linjalle kannattaa ketaan kannustaa.
Joskus voi lukea myos rivienvalit.
syksyn latkoa!