Vuolukivikiuas

Olen ostamassa uutta saunankiuasta ja aatellut et millanen olis vuolukivikiuas?
Onko jollain kokemusta? Kuinka ne lämpenee jne...
Maksaavat paljon, mut ovatko hintansa väärtejä?
41995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ei riitä potku. osta tavallinen kiuas, niin olet tyytyväisempi.

Äänestä

riittää mikäli kiuas on oikean kokoinen saunaan.Ennemmin hiukan liian iso kuin pieni.
Oletan että kyse on sähkökiukaasta,vaikkakin vuolukivisia puuversionakin saa.

Eli jos on sähkökiuas,niin vuolukiven löylyt ovat jo aika lähellä puusaunaa.Ihmettelen,että kuinka olen viitsinyt noilla sähköversiolla edes leikkiä.Ei tarvitse miettiä kiviä tai ottaa kiuasta pois päältä kun rupeaa löylyä heittämään.Moni joilla on sähkökiuas ja on ollut meillä saunassa kehunut löylyjä.
Monesti sähkösaunassa on ollut kuivat löylyt ja hiki ei tule vaikka iho palaa.Omassa oli samaa vikaa ja vaikka se paranikin keraamisilla kivillä,oli edelleen kuivaa.Ja termaria ei enää voinut pienentää,että olisi edes ollut lämmin,joten kiuas sammutettiin aina löylyjen ajaksi jolloin saatiin hiukan hikeä pintaan.Nyttemmin sauna remontin yhteudessä investoimme vuolukivikiukaaseen ja ainoa huonopuoli on ollut se että sauna lämpeää,nyt paljon useammin kun ennen.

Puu versiosta ei kokemuksia,mutta voisin kuvitella ,että ei ihan vastaavaa hyötyä ole.

Äänestä

Muuten ne on ihan kivoja, mutta suhteettoman tussut löylyt tulee. Eikä kestä isompaa remmiä saunaillassa, kiukaan täytyy välillä antaa 'ladata' itseensä lämpöä. Ei siis voi olla porukkaa koko aikaa saunassa.

Äänestä

Ja aivan ihanat löylyt..
Saa tussut löylyt jos niin haluaa, ja saa tujut löylyt tarvittaessa. Vei tovin, kun opimme tuntemaan kiukaan ja säätämään tarpeen mukaan.
saunamme reilut 8 kuutiota, ja tuo kiuaskoko riittänyt vallan mainiosti, myös isolle porukalle.

Ainoa vika, että menee niin kauan saunatessa, kun ei malttais millään lopettaa...

Joskus taannoin Mondexilla oli 30päivän kokeilu mahdollisuus tai vastaava, liekö vielä voimassa

Ps.tutuillamme Vuolux ja se rätisee joskus löylyä heittäessä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ttp kirjoitti:

Olen ostamassa uutta saunankiuasta ja aatellut et millanen olis vuolukivikiuas?
Onko jollain kokemusta? Kuinka ne lämpenee jne...
Maksaavat paljon, mut ovatko hintansa väärtejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu