Hei!
Suunnittelen lähtöä opiskelijavaihtoon amk:n kautta ensi vuoden alusta, 5 kuukaudeksi, Buckinghamshireen.
Onko kenelläkään kokemuksia tästä kaupungista/tältä alueelta? Asumisesta, opiskelusta, työskentelystä, hintatasosta tms.
Suunnittelen lähtöä opiskelijavaihtoon amk:n kautta ensi vuoden alusta, 5 kuukaudeksi, Buckinghamshireen.
Onko kenelläkään kokemuksia tästä kaupungista/tältä alueelta? Asumisesta, opiskelusta, työskentelystä, hintatasosta tms.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minne pain Buckinghamshirea olet menossa? Ainakin etelainen osa countya on ihan mukavaa seutua, Lontoon esikaupunkialuetta tavallaan. Seutu on aika rahakasta, lukuunottamatta vanhaa kotikaupunkiani High Wycombea. Toki ihan OK kaupunki sekin, ja junalla paasee hyvin paivaksi Lontooseen.
Sama kaupunki ilmeisesti. Koulun nimi on Buckinghamshire Chilterns University College. Kertoisitko lisää tästä kaupungista? Lähinnä hintatasosta, elinkustannuksisa ja asuntomahdollisuuksista. Onko alueella vaellusmaastoa tai hyviä ohjattuja luontoaktiviteetteja?
Entinen Buckinghamshire College of Higher Education se on vanhalta nimeltaan ja ainakin yksi toimipiste on H.W.:ssa. En tieda ovatko viime vuosina laajentaneet muualle.
Mun tiedot on muutaman vuoden vanhoja ja asumiskustannuksiin en osaa kamalasti sanoa. Kaupungissa on kuitenkin paljon asuntoja ja huoneita tarjolla vuokralle, koita hakea netista sanoilla rental apartments high wycombe ja varmaan useampi rental agent ilmestyy. Muuhun Buckinghamshireen verrattuna H.W.:ssa on enemman kamppia tarjolla ja ne on halvempia. Muutenkin elaminen budjetilla tulee helpommaksi, muuten Buckinghamshiren alue on aika kallista ja kansa hyvin toimeentulevaa. Kaiken kaikkiaan Englanti ei ole halpa maa elaa, mutta ei mahdotonkaan. EU:ssa on se hyva puoli etta voit vapaasti tehda toita valilla, jos on rahat loppu.
Vaellusmaastoja on paljon, ja osaan paasee jopa bussilla tai junalla. Maisemat ovat kauniita ja hyvin englantilaisia, eli ei mitenkaan hirvittavan jylhia. Ohjattua toimintaa loytyy sen miljoonaa sorttia, jollei koululla ole jonkunlaista ulkoilmaihmisten klubia, niita taatusti loytyy kaupungista. Englantilaiset on innokkaita kerhoihmisia eli aktiviteetteja on tarjolla niin paljon kuin vaan jaksat tehda.