Luin Kari Hotakaisen uusinta kirjaa Huolimattomat. Oli tietysti tarkoitus lukea se kokonaan. Lopetin kuitenkin sivulle 29. Siinä meni usko kirjailijaan. Sanankäytön ja suomenkielen ammattilainen näet kirjoittaa seuraavaa:
"Minun ammatissani suomenkielen tärkein sijamuoto on konditionaali, -isi-päätteiset verbit. Tätä sijamuotoa kutsutaan pilkallisesti jossitteluksi."
Peruskoulun kielioppivaatimuksiin kuuluvat mm. sijamuodot ja verbimuodot. Hotakaiselta nämä tiedot vain ovat menneet ohi korvien ja silmien.
Konditionaali ei tietenkään ole sijamuoto, koska verbit eivät taivu sijamuodoissa. Vain nomineilla on sijamuodot. Konditionaali on verbin tapaluokka eli modus.
Että sellainen ammattimies asialla.
"Minun ammatissani suomenkielen tärkein sijamuoto on konditionaali, -isi-päätteiset verbit. Tätä sijamuotoa kutsutaan pilkallisesti jossitteluksi."
Peruskoulun kielioppivaatimuksiin kuuluvat mm. sijamuodot ja verbimuodot. Hotakaiselta nämä tiedot vain ovat menneet ohi korvien ja silmien.
Konditionaali ei tietenkään ole sijamuoto, koska verbit eivät taivu sijamuodoissa. Vain nomineilla on sijamuodot. Konditionaali on verbin tapaluokka eli modus.
Että sellainen ammattimies asialla.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kun ei muista sovittuja nimityksia. Roskiin vain, mieluusti tuleen-kin...
että löytyy vielä näin tarkkoja ja kriittisiä ihmisiä. Heidän varassaan kotimainen kirjallisuus elää tai kuolee.
Käyttäisin mielelläni kyseisetä tapauksesta hieman brutaalia ilmaisua pilkunnussija.
Jos Hotakaisen tekstistä löytyisi virheellisesti käytettynä vaikkapa lääketieteellistä terminologiaa, voisi sen jotenkin ymmärtää. Mutta, kun kirjailijan työkalu, äidinkieli, on näin huonosti hallussa, on se anteeksiantamatonta.
Se, että joillakin lukijoilla on alhainen vaatimustaso, ei paranna asiaa kirjailijan kannalta.
On selvää, että Hotskulle on tullut tuossa ajatuskatko. Sellaista sattuu, kun kirjoittaa kirjaa, joka on kokonaisuutena kirjailijan päässä. On kustannustoimittajan vika, mikäli tuollainen virhe pääsee vilahtamaan painettuun kirjaan asti.
Taidat sekottaa kirjailijat ja kielentutkijat keskenään. Kirjallisuus on aina ollut myös kieliopin rikkomista, eikä monikaan suuri kirjailija varmaankaan läpäisisi sinun kielioppitestiäsi. Onneksi heiltä ei sellaista vaaditakaan, vaan saamme edelleen nauttia hyvästä kirjallisuudesta, johon kuuluvat myös pienet lapsukset.
mitä mainioin ilmaus. Olikos se taas Salamalta se tuulen nussija = kirjallisia harrastava. Oikein mainio sekin.
en ymmärrä otsikkoaan. Miten se uskottavuus Hotakaiseen solahti, nielun kautta vai?
Tätä kautta tiedoksi Ranelle:
Jos ruvetaan pilkkuja n****maan, niin
kieliopillisesti oikea otsikko olisi joko
"Meni usko Hotakaiseen" tai
"Meni Hotakaisen uskottavuus".
Näin sanoo minun 99,9%:sti luotettava kielikorvani.
Meni molemmat: usko Hotakaiseen ja Hotakaisen uskottavuus.
Usko omaan kielikorvaani horjuu.
minun kirjahyllystä Hotakaisen kirjalle, ellei kirjan muoto ole hyllyyn sopimaton.
itse luen kyllä kirjan kirjana, sen mielenkiinnon vuoksi, enkä mieti kirjailijan "kirjoitusvirheitä", tai muuta epäolennaista kirjan juonen lisäksi..
Veikkaisin kuitenkin, että tässä Hotakainen tekee virheensä tahallaan, jotta lukija pysyisi valppaana. Esim. suomen kieltä ei kirjoiteta yhteen.
Ei se koko kirjaa pilaa, jos sinne on yksi virhe mukaan tipahtanut. Itse arvostelen lukemaani niin, että kielioppi; voidaan puhua kirjoitusasusta yleensä, on vain yksi osatekijöistä joiden perusteella arvostelen lukemaani. Yleensä luen kuitenkin vain lukemisen vuoksi, viihteeksi.
Useimmissa kirjoissa on kohtia, joissa ns. haetaan jotain, tasataan tai selitetään. Nämä voivat joskus tuntua turhilta kohdilta. Varsinkin silloin, kun lukee ns. kiihdyksissä esim. hyvän kirjalijan must-kirjaa.
Mielestäni on osa viihde- ja kaunokirjallisuutta, että teksti etenee loogisesti ja asiaa selitellään. Kerrottavan asian ei tarvitse olla tietopohjaista, vaikka se miellyttävää onkin, eikä faktaan perustuvaa. Esseet, artikkelit yms. ovat erikseen.
Joskus näkee kirjoja joiden käännös on yksinkertaisesti tehty niin huonosti, se vilisee kirivirheitä. Se on jo törkeetä. Erään kerran tuli vastaan alennuskopasta ostettu kirja, joka hajosi käsiin. Tosi törkeesti nidottu. Jäi lukematta.
lukea just niitä kirjoja, jotka
hajoavat käsiin.
Hotakaisen kirjat ovat myös minulla tässä loosissa.
Juu. Näin on minun kirjastossani. Juupajuu.
Kiitos Hotakainen lukuelämyksistä!
Olet tainnut ennenkin lukea julkaisuja viivoittimen ja taskulampun kanssa? Onneksi mulle ei tule tuota ongelmaa eteen Hotakaista lukiessa. Jossittelen vain sitä, että jos olisin Hotakainen, niin nauraisin kovasti matkalla pankkiin.
>>"Minun ammatissani suomenkielen tärkein sijamuoto on konditionaali, -isi-päätteiset verbit. Tätä sijamuotoa kutsutaan pilkallisesti jossitteluksi.">>
Käsitin tuon pätkän niin, että se on kirjan henkilön Antero Mokan ajatusmaailmaa ja tarkoituksellisesti tuolla tavalla kirjoitettu. Antero Mokka on poliisi.
Vaikkei oma tulkintani paikkaansa pitäisikään, uskallan väittää, ettei virheetöntä kirjaa ole olemassakaan.
Olen noin viisikymmentä sivua nyt Huolimattomat-kirjaa lukenut ja ainakin vielä kiinnostaa.
Kyllä minäkin koetin ajatella asiaa niin,että Hotakainen olisi pannut Mokan sekoilemaan kieliopissa. En kuitenkaan usko, että niin olisi.
Ensinnäkin meitä, jotka olemme huomanneet virheen, on ehkä 1 prosentti lukijoista. Ja tuo Mokan kieliopin osaamattomuus ei kyllä tuo mitään merkittävää lisää hänen henkilöönsä. Kyllä se menee Hotakaisen tietämättömyyden piikkiin tai kustannustoimittajan, jos niin halutaan.
Joka tapauksessa anteeksiantamatonta, kun on kysymys kielenkäytön ammattilaisista.
Niin, lisäksi suomen kieli kirjoitetaan erilleen... Jaa-a, jossain arvostelussa oli, että välityön makua. Niinpä taitaa olla. Kun in nimeä saanut, voi välillä julkaista ties mitä puppua. Kirjallisuus on paljolti bisnestä, samaa mitä tämä kaikki ympärillämme.
Täti Tiukkis:)
"Jos pilkkaajat olisivat vuoden minun ammatissani,he tajuaisivat, että moraali mitataan yön pimeydessä, raivon ytimessä."
Poliisi/kirjailija/molemmat?
Tämä kirja on nyt sitten Finlandia-ehdokas...
Olet saanut jo tukun mainioita vastauksia. Haluan vielä alleviivata (vaikka en osaa tehdä sitä gonkreettisesti). Hotakainen ei ole tehnyt näitä kieli virheitä vahingossa. Ainakin kustannustoimitaja on ne huomannut ja niistä on keskusteltu. Loistavaa kielenkäyttöä. Lue kirja loppuun jos uskallat. Voisi sinunkin näkökulmasi vähän laajentua. Kaikella ystävällisyydellä.