Ärsyttävää kun alkuperäiset sähköjohdot ovat monessa laitteessa turhan lyhyet. Pyykkikoneessa on niin lyhyt johto, ettei se yllä pistorasiaan, eikä johtoa saa "virallisesti" edes jatkaa jatkojohdolla eli sähköjohto pitäisi vaihtaa kokonaan uuteen.
Onko mitään käsitystä johdon vaihdon kustannuksista, jos sähkömies tulee sen tekemään?
Onko mitään käsitystä johdon vaihdon kustannuksista, jos sähkömies tulee sen tekemään?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tiedän,ettei sähköä saa johtaa jatkojodolla pois huoneesta toiseen.Eikä määdotettuun töpseliin saa laittaa maadottamatonta jatkojohtoa.Ja että laattalattian ollessa kyseessä,saa seinärasiat olla vain maadotettuja rasioita.Mutta tuo,ettei pesukoneeseen saa jatkojohtoa laittaa.Maadoitettu johto maadoitettuun rasiaan ja hyvä tulee.
muun tietämyksesi ohessa tiennyt sitä, että kosteissa tiloissa ei saa käyttää jatkojohtoja lainkaan. Sääntö ei koske ainoastaan pesukonetta, vaan kaikkea kosteassa tilassa käytettäviä sähkölaitteita, oli kyseessä sitten hiustekuivain tai pesukone.
Vaihto olisi maksanut 70-100 euroa, joten tein homman lopulta itse. Tukes:in sivuilla kerrotaan, että erilaisten laitteiden liitosjohdot voi vaihtaa itse, jos laitteen saa auki tavallisilla työkaluilla. Ostin pidemmän johdon ja laitoin johdon pituudet ja kiinnitykset laitteen sisällä täsmälleen samalla tavalla, kuin vanhassa johdossa oli. Johto maksoi vajaa 4 euroa ja aikaa hommassa meni tunnin verran.